Po serii głośnych wybuchów w Kijowie ogłoszono alarm bombowy [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-13 06:45 aktualizacja: 2023-01-14, 11:08
Wybuchy w Kijowie, Fot. PAP/AA/ABACA
Wybuchy w Kijowie, Fot. PAP/AA/ABACA
Po serii głośnych wybuchów, które słychać było w sobotę rano w centrum stolicy Ukrainy, Kijowie, władze ogłosiły alarm bombowy i poprosiły mieszkańców o przejście do schronów. „Kijów. Atak rakietowy na obiekty infrastruktury krytycznej. Szczegóły są ustalane. Pozostańcie w schronach” - napisał na Telegramie zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko

09:46 Rosja przygotowuje się do długotrwałej wojny, przekierowując gospodarkę i kompleks przemysłu wojskowego na tory wojenne – ocenia wywiad wojskowy Ukrainy.

„Przeprowadzona przez Putina reorganizacja gospodarki i kompleksu zbrojeniowego świadczy o przejściu Rosji do sytuacji wojennej. Działania te są zorientowane na wzmocnienie potencjału sił zbrojnych oraz stworzenie warunków do przeprowadzenia operacji zaplanowanych na samym początku wojny, których nie udało się zrealizować wojskom okupanta” – ocenia w sobotę w komunikacie Zarząd Główny Wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy (HUR).

09:41 Z Białorusi może pójść kolejny atak rosyjski na Ukrainę. Od północy kolejny front – oprócz zaporosko-mariupolskiego, donbaskiego – może być otwarty i próba zagrożenia stolicy Ukrainy. To jest realne ryzyko, które biorą pod uwagę nasi sojusznicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

W porannej rozmowie w radiu RMF FM premier podkreślił, że "Polacy powinni się obawiać tego, co dzieje się na Ukrainie".

09:27 W Kijowie doszło do ataku rakietowego na obiekty infrastruktury krytycznej – poinformował w sobotę rano zastępca szefa kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko. Wcześniej w stolicy słychać było serię głośnych wybuchów.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował natomiast o eksplozjach na lewym brzegu Dniepru. „Wybuchy w dzielnicy Dnieprowskiej. Wszystkie służby udają się na miejsce” – przekazał na Telegramie. 

08:48 Wybuchy w Kijowie - można było je usłyszeć około godziny 9.30 czasu lokalnego (8.30 w Polsce). Dopiero po nich zabrzmiały syreny ostrzegające przed niebezpieczeństwem. Władze ukraińskie zazwyczaj informują o nadchodzących atakach z dużym wyprzedzeniem. 

08:42 Szef Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn chce wykorzystać zdobycie Sołedaru, by zwiększyć swoje wpływy; resort obrony Rosji próbuje umniejszać jego rolę w wojnie, a Putin prawdopodobnie chce ograniczyć ambicje oligarchy - ocenia amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Podsumowując walki o Sołedar ISW ocenia, że „ukraińskie siły mogą wciąż zajmować niektóre pozycje na północno-zachodnich obrzeżach miasteczka, ale raczej nie kontrolują znacznej części jego terytorium”. Ośrodek powtarza swoją wcześniejszą ocenę, że zajęcie Sołedaru przez Rosjan nie oznacza rychłego otoczenia Bachmutu.

07:20 Zwiększenie dostaw zachodniej broni dla Ukrainy to przełom, którego można było oczekiwać – ocenia w rozmowie z PAP dyrektor PISM dr Sławomir Dębski. Jego zdaniem to „logiczna konsekwencja oceny rosyjskiej agresji i związanych z nią zagrożeń”.

„Zwiększenie dostaw broni od zachodnich sojuszników dla Ukrainy, które obecnie widzimy, to jest oczywiście przełom, ale po pierwsze, to nie jest przełom pierwszy, lecz kolejny, po drugie to jest przełom, którego należało się spodziewać" – mówi PAP dyrektor PISM dr Sławomir Dębski, historyk, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

00:41 Wojska rosyjskie dokonały w piątek 55 ataków rakietowych i przy użyciu dronów na obwód sumski na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywickij.

