Odkryto nieznany autoportret Paula Cezanne’a

2022-12-18 10:39 aktualizacja: 2022-12-18, 10:44
Konserwatorka z Muzeum Sztuki w Cincinnati odkryła, że obraz „Martwa natura z chlebem i jajkami” Paul Cezanne namalował na swoim portrecie. Ukryty od 158 lat wizerunek jest prawdopodobnie pierwszym autoportretem słynnego malarza.

„Martwa natura z chlebem i jajkami” znajduje się w kolekcji Muzeum Sztuki w Cincinnati od 1955 roku. Wiosną tego roku obraz trafił na ekspozycję, a po jej zakończeniu poddano go rutynowym oględzinom i zabiegom konserwatorskim. Podczas tych prac główna konserwatorka placówki, Serena Urry, zwróciła uwagę na to, że typowe dla tak starych obrazów pęknięcia płótna są nietypowo ułożone - nie rozsiane po całej powierzchni, lecz skupione w dwóch miejscach. W dodatku we wnętrzu tych pęknięć było widać białą farbę.

Konserwatorka postanowiła zbadać sprawę dokładniej i poprosiła pobliską placówkę medyczną o udostępnienie mobilnego aparatu rentgenowskiego. Obraz jest na tyle duży, że prześwietlać trzeba było go po kawałku, ale gdy Serena Urry skleiła w programie graficznym wszystkie części i obróciła obraz o 90 stopni, ukazał się wyraźnie zarysowany portret mężczyzny. 

Po wnikliwej analizie pozycji ciała przedstawionej postaci Serena Urry i jej koledzy z Muzeum Sztuki wywnioskowali, że ów ukryty portret przedstawia samego Cézanne'a. Kiedy artysta malował inne osoby, zwykle model stał przed nim twarzą w twarz, a na odkrytym portrecie siedzi pod kątem. “Martwa natura z chlebem i jajkami” jest jedną z nielicznych prac, które Paul Cézanne datował, wiadomo więc, że namalował ją w 1865 roku. Tak więc portret, na którym powstała, może być najwcześniejszym portretem artysty. 

"To wielkie odkrycie! Serena miała doskonałe przeczucie. Mamy szczęście, że trafiła do laboratorium, kiedy trwały oględziny tego obrazu, bo taka intuicja może wynikać tylko z ogromnego doświadczenia w pracy z historycznymi obrazami i głębokiego zrozumienia metod pracy XIX-wiecznych artystów, a Serenie nie brakuje ani doświadczenia, ani wiedzy" - stwierdził Peter Jonathan Bell, kurator europejskiego malarstwa, rzeźby i rysunków w Muzeum Sztuki w Cincinnati w komunikacie wydanym przez tę placówkę. I dodał, że zamierza kontynuować dochodzenie w sprawie portretu i ma nadzieję zaprosić do współpracy czołowych ekspertów od twórczości Cézanne'a. Planowane jest także dokładniejsze zbadanie samego obrazu.

Muzeum Sztuki w Cincinnati oprócz „Martwej natury z chlebem i jajkami” ma w zbiorach jeszcze jeden obraz Cezanne’a. ", Teraz, dzięki temu odkryciu, z dwóch Cézanne’ów zrobiło nam się trzech" – zażartowała w rozmowie z CNN Serena Urry. Ze względu na nieoczekiwane odkrycie „Martwa natura z chlebem i jajkami” zostanie ponownie udostępniona publiczności już 20 grudnia. (PAP Life)

kgr/
 

TEMATY: