Wywiad Ukrainy: Rosja ma jeszcze 550 rakiet o wysokiej precyzyjności trafienia [RELACJA NA ŻYWO]

2023-01-23 07:24 aktualizacja: 2023-01-24, 08:39
Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/SERGEY KOZLOV (zdjęcie ilustracyjne)
Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że Rosji pozostało jeszcze 550 sztuk, czyli około 20 proc. przedwojennych zapasów pocisków rakietowych o wysokiej precyzyjności - podał w poniedziałek portal Delfi. "Ich potencjał wystarczy do przeprowadzenia dwóch lub trzech zmasowanych uderzeń z użyciem ponad 80 rakiet"- ocenił przedstawiciel ukraińskiego Głównego Zarządu Wywiadu Wojskowego (HUR) Wadym Skibicki. "Ostatnie uderzenie to niecałe 30 pocisków naprowadzanych precyzyjnie. Oznacza to, że mają deficyt i brakuje im czasu, by uzupełnić arsenał" - stwierdził.

22:12 Sytuacja na froncie, ochrona infrastruktury, sankcje wobec Rosji były tematem rozmowy telefonicznej Andrija Jermaka, szefa gabinetu prezydenta Ukrainy z doradcą Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake’em Sullivanem.

Jak powiadomiła służba prasowa głowy państwa, Jermak poinformował Sullivana „o bieżącej sytuacji na froncie i zadaniach, które stoją przed ukraińską armią”.

21:57 Wasyl Myrosznyczenko, ambasador Ukrainy w Canberze, ostrzegł rząd Australii przed dostrzegalnym globalnie "zmęczeniem wojną", zaznaczając, że ewentualna wygrana Władimira Putina "otworzyłaby puszkę Pandory i zachęciła innych autokratów do zagarniania sąsiednich państw siłą" - poinformował w poniedziałek portal The Age.

"Naprawdę mam nadzieję na więcej wsparcia od australijskiego rządu przed pierwszą rocznicą rosyjskiej inwazji; to byłoby symbolicznie bardzo znaczące" - powiedział Wasyl Myrosznyczenko.

21:44 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach armii rosyjskiej.

21:21 Norwescy parlamentarzyści chcą wziąć przykład z Polski i wysłać Ukrainie niemieckie czołgi Leopard 2 - pisze w poniedziałek dziennik "Dagbladet". Sprawę omawiała w poniedziałek komisja spraw zagranicznych oraz obrony.

Według informacji gazety tajne posiedzenie komisji, w której zasiada 20 członków norweskiego parlamentu Stortingetu, zostało zwołane po niedzielnej wypowiedzi szefowej niemieckiej dyplomacji Annaleny Baerbock. Polityk Zielonych dopuściła możliwość akceptacji przez Niemcy wysłania przez inne kraje niemieckich czołgów Leopard 2. Wcześniej podjęcie takiego kroku ogłosiła Polska.

20:52 Na pewno w najbliższych dniach wyślemy prośbę do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard, ale chcemy to zrobić wspólnie w ramach koalicji państw - powiedział w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller.

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock zapytana w niedzielnym wywiadzie dla francuskiej telewizji LCI o sytuację, gdyby Polska zdecydowała się na wysłanie na Ukrainę swoich czołgów Leopard 2 bez zgody Niemiec, stwierdziła: "Na razie pytanie takie nie zostało nam zadane, ale gdyby nas o to zapytano, nie stanęlibyśmy na przeszkodzie".

20:37 Bojowe wozy Bradley w drodze na Ukrainę.

20:08 W sprawie pozyskania niemieckich czołgów Leopard pozostało do zrobienia „ostatnie pół kroku” – powiedział ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba, wyrażając przekonanie, że maszyny dotrą niedługo na Ukrainę.

„W sprawie czołgów pozostało do zrobienia ostatnie pół kroku. Już otrzymaliśmy brytyjskie Challengery (Wielka Brytania 15 stycznia zapowiedziała, że przekaże Ukrainie 14 czołgów – PAP), o których mówiono, że to jest niemożliwe. Otrzymujemy na razie francuskie +lekkie czołgi+. Słyszymy, że Francja rozważa przekazanie czołgów Leclerc. Nie mam wątpliwości, że i Leopardy do nas dotrą. Jesteśmy na finalnym etapie” – powiedział Kułeba na antenie telewizji ukraińskiej. Jego wypowiedź przytacza portal Ukraińska Prawda.