Jak sprecyzował atakowane były rejony leżące przy granicy obwodu przy użyciu rakiet wystrzeliwanych ze śmigłowców i ładunków wybuchowych zrzucanych z dronów.

Według Żywickiego w rezultacie ataków zniszczonych zostało kilka budynków i uszkodzone linie energetyczne.

22:58 Liczba podmiotów i osób objętych sankcjami w związku z konfliktem na Ukrainie przekroczyła 8 tysięcy.

22:34 Drony "Shark" w akcji bojowej.

22:13 Ciężka bitwa o obwód doniecki Ukrainy jest kontynuowana; walka o Bachmut, Sołedar i inne miasta wschodu trwa - ogłosił w nagraniu opublikowanym w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

21:36 Polska pomogła Ukrainie w zakupie ośmiu tysięcy terminali Starlink; dziękuję premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i pełnomocnikowi rządu ds. cyberbezpieczeństwa Januszowi Cieszyńskiemu - napisał w piątek na Telegramie minister ds. transformacji cyfrowej Ukrainy Mychajło Fedorow.

19:25 Zniszczenia po ataku na Sołedar

18:43 Na obrzeżach Sołedaru na wschodzie Ukrainy nadal walczą oddziały ukraińskiej armii - powiedział w piątek stacji CNN Taras Berezowec, kapitan sił specjalnych ukraińskiej armii stacjonujący w położonym w obwodzie donieckim Bachmucie.

17:47 Napływ uchodźców z Ukrainy doprowadził do braku miejsc w przedszkolach i mieszkań na wynajem na Saremie, największej z wysp Estonii - poinformowały lokalne władze, cytowane w piątek przez agencję BNS.

17:18 Sztab rosyjskiej armii wydał zalecenia w sprawie informowania o wojnie przeciwko Ukrainie, zgodnie z którymi media powinny mówić, że jest to konflikt Rosji z NATO, usprawiedliwiać ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną i podnosić zasługi formalnych dowódców - przekazał ukraiński wywiad wojskowy w piątek.

15:58 Nominacja gen. Walerija Gierasimowa na stanowisku dowodzącego rosyjskim wojskiem na Ukrainie może być postrzegana jako akt desperacji i pokazuje, że sprawy nie idą po myśli Putina - napisał w piątek thenationalnews.com, portal informacyjny z siedzibą w Londynie.

14:55 Sankcje Unii Europejskiej są jednym z niezbędnych elementów dla powstrzymania agresji Rosji wobec Ukrainy; Polska w gronie państw podobnie myślących, razem z Litwą, przygotowuje propozycje nowych sankcji - powiedział dziennikarzom w Brukseli stały przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

13:37 W ramach obchodów Dnia Obrońców Wolności, w którym Litwa upamiętnia krwawe wydarzenia 13 stycznia 1991, w piątek w litewskim Sejmie prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu wręczono Nagrodę Wolności. W jego imieniu odebrał ją ambasador Ukrainy w Wilnie Petro Beszta.

„Dziękuję, że ani przez chwilę nie zdradziliście wolności. I nie tylko w trakcie tych okrutnych 323 dni rozpętanej przez Rosję nieludzkiej wojny. Stale odczuwamy wasze wsparcie” – powiedział prezydent Zełenski, przemawiając zdalnie do uczestników uroczystości w litewskim parlamencie.

Prezydent zauważył, że Ukraina toczy obecnie wojnę z imperium, którą przed 32 laty rozpoczęła Litwa.

„Jesteśmy teraz razem na drodze do ostatecznego zwycięstwa nad tym imperium” – podkreślił i wskazał, że, gdy Rosja atakowała Ukrainę, myślała również o zajęciu innych krajów europejskich, a idąc na Kijów, "marzyła o tym, by iść na Wilno, Warszawę i Pragę".

