Sztab Ukrainy: siły rosyjskie kontynuują działania ofensywne w rejonie Bachmutu [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-21 07:17 aktualizacja: 2023-01-22, 08:24
Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Rosyjscy żołnierze, Fot. PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził, że strona rosyjska kontynuuje działania ofensywne w pobliżu Bachmutu, w obwodzie donieckim, i w obwodzie zaporoskim, angażując dodatkowe siły powietrzne. W sobotę odbyły się uroczystości pogrzebowe ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski.

22:12 Szczegółowa lista różnych modeli Leopardów znajduje się w Ministerstwie Obrony od wczesnego lata 2022 roku, poinformował w sobotę portal tygodnika "Spiegel".

Po spotkaniu grupy kontaktowej ds. Ukrainy w Ramstein nowy minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział, że chce sprawdzić niemieckie zapasy czołgów Leopard. Jednak, według osób wtajemniczonych z Bundeswehry, na które powołuje się "Spiegel" z listy jasno wynika, które modele nadawałyby się do dostarczenia Ukrainie.

22:10 Kolejny brytyjski śmigłowiec przyleciał na Ukrainę - podaje Ukrainska Pravda.

22:06 Ed Arnold, ekspert brytyjskiego think-tanku Royal United Services Institute, ostrzegł w sobotę, że jeśli Berlin nie zezwoli na dostawę czołgów Leopard na Ukrainę, może to mieć fatalne konsekwencje dla reputacji Niemiec.

Jeśli ofensywa Rosji się powiedzie lub ofensywa Ukrainy się nie powiedzie, Berlinowi będzie bardzo trudno zignorować opinię sojuszników i partnerów, że to wina Niemiec. To niezdecydowanie będzie miało wpływ na reputację i zaufanie Niemiec przez dziesięciolecia - napisał na Twitterze Arnold.

21:56 Strona rosyjska kontynuuje działania ofensywne w pobliżu Bachmutu, w obwodzie donieckim, i w obwodzie zaporoskim, angażując dodatkowe siły powietrzne - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Sztab Generalny poinformował, że: "Nie można mówić, że ma miejsce jakaś duża ofensywa. Są to małe grupy liczące około dziesięciu osób, które wróg rzucił, aby sprawdzić siłę naszej obrony".

Według ocen ukraińskich wojskowych Rosja stara się poprawić swoje pozycje w okolicach Zaporoża. Nie wyklucza się jednak "bardziej aktywnych" ruchów Rosji, ponieważ zgromadziła ona "pewne siły" w tym rejonie.

W ciągu ostatnich 24 godzin w obwodzie zaporoskim ponad 25 miejscowości znalazło się pod ostrzałem artyleryjskim, poinformował sztab.

21:50 Alaksandr Łukaszenka zabawiał publiczność na meczu hokeja. Tańczył na lodzie z separatystą z Doniecka - informuje Biełsat.

21:44 U zachodnich brzegów Portugalii pojawił się rosyjski okręt Admirał Gorszkow, podała cytowana w sobotę przez media portugalska marynarka wojenna. To trzecia od początku stycznia rosyjska jednostka na portugalskich wodach.

Rosyjska jednostka, jak podano w komunikacie, znajdowała się pod stałą obserwacją sił Portugalii, a fregata NRP Bartolomeu Dias “towarzyszyła” temu okrętowi przemieszczającemu się w rejonie archipelagu Azorów.

21:39 Pomimo powszechnego oburzenia wojną na Ukrainie, jedynie około 8,5 procent firm z Unii Europejskiej i krajów G7 opuściło Rosję, informuje belgijski dziennik „Het Laatste Nieuws”, powołując się na badania uniwersytetu w St.Gallen oraz szkoły biznesu IMD w Lozannie.

Przed wybuchem wojny w Ukrainie w Rosji funkcjonowało w sumie ponad 2,4 tys. oddziałów firm oraz przeszło 1,4 tys. firm z UE i krajów G7 (Kanada, Niemcy, Francja, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone), podaje gazeta. Jak ustalili szwajcarscy naukowcy do końca listopada tylko 120 firm, czyli mniej niż 9 procent, wycofało się z Rosji lub sprzedało swoją spółkę zależna.