19:50 Złożymy wniosek o aprobatę Niemiec dla przekazania przez Polskę czołgów Leopard 2 Ukrainie - zapewnił w poniedziałek w Brukseli szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau po spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych.

Zastrzegł, że kwestia Leopardów nie była tematem dyskutowanym podczas spotkania.

19:45 Mam nadzieję, że baterie Patriot, które jadą z Niemiec, już w najbliższych tygodniach będą strzec wschodniej flanki NATO i wschodniej granicy RP - mówił wiceszef obrony Wojciech Skurkiewicz. Cieszymy się, że po uzgodnieniach strona niemiecka przechodzi już do realizacji - dodał.

Bundeswehra rozpoczęła proces relokacji pierwszych dwóch z zapowiedzianych trzech baterii systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot do Polski; trafią one w okolice Zamościa - poinformował w poniedziałek portal NDR.

19:39 Ukrainska Pravda publikuje zdjęcia z miasta Popasna.

19:06 Następna faza wojny między Rosją a Ukrainą nie może mieć miejsca wczesną wiosną, bo wtedy ziemia jest zbyt grząska - uważa Philip Ingram, ekspert ds. bezpieczeństwa i były wysoki rangą oficer brytyjskiego wywiadu.

W rozmowie ze stacją Sky News wskazał on trzy obszary, na których, gdy teren będzie już odpowiednio twardy, będą się koncentrować walki - Zaporoże, okolice Kreminnej oraz Bachmutu.

18:44 Były szef biura kontrwywiadu Federalnego Biura Śledczego w Nowym Jorku, Charles McGonigal, został w sobotę aresztowany w związku z zarzutami prania brudnych pieniędzy i łamania sankcji przeciwko Rosji - podał resort sprawiedliwości. Były urzędnik miał pracować na rzecz rosyjskiego oligarchy Olega Deripaski, prowadząc dochodzenie w sprawie jego rywala.

Jak wynika z komunikatu ministerstwa, McGonigal działał wspólnie z byłym rosyjskim dyplomatą i naturalizowanym Amerykaninem Siergiejem Szestakowem, który również został aresztowany w Nowym Jorku. Obaj mieli działać w zmowie, prowadząc w 2021 r. na zlecenie Deripaski prywatne śledztwo w sprawie rywalizującego z nim innego rosyjskiego oligarchy.

 

18:30 Władze Rosji grożą Mołdawii działaniami zbrojnymi za jej prozachodni kurs - napisał w poniedziałek kiszyniowski portal Deschide, wskazując na deklarację Andrieja Klimowa, zastępcy przewodniczącego komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Rady Federacji.

17:53 Wywiad wojskowy Ukrainy ocenia, że Rosji pozostało jeszcze 550 sztuk, czyli około 20 proc. przedwojennych zapasów pocisków rakietowych o wysokiej precyzyjności - podał w poniedziałek portal Delfi.

17:27 Ukraińska armia poinformowała w poniedziałek o zestrzeleniu dwóch rosyjskich samolotów szturmowych Su-25 oraz śmigłowca K-52. „Zniszczono sześć celów powietrznych” – powiadomiło w Telegramie dowództwo ukraińskich sił lotniczych.

17:21 "Grupa Wagnera straciła już na Ukrainie ok. 40 tys. zwerbowanych więźniów" - poinformowała szefowa fundacji charytatywnej "Rosja za kratkami" Olga Romanowa.

16:59 "Wierzę, że Ukraina pokona napastnika, odeprze rosyjską nawałę, także dzięki naszemu wsparciu i wsparciu innych sojuszników" - powiedział w poniedziałek, w 160. rocznicę wybuchu powstania styczniowego prezydent Andrzej Duda.

16:36 Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak zaprzeczył informacjom Rosji, jakoby w ukraińskich elektrowniach atomowych przechowywana była broń, dostarczana jego państwu przez Zachód. "Celem kłamstw Rosjan jest usprawiedliwienie własnych prowokacji" – napisał na Twitterze.