12:46 Na skutek inwazji Rosji na nasz kraj jesteśmy już de facto członkiem NATO, a w najbliższym czasie staniemy się nim de iure - powiedział minister Ukrainy Ołeksij Reznikow w wywiadzie opublikowanym przez BBC.

"Ukraina jako państwo i Siły Zbrojne Ukrainy stały się członkiem NATO. De facto, nie de iure. A to dlatego, że mamy broń i wiedzę, jak jej używać" - powiedział minister.

Reznikow sprzeciwił się poglądowi, że jego komentarze zostaną odebrane jako sprzeczne nie tylko przez Rosję, ale być może przez samo NATO, gdyż Sojusz podjął kroki, by nie być postrzeganym jako strona konfliktu w wojnie.

11:48 Były dowódca wojsk NATO w Europie James Stavridis jest zdania, że państwa zachodnie powinny oprócz czołgów dostarczyć Ukrainie myśliwce do obrony przed Rosją. "Myślę, że Ukraina potrzebuje myśliwców” - powiedział były admirał USA w programie ZDF.

Z jednej strony myśli o myśliwcach MiG-29 z Polski, które Ukraińcy umieją obsługiwać i które mogłyby być dostarczone bezpośrednio. Amerykańskie myśliwce F-16 również byłyby opcją, ale ukraińscy piloci musieliby najpierw zostać przeszkoleni, co zajęłoby trochę czasu, relacjonuje portal stacji ZDF.

11:41 Przedstawiciele Grupy Wagnera, rosyjskiej formacji najemników, używają do transportu zabitych żołnierzy ciężarówek rosyjskich firm transportowych – podaje portal Ostorożno, Nowosti.

„Grupa Wagnera przewozi ciała swoich zabitych z pomocą zwykłych ciężarówek. Stosowne zamówienia (na usługi) pojawiają się na portalach branżowych 'praktycznie codziennie'” – poinformował w czwartek wieczorem kanał Ostorożno, Nowosti w Telegramie.

11:21 Działania mobilizacyjne Rosji świadczą, że dąży ona do sformowania dwumilionowej armii – ocenił w piątek Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR). W ramach nowej fali mobilizacji do wojska może trafić 500 tysięcy osób – ostrzegł wywiad.

„Wywiad wojskowy Ukrainy nie wyklucza, że kierownictwo Rosji w najbliższym czasie ogłosi nową falę mobilizacji. Do sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej trafi dodatkowych 500 tysięcy Rosjan, co pozwoli państwu terroryście na stworzenie rezerw strategicznych” – ogłosił HUR na Facebooku. 

11:12 Zachód przełamuje kolejne bariery, wysyłając na Ukrainę broń, której dostarczanie uważano dotąd za zbyt prowokacyjne; w obliczu spodziewanej nowej rosyjskiej ofensywy urzędnicy widzą pilną potrzebę zmiany równowagi - napisał w piątek "New York Times".

Zachodni urzędnicy coraz bardziej obawiają się, że Ukraina ma mało czasu i niewielkie możliwości przygotowania się do odparcia spodziewanej wiosennej ofensywy i szybko podejmują działania, aby dać Ukraińcom zaawansowaną broń, której wysłania odmawiano wcześniej z obawy przed sprowokowaniem Moskwy - napisała gazeta.

W ciągu ostatnich kilku tygodni padała jedna bariera za drugą - pisze "New York Times". Pod koniec grudnia Stany Zjednoczone zdecydowały się wysłać na Ukrainę system obrony przeciwlotniczej Patriot oraz opancerzone wozy bojowe. Wkrótce potem na wysłanie wozów zgodziły się też Francja i Niemcy.

10:48 Globalny Szczyt Pokoju, zaproponowany przez władze Ukrainy, planowany jest na 24 lutego, w rocznicę rozpoczęcia rosyjskiej inwazji, w siedzibie ONZ w Nowym Jorku – powiedział ambasador Kijowa w Turcji Wasyl Bodnar agencji Anadolu.

