USA o słowach Putina: każda wzmianka o broni jądrowej nieodpowiedzialna

2022-12-08 06:56 aktualizacja: 2022-12-08, 11:00
Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER
Każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna - powiedział w środę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób wypowiedź prezydenta Rosji Władimira Putina, który stwierdził, że ryzyko wojny nuklearnej wzrosło.

"Nie będę wchodził w kwestię tego, jaka jest nasza ocena [ryzyka wojny jądrowej]. Uważamy, że każda luźna wzmianka o broni jądrowej jest absolutnie nieodpowiedzialna (...) jest sprzeczna z twierdzeniami, które słyszeliśmy ze strony rosyjskich oficjeli, nawet w ostatnich tygodniach, potwierdzających bardzo prostą zasadę, że wojna jądrowa nie powinna być nigdy toczona i nie może zostać przez nikogo wygrana" - powiedział Price podczas briefingu prasowego. Był to komentarz do wypowiedzianych wcześniej słów Władimira Putina, który podczas spotkania z przedstawicielami prezydenckiej Rady ds. Praw Człowieka ocenił, że ryzyko wojny jądrowej narasta.

Putin dodał jednak, że Rosja nie użyje broni jądrowej pierwsza.

"A jeśli nie użyje jej pierwsza w jakichkolwiek okolicznościach, to znaczy, że nie będzie też druga, bo możliwość użycia jej w przypadku uderzenia jądrowego na naszym terytorium będzie mocno ograniczone" - dodał. Zapewnił też, że Kreml "nie oszalał", ale stwierdził, że rosyjska broń nuklearna jest bardziej zaawansowana technologicznie od arsenału innych mocarstw.

Z Waszyngtonu Oskar Górzyński (PAP)

mmi/