21:35 Paryż zablokował w piątek konta bankowe rosyjskiej telewizji RT France, Moskwa już w sobotę zapowiedziała działania odwetowe wobec francuskich mediów, poinformował dziennik „Le Figaro”.

Francuskie media poinformowały, że konta RT France zostały zamrożone na polecenie ministerstwa gospodarki i finansów, a decyzja była związana z realizacją najnowszego pakietu unijnych sankcji z grudnia ubiegłego roku.

21:31 Ukraińscy oficerowie w najbliższym czasie będą szkoleni na polskich czołgach, a także na czołgach naszych partnerów; zakładam, że stanie się to w perspektywie dni - powiedział w sobotę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Przydacz w TVN 24 podkreślił, że Polska wraz z sojusznikami podjęła decyzję, że w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard musi powstać koalicja. Jak przypomniał, prezydent Andrzej Duda 11 stycznia w Lwowie zapowiedział, że polskim wkładem będzie jedna kompania czołgów w wersji A4.

21:20 Sztab Ukrainy opublikował informacje o stratach wojennych armii rosyjskiej.

21:16 Pokonanie rosyjskich sił przez Ukrainę może doprowadzić do wycofania się Rosji z Naddniestrza, separatystycznego terytorium w granicach Mołdawii, powiedział minister spraw zagranicznych tego kraju Nicu Popescu na antenie kiszyniowskiego radia Vocea Basarabiei.

Wyjaśnił, że władze Mołdawii “chcą i oczekują”, że pokonanie przez Ukrainę rosyjskich wojsk zmusi je do “wycofania się w sposób pokojowy z okupowanego Naddniestrza”.

20:55 Brytyjskie ministerstwo obrony zamieściło w sobotę na Twitterze nagranie wideo pokazujące możliwości czołgu Challenger 2. Przed tygodniem premier Rishi Sunak poinformował o przekazaniu 14 takich czołgów Ukrainie.

Jak napisano na Twitterze, czołgi stanowić będą część pakietu pomocy, który przyspieszy sukces Ukrainy.

Challenger 2 to brytyjskiej produkcji czołg podstawowy trzeciej generacji. Opracowany w latach 90. jako następca Challengera 1. Jego produkcja zaczęła się w 1994 r., choć do służby w brytyjskiej armii wszedł dopiero cztery lata później, a zakończyła w 2002 r. Ogółem powstało ok. 450 sztuk. Dotychczas jedynym ich użytkownikiem oprócz brytyjskiej armii były siły zbrojne Omanu, które zakupiły 38 sztuk.

20:22 Minister finansów Niemiec Christian Lindner wezwał nowego ministra obrony Borisa Pistoriusa do zbadania dalszej niemieckiej pomocy dla Ukrainy. Nowy minister obrony to także nowa okazja dla Niemiec, by zbadać, co jeszcze możemy zrobić, aby wspierać Ukrainę w jej walce o pokój i wolność - stwierdził Lindner.

Nie powiedział jednak konkretnie, jaką pomoc ma na myśli - pisze agencja dpa.

Pomimo znacznej presji ze strony Ukrainy i państw sojuszniczych, rząd niemiecki nie podjął jeszcze decyzji o dostawie czołgów bojowych Leopard 2 na Ukrainę. Pistorius zapowiedział, że wydał rozkaz sprawdzenia dostępności i liczby posiadanych przez Niemcy Leopardów.

20:10 Ukrainska Pravda opublikowała zdjęcia z dzisiejszej uroczystości pogrzebowej ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach.

19:52 Portugalskie wojsko przekaże w najbliższym czasie armii ukraińskiej transportery opancerzone i generatory prądu, podało ministerstwo obrony w Lizbonie, odmawiając informacji o ewentualnym skierowaniu dla Kijowa posiadanych przez Lizbonę czołgów Leopard.

Portugalia przekaże na Ukrainę 14 amerykańskich transporterów opancerzonych M113, a także osiem generatorów prądu "o dużym potencjale", poinformowały w sobotę stołeczne media, cytujące oświadczeniu resortu.

Ministerstwo wyjaśniło, że w przeszłości przekazało już Kijowowi tego typu transportery opancerzone.