Jak pisze turecka agencja, dyplomata oświadczył, że Ukraina jest gotowa do pokoju, a prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił na szczycie G-20 „formułę pokoju”. Przewiduje ona wycofanie rosyjskich wojsk z terytorium Ukrainy, bezpieczeństwo Ukrainy.

Jak przypomina rosyjska redakcja Radia Swoboda, Zełenski na forum ONZ mówił m.in., że konieczne jest przywrócenie Ukrainie jej uznanych międzynarodowo granic, utworzenie międzynarodowego trybunału karnego dla Rosji, wypłata odszkodowań Ukrainie, zagwarantowanie jej zachodniej pomocy finansowej i wojskowej, ograniczenie cen rosyjskich surowców.

09:52 Rosyjski sektor obronny najprawdopodobniej ucieka się do korzystania z pracy skazańców, starając się sprostać wojennym wymaganiom produkcyjnym - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, w listopadzie 2022 r. Urałwagonzawod (UWZ), największy rosyjski producent czołgów, poinformował lokalne media po spotkaniu z Federalną Służbą Więzienną (FSIN), że zatrudni 250 więźniów.

W Rosji istnieje długa tradycja pracy w więzieniu, ale od 2017 roku ponownie wprowadzono pracę przymusową jako szczególną karę kryminalną.

09:39 Rosjanie mobilizują do swojej armii obywateli Ukrainy zamieszkałych w Ałczewsku, w okupowanej części obwodu ługańskiego na wschodzie kraju – podała urzędująca poza granicami obwodu Ługańska Obwodowa Administracja Wojskowa.

„W celu uzupełnienia strat w żywej sile Rosjanie kontynuują mobilizację mężczyzn na tymczasowo okupowanym terytorium. W Ałczewsku odnotowano początek kolejnej fali mobilizacji, która trwa od 9 stycznia” – powiadomiono w Telegramie Ługańskiej OAW.

09:38 Noc pod Sołedarem była gorąca, wciąż toczyły się walki - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar, cytowana przez Sky News. "To trudny etap wojny, lecz zwyciężymy. Bez wątpienia" - dodała.

"Wróg rzucił prawie wszystkie główne siły na doniecki odcinek frontu i utrzymuje wysoką intensywność ofensywy" - napisała Malar na swoim kanale w Telegramie.

09:20 Nasze siły zbrojne planują przekazać Ukrainie bojowe wozy rozpoznawcze AMX-10 RC w ciągu najbliższych dwóch miesięcy - poinformowało ministerstwo obrony Francji.

W opublikowanym oświadczeniu zawarto podsumowanie rozmowy telefonicznej francuskiego ministra obrony Sebastiena Lecornu z jego ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem, która odbyła się w czwartek. Lecornu potwierdził w rozmowie po raz kolejny "niezachwiane wsparcie" Francji dla walczącej z Rosją Ukrainy oraz potępił rosyjskie ataki na ukraińską infrastrukturę cywilną.

Minister Reznikow napisał na Twitterze, że "odbył owocną rozmowę" z francuskim ministrem obrony i podziękował za przekazany wcześniej Ukrainie francuski systemy obrony przeciwlotniczej Crotale (

08:08 Wojska ukraińskie odparły w nocy z czwartku na piątek wiele ataków w obwodach ługańskim i donieckim - poinformował w porannym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Siły rosyjskie atakowały między innymi Stelmachiwkę i Biłohoriwkę w obwodzie donieckim oraz Marijinkę, Awdijiwkę i Krasnohoriwkę w obwodzie donieckim.

Najbardziej zaciekłe walki toczą się podobnie jak w ostatnich dniach - w okolicach Sołedaru i Bachmutu, a także w pobliżu Paraskijiwki i Kliszczijiwki. Wszystkie te miejscowości znajdują się w obwodzie donieckim.

07:34 Ogłaszane przez Rosjan zajęcie Sołedaru nie ma znaczenia operacyjnego i prawdopodobnie nie zapowiada rychłego okrążenia Bachmutu przez Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad wojną (ISW).

