Prezydent Warszawy: przekażemy do Kijowa dziesięć starszych składów metra [WIDEO]

2023-01-11 19:03 aktualizacja: 2023-01-12, 09:01
Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski
Rafał Trzaskowski, Witalij Kliczko. Fot. Twitter/Rafał Trzaskowski
Warszawa przekaże Kijowowi dziesięć starszych składów metra. Podpisaliśmy z merem Kijowa Witalijem Kliczką list intencyjny w tej sprawie - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który odwiedził w środę ukraińską stolicę. Pociągi mają służyć m.in. jako źródło części przy naprawach.

Trzaskowski do Kijowa wyruszył w środę z samorządowcami, z którymi tworzy Pakt Wolnych Miast, czyli prezydentem Pragi Zdenkiem Hribem, burmistrzem Budapesztu Gergelyem Karasconyem i burmistrzem Bratysławy Matuszem Vallą.

Prezydent Warszawy podczas wizyty na Ukrainie spotkał się z merem Kijowa. Jak poinformował potem w mediach społecznościowych, wraz z Witalijem Kliczką podpisali list intencyjny w sprawie przekazania przez Warszawę Kijowowi dziesięciu starszych składów Metra Warszawskiego.

"To ważne wsparcie dla naszych przyjaciół z Kijowa. W Warszawie przekazywane pociągi są przez nas już stopniowo wycofywane z użytku. W Kijowie, gdzie ten model cały czas kursuje, będą cenną pomocą - choćby jako źródło części przy naprawach" - podkreślił Trzaskowski.

Według prezydenta Warszawy to "solidarność samorządów w działaniu". "Od początku rosyjskiej agresji wspieramy naszych ukraińskich przyjaciół - także jako Pakt Wolnych Miast" - zaznaczył.

Pakt Wolnych Miast przez samorządowców ze stolic Grupy Wyszehradzkiej został powołany pod koniec 2019 roku.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

dsk/