19:36 Pod pozorem programu oszczędzania energii elektrycznej rosyjskie służby próbują stworzyć bazę danych o miejscach zamieszkania cywilów w okupowanych przez Rosjan częściach ukraińskiego obwodu chersońskiego - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Grożąc odłączeniem mieszkańcom prądu, rosyjskie wojska okupacyjne zmuszają ich do podpisywania dokumentów potwierdzających miejsce zamieszkania - pisze portal "The Kyiv Independent", powołując się na komunikat ukraińskiego wojska.

19:15 W czasie wojny miała miejsce największa ewakuacja pacjentów szpitali z Chersonia do Lwowa - poinformowała Nexta za Kancelarią Prezydenta Ukrainy.

19:00 Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w sobotę, że obecnie nie ma zagrożenia ze strony Białorusi pełnowymiarową operacją lądową i jej udziałem po stronie Rosji, a używanie tego tematu jest częścią rosyjskiej wojny psycholigicznej - podał portal "The Kyiv Independent".

Ukraiński wojskowy ocenił, że używanie tego tematu jest częścią informacyjnej i psychologicznej strategii Rosji wobec Ukrainy.

"The Kyiv Independent" przypomina, że amerykański Instytut Studiów nad Wojną prognozował w piątek, że atak Rosji na Ukrainę z Białorusi może być bardziej prawdopodobny pod koniec 2023 roku.

18:52 Ministerstwo obrony Ukrainy zawarło umowy na dostawy żywności dla żołnierzy po cenach nawet trzykrotnie wyższych niż w sklepach - podał w sobotę portal ZN.UA. Portal powołuje się na porównanie kwot z kontraktu z cenami żywności w jednej z sieci spożywczych.

Ceny w kontrakcie dotyczącym usług organizacji żywienia zbiorowego w jednostkach stacjonujących daleko od linii frontu przekraczają detaliczne ceny żywności dwu- i trzykrotnie - informuje portal. Zawyżone ceny dotyczą najpopularniejszych produktów, jak: buraki, ziemniaki, groszek konserwowy, jaja, czy udko kurze - wynika z porównania cen.

18:33 Biełsat opublikował nagranie z uroczystości żałobnych ofiar katastrofy śmigłowca.

18:22 Potrzebujemy niemieckich czołgów - i to teraz, powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Ołeksij Makiejew w sobotę agencji dpa, dodając: "Nie mamy czasu na sprawdzanie, zastanawianie się i wahanie. To, czego potrzebujemy: decyzji, szkoleń i skoordynowanych dostaw. Natychmiast".

Makiejew wyraził rozczarowanie wynikiem konferencji w Ramstein. "Muszę być szczery, oczekiwaliśmy znacznie więcej od naszych niemieckich partnerów".

18:12 Polska jest kluczowym państwem udzielającym wsparcia Ukrainie walczącej z Rosją, a zarazem siłą chroniącą Europę Zachodnią przed rosyjską inwazją, poinformowała w sobotę portugalska telewizja SIC Noticias w komentarzach po piątkowym szczycie w niemieckim Ramstein.

Władze Polski, jak odnotowała stacja, są jednym z głównych motorów międzynarodowego wsparcia dla walczącej z agresorem Ukrainy.

17:33 Ukraina wcześniej czy później otrzyma zachodnie czołgi, jednak ze względu na przygotowania Rosji do nowych ataków w tej sprawie liczy się szybkość – powiedział PAP w Kijowie ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis.

„Sądzę, że wcześniej czy później czołgi Leopard i inne czołgi zachodnie będą w Ukrainie. Innego wyjścia nie widzę, chociaż pozostaje pytanie, kiedy to nastąpi” – oświadczył minister.

„Dla nas szybkość jest najważniejsza, bo według naszych danych Rosja planuje nowe ataki i musimy zrobić wszystko, by te ataki zostały odparte. Właśnie dlatego potrzebujemy ciężkiego sprzętu” – podkreślił ukraiński dyplomata.

17:15 Siły obronne Ukrainy odpierają rosyjskie ataki w pobliżu 12 miejscowości - podaje Ukrainska Pravda za Sztabem Ukrainy.