16:06 Unia Europejska zatwierdziła w poniedziałek nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro i przeznaczyła też 45 mln euro na szkolenie ukraińskich żołnierzy w UE - poinformowała agencja informacyjna AFP, powołując się na źródła dyplomatyczne.

15:53 "Nie uważamy, że pomysł zwiększania transferów broni na Ukrainę jest dobry, ale nie będziemy przeszkadzać w realizacji decyzji Unii Europejskiej w tej sprawie" - poinformował w poniedziałek w Brukseli minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

15:38 Członkostwo Ukrainy w NATO popiera już 86 procent respondentów w tym kraju - wskazują wyniki opublikowanego w poniedziałek sondażu grupy socjologicznej Rating. Jest to już kolejny rekord poparcia Ukraińców dla wejścia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

15:02 Kolejne dwa miesiące będą miały decydujące znaczenie dla ukraińskiej kontrofensywy przeciw Rosji, dlatego Zachód musi zapewnić Ukrainie wszelką pomoc, jakiej potrzebuje - oświadczyła minister obrony Łotwy Inara Murniece na poniedziałkowej konferencji prasowej w Rydze.

14:52 W wielu miastach w Rosji powstają spontaniczne upamiętnienia ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na budynek mieszkalny w Dnieprze w środkowo-wschodniej Ukrainie; ludzie najczęściej przynoszą kwiaty i stawiają pamiątkowe tabliczki - podał w poniedziałek niezależny rosyjski kanał na Telegramie Możem Objasnit'. W ataku zginęło 46 osób.

13:54 Okupanci opracowali plan, który przewiduje rusyfikację dzieci i młodzieży na podbitych przez Moskwę terenach południowej Ukrainy; na zrealizowanie tego zadania wróg chce poświęcić 10 lat - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Swoją "pracę" Rosjanie rozpoczęli od zbadania nastrojów mieszkańców okupowanych części obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Gdy okazało się, że młodzież nie popiera tam Rosji, postanowiono wzmocnić działania indoktrynacyjne i propagandowe. Kluczową rolę w tym procederze mają odgrywać różne organizacje młodzieżowe, w tym paramilitarne. Niektóre z nich przypominają Hitlerjugend z czasów nazistowskich Niemiec, inne natomiast sowiecki Komunistyczny Związek Młodzieży (Komsomoł) - czytamy w serwisie.

Jak podkreślono, zastępca szefa sztabu rosyjskiej organizacji paramilitarnej Junarmia (Młoda Armia) Wiktor Kaurow przeprowadził już "stosowne" rozmowy z kolaboracyjnymi władzami regionów chersońskiego i zaporoskiego. W programie nauczania na okupowanych terytoriach ma znaleźć się więcej treści eksponujących rolę Rosji podczas II wojny światowej. Przewidziano również m.in. "lekcje patriotyzmu" i spotkania w szkołach z żołnierzami uczestniczącymi w inwazji na Ukrainę.

12:59 Polska jest jedynym członkiem NATO i UE, graniczącym zarówno z Rosją jaki i Ukrainą, i niesie wynikający z obecnej sytuacji wojennej największy ciężar - napisał holenderski dziennik „NRC”. Gazeta przypomina, że Polska przyjęła ponad 1,5 mln uchodźców z zaatakowanej przez Rosję Ukrainy.

Rosyjska inwazja na Ukrainę pozostawia ślady w całej Europie, ale to właśnie Polska odczuwa jej ciężar w największym stopniu - ocenia "NRC".

Dziennik opisuje także negatywne konsekwencje dla sytuacji ekonomicznej regionu leżącego przy granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim.

„Przed inwazją mieliśmy doskonałe relacje z Kaliningradem” – powiedział wójt gminy Braniewo Jakub Bornus, cytowany przez "NRC". Jak zaznacza gazeta samorządowiec rozumie i popiera decyzję rządu o zerwaniu wszelkich więzi z Rosją, wskazuje jednak, że region płaci wysoką cenę solidarności z Ukrainą, a „ból ekonomiczny” jest odczuwany niemal w każdym sklepie w okolicy.

