Kosiniak-Kamysz: jeśli nasze poprawki zostaną przyjęte, to KPO będzie jutro [WIDEO]

2023-01-11 12:34 aktualizacja: 2023-01-11, 15:45
Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Marian Zubrzycki
Władysław Kosiniak-Kamysz, fot. PAP/Marian Zubrzycki
Daję zapewnienie, że jeśli nasza poprawka o 7-letnim doświadczeniu sędziów orzekających w sprawach dyscyplinarnych zostanie przyjęta, to KE nie będzie miała z nią żadnego problemu - powiedział w rozmowie z PAP.PL prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm w środę ma zacząć prace nad projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - pierwsze czytanie tego projektu zaplanowano na wczesne popołudnie. Projekt PiS złożyło w Sejmie 13 grudnia ub.r. Według autorów, ma on wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Podjęliśmy wspólną decyzję, że nie poprzemy żadnego wniosku o odrzucenie w pierwszym czytaniu projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym - poinformował Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL) na wspólnej konferencji z Borysem Budką (KO), Krzysztofem Gawkowskim (Lewica) i Hanną Gill-Piątek (Polska 2050).

Władysław Kosiniak-Kamysz dopytywany przez PAP.PL czy poprawki proponowane przez opozycję gwarantują otrzymanie środków z Krajowego Planu Odbudowy stwierdził, że opozycja, w tym PSL, jest za dalszymi pracami.

"Zrobimy wszystko, żeby te prace się rozpoczęły. Byliśmy za tym już w grudniu, to rząd odsunął te prace o miesiąc" - powiedział.

PSL proponuje, by sędziowie orzekający ws. odpowiedzialności zawodowej mieli 7-letnie doświadczenie.

"Daję zapewnienie, że jeśli nasza poprawka zostanie przyjęta, to KE nie będzie miała z tą poprawką żadnego problemu - przyjmie ją i z radością zaakceptuje - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Szef ludowców wskazał, że komunikat płynący z KE jest taki, że "ta ustawa zwiększa szanse na uruchomienie środków, ale nie jest powiedziane, że nie może być lepsza - dodał. (PAP)

Autor: Anna Nartowska

an/