16:50 W 160. rocznicę powstania styczniowego przedstawiciele Polski, Litwy i Ukrainy wspólnie uczcili pamięć jego uczestników, składając wieńce w Twierdzy Kijowskiej, gdzie więzieni byli uczestnicy tego wymierzonego w Rosję zrywu niepodległościowego.

Przed krzyżem i tablicą pamiątkową w Twierdzy Kijowskiej zebrali się w sobotę: minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko, ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Jewhen Perebyjnis, ambasador Litwy Valdemaras Sarapinas i ambasador Polski Bartosz Cichocki.

 

16:30 Polska zawstydza Niemcy swoją odwagą; ma znacznie więcej powodów, by się obawiać Rosji, a jednak robi to, co powinny były zrobić Niemcy - pisze w sobotnim wydaniu dziennika "Daily Telegraph" Richard Kemp, pułkownik w stanie spoczynku brytyjskiej armii.

Odnosząc się do piątkowego spotkania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy i słów nowego niemieckiego ministra obrony Borisa Pistoriusa, że podjęcie decyzji w sprawie czołgów Leopard 2 może zająć nawet miesiąc, Kemp zauważa, że taki rodzaj zwlekania może być dopuszczalny w czasie pokoju, ale to jest wojna, w której liczy się każdy dzień.

16:00 Kijów żegna ofiary katastrofy śmigłowca.

15:48 Prezydent USA Joe Biden w piątek w Biały Domu na pytanie dziennikarzy, czy popiera wysłanie na Ukrainę czołgów Leopard, odparł, że kraj ten otrzyma "wszelką pomoc", jakiej potrzebuje w walce z wojskami rosyjskimi - podał CNN.

"Ukraina otrzyma wszelką pomoc, jakiej potrzebuje" - powiedział Biden, gdy reporter zapytał, czy popiera cel Polski, jakim jest wysłanie czołgów niemieckiej produkcji na Ukrainę.

15:47 Myślę, że w sprawie przekazania przez Niemcy czołgów Leopard Ukrainie ten mur runie, jak runął mur berliński - powiedział sobotę w Bydgoszczy mer Lwowa Andrij Sadowy. Podkreślił, że obecnie Ukraina najbardziej potrzebuje Leopardów, śmigłowców i Patriotów.

Mer Lwowa był gościem Campus Academy, będącego kontynuacją Campusu Polska Przyszłości, organizowanego latem w Olsztynie. Wydarzenie w Bydgoszczy było pierwszym z cyklu kilku spotkań zaplanowanych na najbliższe miesiące.

13:47 Alert informacyjny dotyczący oczerniania polskich sił zbrojnych przez Rosję zamieścił w sobotę na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, a działania te mają osłabić nasz kraj - podkrślił.

Sekretarz stanu w KPRM podał, że realizująca cele wojny informacyjnej Rosji propaganda eksploatuje fałszywe treści dotyczące Polski, wprowadzając w błąd odbiorców.

"Wciąż eksploatowany jest temat powołań na ćwiczenia wojskowe, które Rosjanie przedstawiają jako +tajną mobilizację+ budzącą +sprzeciw Polaków+" - wskazał.

 

12:46 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w sobotę w uroczystościach żałobnych ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski - podał portal Hromadske.

Zełenski wraz z małżonką - Ołeną przyjechał do Domu Ukraińskiego w centrum Kijowa, gdzie trwa ostatnie pożegnanie wysokiej rangi urzędników MSW, którzy zginęli w katastrofie.

W uroczystości uczestniczył także szef biura (kancelarii) prezydenta, Andrij Jermak i były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Pojawili się też parlamentarzyści, ambasadorowie obcych państw i przywódcy religijni.

W Domu Ukraińskim żegnani są szefowie MSW: minister Monastyrski i jego dwaj zastępcy: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz, a także ich współpracownicy, którzy zginęli w katastrofie.

12:26 Przekazywanie uzbrojenia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy to kwestia, która wymaga szybkiego działania i nie może składać się z nieudanych prób, tylko z decyzji, które naprawdę prowadzą do obrony Ukrainy - ocenił w sobotę rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

"Przekazywanie uzbrojenia dla walczącej z rosyjską agresją Ukrainy jest bardzo ważne, to kwestia, która wymaga szybkiego działania i nie może składać się z nieudanych prób, a z decyzji, które naprawdę prowadzą do realnej obrony Ukrainy" - powiedział PAP Jasina.