12:47 Flamandzki Czerwony Krzyż i rząd flamandzki dostarczą Ukrainie około 60 generatorów - zapowiedział premier Flandrii Jan Jambon podczas wizyty w ukraińskim Łucku. Rząd tego regionu Belgii przeznaczy na realizację projektu dwa miliony euro.

12:26 Szef dyplomacji UE Josep Borrell wyznał, że ma nadzieję, że podczas poniedziałkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych w brukseli państwa członkowskie zatwierdzą kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 500 mln euro.

12:21 Negocjacje na temat członkostwa Ukrainy w UE powinny rozpocząć się w końcu bieżącego roku – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba, występując w poniedziałek na spotkaniu unijnych ministrów spraw zagranicznych za pośrednictwem łącza wideo.

Ukraina liczy na konkretne i praktyczne wyniki szczytu Ukraina-UE oraz na pozytywną ocenę realizacji zaleceń Komisji Europejskiej, co umożliwi rozpoczęcie negocjacji członkowskim już w 2023 roku – głosi komunikat, opublikowany na stronie internetowej resortu spraw zagranicznych w Kijowie.

„Mamy wysokie oczekiwania wobec szczytu Ukraina-UE, który odbędzie się 3 lutego oraz wspólnego posiedzenie rządu Ukrainy i kolegium UE dzień przed szczytem. Liczymy na odczuwalne, praktyczne wyniki tych dwóch wydarzeń” – powiedział Kułeba.

Wskazał, że Ukraina kończy realizację zaleceń Komisji Europejskiej i liczy, że pozytywna ocena tego procesu znajdzie się w deklaracji podsumowującej szczyt z UE.

„Jesteśmy przekonani, że negocjacje akcesyjne powinny rozpocząć się jak najszybciej po realizacji przez Ukrainę rekomendacji i pozytywnej oceny ze strony Komisji Europejskiej. Ukraina dokłada maksimum starań i jestem przekonany, że powinniśmy rozpocząć rozmowy przed końcem 2023 roku. Żadne gry czy wąskie interesy polityczne nie powinny być ku temu przeszkodą” – oświadczył szef ukraińskiej dyplomacji.

12:02 Argument, że dostarczenie Ukrainie czołgów mogłoby doprowadzić do dalszej eskalacji jest chybiony, bo Rosja wciąż eskaluje sytuację - oświadczył w poniedziałek łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics w Brukseli przed rozpoczęciem posiedzenia szefów dyplomacji państw UE.

11:55 Od początku napaści na Ukrainę liczba rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli lub zostali ranni, wynosi 180-188 tysięcy - informują brytyjskie media, powołując się na zachodnie źródła wojskowe.

Według dziennika "The Sun", liczbę 188 tys. zabitych i rannych Rosjan podali Amerykanie podczas piątkowego spotkania grupy kontaktowej w sprawie Ukrainy w bazie Ramstein w Niemczech, aby przekonać do zwiększenia pomocy dla Kijowa. Ponadto wywiad amerykański szacuje, że od początku wojny Ukraińcy zniszczyli lub przechwycili 2 tys. rosyjskich czołgów.

Amerykański generał Mark Milley powiedział w Ramstein, że rosyjskie straty, licząc łącznie zabitych i rannych, wynoszą "grubo ponad 100 tys.", ale "The Sun" pisze, że tę ujawnioną, dokładną liczbę potwierdziły źródła obronne. Zauważa też, że jest to znacznie więcej niż liczba ok. 100 tys. zabitych, rannych i dezerterów, o której pod koniec zeszłego roku mówił brytyjski minister obrony Ben Wallace.

11:39 UE zatwierdzi nową transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy - zapewniła w Brukseli minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna przed spotkaniem szefów dyplomacji państw unijnych.

"Nie mam wątpliwości, że taką decyzję podejmiemy dzisiaj" - powiedziała Colonna przed rozpoczęciem posiedzenia.

Z kolei szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock przekonywała, że "ważne jest, abyśmy jako społeczność międzynarodowa zrobili wszystko, co w naszej mocy, aby bronić Ukrainy, aby Ukraina wygrała i wywalczyła prawo do życia w pokoju i wolności".