Zdjęcia satelitarne opublikowane w środę i czwartek wskazują, że siły rosyjskie prawdopodobnie kontrolują większość, a być może cały obszar Sołedaru i prawdopodobnie wyparły siły ukraińskie z zachodnich obrzeży tej miejscowości.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że siły ukraińskie odpierały rosyjskie ataki na wioskę Sil w obwodzie donieckim - położoną ponad kilometr na północny zachód od Sołedaru - napisał ISW.

06:35 Rosyjska propaganda wykorzystuje i będzie chciała wykorzystać informacje o wsparciu militarnym z Zachodu po to, żeby pokazywać, że Rosja prowadzi wojnę nie z Ukrainą, ale z całym światem zachodnim - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn odnosząc się zapowiedzianej dostawy z USA i Niemiec sprzętu wojskowego Ukrainie, w tym baterii Patriot.

W czwartek, 5 stycznia, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

06:33 W ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 16 uderzeń na zgrupowania Rosjan, a także pięć uderzeń na stanowiska obrony przeciwlotniczej - informuje Sztab Generalny Ukrainy. Sztab podał, że w ciągu doby nad terytorium Ukrainy zestrzelono rosyjski samolot szturmowy Su-25 i bezzałogowy statek powietrzny Orlan-10. "Ukraińska artyleria i wojska rakietowe ostrzelały 12 zgrupowań rosyjskich żołnierzy i sprzętu, zestaw przeciwlotniczy S-300, a także trzy składy z amunicją i trzy inne ważne obiekty najeźdźców" - czytamy w komunikacie.

22:38 Naszą bardzo ważną inicjatywą jest utworzenie hubów żywnościowych w Afryce; mieszkańcy krajów tego kontynentu już zrozumieli, że bezpieczeństwo różnych państw bezpośrednio zależy od eksportu ukraińskiej żywności - oznajmił w czwartek w wieczornym wystąpieniu na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

22:35 Ponad 2,4 mln Ukraińców mieszka w domach, które zostały zniszczone lub uszkodzone na skutek wojny z Rosją - poinformował w czwartek ukraiński wicepremier ds. odbudowy kraju Ołeksandr Kubrakow. Jak dodał, są to dane z jesieni ubiegłego roku, a zatem obecnie liczba takich osób może być jeszcze większa.

22:01 Absolutnie popieramy wysyłanie jakichkolwiek zdolności wojskowych Ukrainie, w tym czołgów - oświadczył w czwartek rzecznik Pentagonu gen. Pat Ryder. Jednocześnie dodał, że są to suwerenne decyzje państw i należy brać w tym pod uwagę kwestie m.in. logistyki.

21:31 Polska w pojedynkę nie jest w stanie dostarczyć Ukrainie wszystkich rodzajów broni, ale może być motorem działań i lobbystą – stwierdził w wywiadzie dla TVP prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

20:33 Do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybyło już tak wielu Rosjan, że ich liczba przewyższyła liczbę lokalnych mieszkańców, którzy wciąż tam pozostają - poinformował w czwartek na Telegramie proukraiński mer miasta Iwan Fedorow.

20:15 Barbarzyńska agresja Rosji zmusiła świat do zredefiniowania dotychczasowych układów geopolitycznych i sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego. Niemal cały świat musi się obecnie zmagać z konsekwencjami kryzysów energetycznego i żywnościowego wywołanych przez Moskwę - powiedział prezydent Andrzej Duda.

20:13 Staliśmy się uczestnikami historii, która na dziesięciolecia zdecyduje o kształcie Europy, Zachodu i całego globu - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda na spotkaniu noworocznym w Pałacu Prezydenckim z korpusem dyplomatycznym akredytowanym w Polsce.

19:49 Nie ma wątpliwości, że Polska i Wielka Brytania przekażą nam czołgi; podjęto już w tej sprawie stosowne decyzje, lecz nie jest jeszcze znana dokładna liczba maszyn, które trafią na Ukrainę - oznajmił w czwartek doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.