Jak podkreślił, w Ukrainie "naprawdę przelewana jest krew, jak stwierdził wczoraj minister Rau". "Powinniśmy wspólnie działać teraz, a brak decyzji w sprawie przekazania Ukrainie czołgów Leopard temu nie służy" - dodał rzecznik MSZ.

11:42 Niezdecydowanie świata w sprawie dostarczenia uzbrojenia Ukrainie sprawia, że w kraju tym giną kolejni ludzie - oświadczył w sobotę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. W komentarzu na Twitterze zaapelował: "myślcie szybciej".

"Dzisiejsze niezdecydowanie zabija coraz więcej naszych ludzi. Każdy dzień zwłoki oznacza śmierć Ukraińców. Myślcie szybciej" - zaapelował Podolak na Twitterze.

 

11:28 Hiszpania nadal będzie pomagała Ukrainie "w miarę możliwości" i "w koordynacji z sojusznikami" - zapewniła w sobotę hiszpańska minister obrony Margarita Robles podczas wizyty w akademii wojskowej w Toledo, gdzie szkoleni są ukraińscy żołnierze.

11:26 Pięciu mieszkańców Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich - poinformował w sobotę Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Najwięcej ofiar spowodowały ostrzały obwodu donieckiego: zginęły tam trzy osoby.

Jedna osoba zginęła w obwodzie zaporoskim i również jedna - w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy. Łącznie 13 osób zostało rannych w ostrzałach dokonanych przez Rosjan. Komunikat o najnowszych stratach Tymoszenko opublikował na serwisie Telegram.

11:16 Rosjanie bombardują, a my dyskutujemy! - powiedział w sobotę w rozmowie z gazetą "Bild" były generał NATO Hans-Lothar Domroese, krytykując zapowiedź Berlina z Ramstein, iż chce dostarczyć Ukrainie więcej broni i sprzętu o wartości miliarda euro, ale nie uwzględnia jednak czołgów.

"Po każdej decyzji eksportowej mijają dwa miesiące, aż czołgi będą gotowe do użycia na froncie" - podkreślił Domroese dodając, że jest to "czas, którego Ukraina nie ma".

Ekspert CDU ds. zagranicznych Johann Wadephul mówi o "całkowitej porażce Niemiec na arenie międzynarodowej". Jak zauważa "Bild" polityk opozycji wprost atakuje Scholza, który zdaniem Wadephula "albo z uporu, albo z tchórzostwa zawodzi Ukrainę". 

11:12 Walki w wojnie ukraińsko-rosyjskiej koncentrują się obecnie w trzech sektorach - Kreminnej, Bachmutu i w obwodzie zaporoskim, ale ogólnie konflikt znalazł się w stanie impasu - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

"W ostatnich dniach najcięższe walki koncentrowały się w trzech sektorach. Na północnym wschodzie, w okolicach Kreminnej, Ukraina prawdopodobnie osiągnęła niewielkie zdobycze i skutecznie obroniła się przed rosyjskim kontratakiem. W obwodzie donieckim, w sektorze Bachmutu, siły rosyjskie i wspomagające je wagnerowskie prawdopodobnie umocniły się w mieście Sołedar, po zdobyciu go na początku tygodnia. Na południu, w obwodzie zaporoskim, obie strony zmasowały znaczne siły, które prowadziły wymianę artyleryjską i potyczki, ale unikały działań ofensywnych na dużą skalę. Ogólnie rzecz biorąc, konflikt znajduje się w stanie impasu. Istnieje jednak realna możliwość lokalnych postępów rosyjskich w okolicach Bachmutu" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

10:13 W Kijowie rozpoczęły się w sobotę uroczystości żałobne ofiar katastrofy śmigłowca w Browarach koło Kijowa, w której zginęło 14 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski. Procesja żałobna wyruszyła spod gmachu MSW w kierunku placu Europejskiego.