11:14 Wiosna i początek lata będą decydującym okresem w wojnie; jeśli zapowiadana na ten czas wielka ofensywa wroga zakończy się jego klęską, będzie to oznaczało upadek Rosji i Putina - ocenił w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki w rozmowie z portalem Delfi, działającym na Litwie, Łotwie i w Estonii.

10:37 Wystąpimy o taką zgodę, ale to temat drugorzędny; nawet gdybyśmy jej ostatecznie nie dostali, to i tak w ramach małej koalicji przekażemy nasze czołgi razem z innymi na Ukrainę - powiedział premier Mateusz Morawiecki, pytany czy wystąpi do Niemiec o zgodę na przekazanie Ukrainie czołgów Leopard.

10:33 Sytuacja w atakowanym przez rosyjskie wojska Bachmucie, na wschodzie Ukrainy, jest straszna; w mieście co minutę dochodzi do eksplozji, dlatego przebywanie tam przypomina spacer po polu minowym - relacjonował w poniedziałek korespondent ukraińskiej telewizji Espreso z Donbasu Artem Łahutenko.

10:13 Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel wezwał państwa członkowskie UE do kontynuowania rozmów na temat wykorzystania 300 mld dolarów zamrożonych aktywów rosyjskiego banku centralnego na odbudowę Ukrainy - podał w poniedziałek "Financial Times".

10:08 Oddajemy Ukrainie wszystkie nasze haubice kalibru 155 mm; chcemy w ten sposób stworzyć precedens, aby inne kraje nie miały już żadnych wymówek, dlaczego nie mogą dostarczyć Kijowowi broni niezbędnej do wygrania wojny - oświadczył ambasador Estonii na Ukrainie Kaimo Kuusk, cytowany w poniedziałek w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

09:39 Właściciel najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn dostał od Putina szansę wykazania się poprzez zajęcie ukraińskiego Bachmutu, jednak zawiódł i jego rola na Kremlu zaczyna maleć; rośnie za to znaczenie regularnej armii rosyjskiej - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

09:21 Skupianie się przez nowego dowódcę rosyjskiej operacji na Ukrainie generała Walerija Gierasimowa na poprawie drobnych spraw dyscyplinarnych w sytuacji impasu na froncie i ciężkich strat zostało źle przyjęte w wojsku, jak również przez jego krytyków - poinformowało w poniedziałek brytyjskie ministerstwo obrony.

08:10 Z poniedziałkowego komunikatu ukraińskiego sztabu generalnego można wywnioskować, że rosyjskie wojska podjęły próbę okrążenia Bachmutu i odcięcia miasta od źródeł zapatrzenia; świadczy o tym wzmianka o próbie ataku wroga w pobliżu wsi Stupoczki, położonej na trasie Bachmut-Kostiantyniwka - zauważyła rosyjskojęzyczna redakcja BBC.

Stupoczki, a także m.in. Bachmut znalazły się wśród miejscowości wymienionych w raporcie sztabu jako tereny bezpośrednich starć z rosyjskimi wojskami. W ocenie BBC świadczy to o pogarszającej się sytuacji obrońców Bachmutu, ponieważ ewentualne przejęcie przez wroga kontroli nad trasą do Kostiantyniwki odcięłoby garnizon w mieście od wsparcia, a przynajmniej znacznie utrudniło dostawy zaopatrzenia.

Jak dodano, Stupoczki są położone na południowy zachód od Bachmutu, a zatem działania agresora na tym kierunku wskazują na dążenie wroga do okrążenia miasta. Wcześniej rosyjskie siły próbowały przeprowadzić natarcie na Bachmut ze wschodu, południowego wschodu i północy.

Komunikat sztabu może też pośrednio świadczyć o tym, że walki trwają już nie na przedmieściach Bachmutu, ale w samym mieście - zauważyła BBC. "Wróg dokonywał nieudanych prób szturmu na kierunkach łymańskim, awdijiwskim i zaporoskim. Kontynuuje działania ofensywne na kierunku bachmuckim" - napisano w porannym raporcie na Facebooku.

W ocenie BBC brak wzmianki o "nieudanych" szturmach przeciwnika pod Bachmutem może wskazywać na zmianę sytuacji operacyjnej na tym odcinku frontu.

