Korona używana do koronacji jest dopasowywana do głowy Karola III

2022-12-04 22:34 aktualizacja: 2022-12-05, 09:42
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET
Korona, którą brytyjski król Karol III będzie nosił podczas przyszłorocznej koronacji, została zabrana z twierdzy Tower of London, aby dopasować jej rozmiar do głowy monarchy - ujawnił Pałac Buckingham.

Operacja przewiezienia korony św. Edwarda została przeprowadzona w piątek wieczorem, ale poinformowano o niej dopiero po fakcie, a tego, gdzie obecnie się ona znajduje, nie ujawniono.

W krótkim oświadczeniu Pałacu Buckingham wspomniano jedynie o "pracach modyfikacyjnych", ale - jak wyjaśniają media - chodzi o jej lekkie powiększenie, by pasowała na głowę Karola III. Dziennik "Daily Maily" podał, że Mark Appleby, który od 2017 r. jest jubilerem królewskim, będzie się tym zajmował przez najbliższe kilka miesięcy.

Ważąca 2,23 kg korona św. Edwarda, która jest używana tylko podczas koronacji, została wykonana w 1661 r. dla króla Karola II. Jak się uważa, jest repliką XI-wiecznej korony św. Edwarda Wyznawcy, ostatniego anglosaskiego króla Anglii, która została przetopiona w 1649 r. w czasie angielskiej wojny domowej. To właśnie korona św. Edwarda znajduje się w herbie Wielkiej Brytanii, logo Royal Mail czy na odznakach brytyjskich sił zbrojnych.

Koronacja Karola III odbędzie się 6 maja przyszłego roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie. (PAP)

mmi/