Oficjalna ceremonia pożegnania odbędzie się w Domu Ukraińskim przy placu Europejskim w centrum Kijowa. W procesji, która wyruszyła spod siedziby MSW Ukrainy, biorą udział krewni, bliscy i koledzy ofiar katastrofy. W pobliżu gmachu ministerstwa wzdłuż ulic ustawili się rzędem funkcjonariusze służb mundurowych; niektórzy z kwiatami w rękach.

Z powodu uroczystości policja zamknęła dla przejazdu kilka ulic w centrum Kijowa

W Domu Ukraińskim dyżurują psycholodzy służb ratunkowych.

W katastrofie śmigłowca zginęło kierownictwo MSW Ukrainy: minister Denys Monastyrski i jego dwóch zastępców: Jewhenij Jenin i Jurij Łubkowycz. To właśnie im i towarzyszącej im delegacji MSW poświęcona jest sobotnia ceremonia w Kijowie. Nieco później w sobotę rozpocznie się w obwodzie chernihowskim uroczystość żałobna załogi śmigłowca, która przebiegać będzie na lotnisku w Nieżynie.

Do wypadku śmigłowca w Browarach, w aglomeracji Kijowa, doszło w środę rano. W katastrofie zginęło 14 osób, w tym jedno dziecko. Rannych zostało 25 osób, w tym 11 dzieci.

08:14 Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej na budynkach w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty w przestrzeni informacyjnej i aby zwiększyć nastroje antyukraińskie wśród Rosjan - ocenia w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

ISW przypomina, że 19 i 20 stycznia w rosyjskich mediach społecznościowych zaczęły krążyć zdjęcia, przedstawiające instalacje obrony powietrznej na dachu budynku rosyjskiego ministerstwa obrony i innych miejscach w Moskwie i okolicach.

Według amerykańskiego think tanku Kreml prawdopodobnie zintensyfikował wysiłki, aby przedstawić rosyjską napaść na Ukrainę jako wojnę egzystencjalną i aby stworzyć informacyjne przesłanki do przedłużającej się inwazji.

"Kreml prawdopodobnie rozmieścił systemy obrony powietrznej w Moskwie, aby stworzyć prowokacyjne komunikaty, które przedstawiają wojnę jako bardziej zagrażającą Rosji. Jest mało prawdopodobne, aby Kreml uważał, że Moskwa jest celem dla Ukrainy i jest bardziej prawdopodobne, że Rosja sięgnęła po tę ostentacyjną grę w celu wzmocnienia operacji informacyjnych, przygotowujących rosyjską wewnętrzną przestrzeń informacyjną na przedłużającą się wojnę na Ukrainie i kolejne ofiary" - napisał

02:36 Siły ukraińskie będą szkolić się na czołgach Leopard 2 w Polsce, mimo że sojusznicy nie osiągnęli porozumienia w sprawie dostaw niemieckich pojazdów na Ukrainę - powiedział w piątek szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow w rozmowie ukraińskojęzyczną redakcją Głosu Ameryki (VOA).

Reznikow rozmawiał z VOA po spotkaniu w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech, gdzie w piątek partnerzy Ukrainy nie podjęli decyzji o przekazaniu czołgów Leopard 2.

Minister obrony Ukrainy określił możliwość szkolenia ukraińskich załóg jako przełom, przypisując sukces wysiłkom Polski.

01:11 Konsulat RP w Nowym Jorku zwrócił się do społeczności polonijnej o udział w kampanii społecznej na rzecz Ukrainy, przypominającej o rosyjskiej agresji na ten kraj i ukraińskich uchodźcach w Polsce. Kulminacja akcji ma przypaść na niedzielne święto narodowe Ukrainy, Dzień Jedności.

Jak podkreśla konsulat, symbolem kampanii społecznej w mediach społecznościowych zwanej #UnifyUkraine jest słonecznik, narodowy kwiat Ukrainy.

"#UnifyUkraine nawołuje do wsparcia działań na rzecz odzyskania przez Ukrainę wszystkich terenów nielegalnie okupowanych przez Rosję i zjednoczenie ukraińskich rodzin rozdzielonych przez wojnę. Wzywa do jedności w obliczu ataku Rosji na Ukrainę oraz obrony wartości, które ten kraj wyznaje, jak wolność, demokracja i prawo narodów do samostanowienia" – wyszczególnia placówka konsularna RP w Nowym Jorku.

