W Luksorze odkryto starożytny grobowiec królewski. Co zawiera krypta w Egipcie?

2023-01-15 08:07 aktualizacja: 2023-01-16, 10:01
AFP przypomina, że rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu. Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
AFP przypomina, że rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu. Fot. PAP/EPA (zdjęcie ilustracyjne)
Egipskie władze poinformowały w sobotę o odkryciu w Luksorze starożytnego grobowca liczącego około 3,5 tys. lat. Według archeologów zawiera on szczątki królewskie z okresu XVIII dynastii, której przedstawiciele rządzili starożytnym państwem w latach jego największego rozkwitu.

Grobowiec został odkryty przez egipskich i brytyjskich badaczy na zachodnim brzegu Nilu, gdzie znajduje się słynna Dolina Królow - poinformował szef Najwyższej Rady Starożytności Egiptu Mostafa Waziri, którego cytuje agencja AFP.

"Pierwsze elementy odkryte do tej pory wewnątrz grobowca wydają się wskazywać, że pochodzi on z czasów XVIII dynastii" faraonów Echnatona i Tutanchamona - zaznaczył Waziri.

AFP przypomina, że rządy XVIII dynastii, panującej w okresie zwanym Nowym Państwem, zakończyły się w 1292 roku p.n.e. i są uważane za jeden z najświetniejszych czasów starożytnego Egiptu.

Waziri wyjaśnił, że odnaleziony grobowiec daje rzadki wgląd w okres, w którym starożytnym Egiptem rządził faraon Totmes I, który żył około 1520-1492 p.n.e., około 200 lat przed słynnym Tutanchamonem.

Szef brytyjskiej misji badawczej Piers Litherland z Uniwersytetu w Cambridge powiedział: "odkryty grobowiec mógł należeć do jednej z królewskich żon lub księżniczek z czasów panowania Totmesa I, a zdecydowana większość z nich nie została odkryta aż do teraz".

Mohsen Kamel, urzędnik rządowy, który nadzoruje stanowisko archeologiczne, na którym dokonano odkrycia, powiedział, że odkryty grobowiec był w złym stanie z powodu powodzi w czasach starożytnych.

Niektóre jego części, w tym inskrypcje, zostały "zniszczone podczas starożytnych powodzi, które wypełniły komory grobowe piaskiem i osadami wapiennymi" - wyjaśnił Kamel.

Dolina Królów niedaleko Luksoru na południu Egiptu była miejscem pochówków przez około pół tysiąca lat, od ok. 1540 r. p.n.e. Większość znajdujących się tam grobowców została splądrowana jeszcze w starożytności i nietknięte komory grobowe są rzadkością. Dlatego odkrycie przez Howarda Cartera i jego chlebodawcy, lorda Carnarvona w listopadzie 1922 roku grobowca Tutanchamona, jedynego niesplądrowanego grobowca faraona z zachowanym bogatym wyposażeniem, było wielką sensacją. W grobowcu znaleźli oni ponad 5 tys. przedmiotów sprzed 3300 lat, z których część wykonano ze złota.

Tutanchamon wstąpił na tron około roku 1333 p.n.e. jako mniej więcej 10-letni chłopiec. Zmarł nagle w roku 1323 p.n.e.(PAP)