00:03 Obywatel Rosji i Szwajcarii Władysław Osipow i Brytyjczyk Richard Masters otrzymali zarzuty w sprawie omijania sankcji nałożonych na rosyjskiego oligarchę Wiktora Wekselberga - podał w piątek amerykański resort sprawiedliwości. Biznesmeni mieli ukrywać fakt posiadania jachtu Tango przez oligarchę.

Jak podało w komunikacie ministerstwo, po nałożeniu sankcji na Wekselberga w 2018 r., para jego wspólników miała ukrywać rzeczywistego posiadacza wartej 90 milionów dolarów statku za pomocą skomplikowanej sieci firm-krzaków i zmiany nazwy "mimo że Wekselberg zaprojektował jacht, był jego jedynym użytkownikiem i ostatecznym właścicielem".

Ostatecznie statek został zajęty przez hiszpańskie władze w kwietniu 2022 r. na prośbę USA. W piątek Hiszpanie aresztowali też mieszkającego na Majorce Mastersa w celu ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Za Osipowem wystawiono z kolei list gończy. 

22:37 Amerykański żołnierz sił Navy SEALs Daniel Swift zginął w tym tygodniu na Ukrainie, walcząc jako ochotnik - podał w piątek portal tygodnika "Time". Komandos zdezerterował ze swojej amerykańskiej jednostki jeszcze w 2019 r.

22:00 Ukraiński wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk skrytykował uciekanie niemieckiego rządu od sprawy przekazania Ukrainie czołgów Leopard. Jest to wielkie rozczarowanie, że Berlin marnuje w ten sposób cenny czas – napisał w piątek portal dziennika „Berliner Zeitung”.

21:30 Najprawdopodobniej w ciągu najbliższych tygodni świeżo zmobilizowane rosyjskie jednostki zostaną wysłane na Ukrainę; jeżeli chcemy, żeby Ukraina się obroniła przed kolejnym zmasowanym rosyjskim atakiem, to musimy ją wspomóc i wysłać tam wsparcie militarne - mówił w piątek prezydent Andrzej Duda.

21:00 Władze w Waszyngtonie doradziły przywódcom Ukrainy, by Kijów wstrzymał plany szerokiej ofensywy przeciwko rosyjskim wojskom do czasu przekazania najnowszych dostaw amerykańskiej broni i przeprowadzenia niezbędnego szkolenia żołnierzy - powiadomiła w piątek agencja Reutera za anonimowym źródłem w administracji prezydenta USA.

20:33 Prezydent Zełenski: nasi partnerzy będą nas wspierać aż do zwycięstwa. 

"Ogólnie możemy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie w Ramstein przyczyni się do wzmocnienia naszej odporności (obronnej). (...) Owszem, nadal będziemy musieli walczyć o dostawy nowoczesnych czołgów, ale każdego dnia dajemy do zrozumienia, że nie ma w tym względzie alternatywy i decyzja o czołgach musi (w końcu) zostać podjęta" - podkreślił Zełenski w wystąpieniu, którego zapis opublikowano na koncie prezydenta na Facebooku.

Przywódca oznajmił, że obrady w Ramstein zaowocowały "znaczącym wzmocnieniem (ukraińskich) sił artylerii, zarówno jeśli chodzi o liczbę dział, jak też pocisków". Zełenski odnotował też "powiększenie arsenału pojazdów opancerzonych o kilkaset maszyn", "ważne rezultaty" dotyczące przekazania Ukrainie wyrzutni rakietowych i systemów obrony przeciwlotniczej oraz ogłoszony w czwartek kolejny duży pakiet pomocy wojskowej USA dla Kijowa.

Prezydent podziękował za wsparcie militarne Stanom Zjednoczonym, a także: Polsce, Wielkiej Brytanii, Kanadzie, Danii, Czechom, Słowacji, Łotwie, Litwie, Estonii, Holandii i Finlandii. Ukraiński przywódca nie wymienił w tym gronie m.in. Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

"Jedyną rzeczą, której (znaczenie) wyraźnie warto podkreślić, jest czas dostaw. Każde porozumienie (zbrojeniowe) musi zostać zrealizowane tak szybko, jak to tylko możliwe" - zaapelował Zełenski.

(PAP)