07:34 Maroko przekazało Ukrainie około 20 czołgów T-72B, które są obecnie modernizowane w Czechach; czołgi te można było zauważyć 9 stycznia podczas wizyty czeskiego premiera Petra Fiali w zakładach firmy Excalibur Army - powiadomiła w poniedziałek agencja Ukrinform za algierskim portalem Menadefense.

Dane liczbowe dotyczące czołgów są szacunkowe, ponieważ dokładne informacje na ten temat nie zostały ujawnione. Rząd w Rabacie zobowiązał się do udzielenia pomocy Kijowowi podczas spotkania grupy kontaktowej ds. wsparcia obronnego Ukrainy, zorganizowanego 26 kwietnia 2022 roku w bazie w Ramstein w Niemczech. Maroko i Tunezja były wówczas jedynymi krajami z północnej Afryki, które wzięły udział w tych rozmowach - oznajmił Ukrinform.

Jak poinformowała ukraińska agencja i serwis Menadefense, marokańska armia dysponuje obecnie 148 czołgami T-72, 136 maszynami typu T-72B oraz 12 - T-72BK. Czołgi zostały zakupione na Białorusi w latach 1999-2000.

Excalibur Army zajmuje się naprawami sprzętu wojskowego przeznaczonego dla Kijowa. Z tych zakładów trafiają na Ukrainę czołgi T72, a także systemy artyleryjskie, wyrzutnie rakietowe i bojowe wozy piechoty.

Czołgi T72 dla ukraińskiej armii są modernizowane w Czechach na koszt USA i Holandii. "Ta czesko-amerykańsko-holenderska działalność, koordynowana przez czeskie ministerstwo obrony, jest modelowym przykładem międzynarodowej współpracy obronnej" – oznajmił Fiala na początku stycznia, dodając, że prace modernizacyjne są konsultowane ze stroną ukraińską.

06:17 Włoska Izba Deputowanych rozpoczyna w poniedziałek prace nad kolejną ustawą o dalszych dostawach uzbrojenia na Ukrainę. Przewiduje on rozszerzenie na cały bieżący rok upoważnienia dla rządu, by wysyłał sprzęt do zaatakowanego przez Rosję kraju. Wcześniej ustawę tę przyjął Senat. Przygotowywany jest też szósty akt prawny w tej sprawie .

Oczekiwane w czwartek uchwalenie upoważnienia dla rządu Giorgii Meloni w sprawie dostaw broni w tym roku potwierdzi - jak podkreślają włoskie media- stanowisko ugrupowań zaprezentowane w parlamentarnej komisji obrony, czyli spójność centroprawicowej koalicji i podział wśród opozycji.

W łonie opozycji przeciwko dozbrajaniu Ukrainy występuje Ruch Pięciu Gwiazd byłego premiera Giuseppe Contego. Formacja ta twierdzi, że wysyłanie broni przedłuży konflikt.

Argumentację tę odrzuca opozycyjna centrolewica, która współtworzyła z Ruchem dwa poprzednie rządy. Deputowany Partii Demokratycznej Piero Fassino podkreślił podczas dyskusji w komisji, że to równowaga militarna Ukrainy i Rosji zmusi prezydenta Władimira Putina do negocjacji.

Minister obrony Guido Crosetto oświadczył w niedzielę wieczorem w studiu telewizji RAI, że "szósty dekret jest przygotowywany" i "da on Ukrainie możliwość obrony przed atakami lotniczymi".

02:00 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w niedzielę wieczorem, że Ukraina nie ma innej możliwości ocalenia swojego państwa niż zwycięstwo w wojnie z Rosją. Zdaniem prezydenta zwycięstwo jest możliwe w 2023 r. jeśli Ukraińcy pozostaną zjednoczeni. Były premier W. Brytanii Boris Johnson zapowiedział m. in. dostawy Ukrainie czołgów Challenger.

"Musimy zwyciężyć. Po prostu nie mamy innej szansy ocalenia państwa. Nie mamy innej możliwości pozostania obywatelami Ukrainy" - powiedział Zełenski podczas spotkania ze studentami i wykładowcami uniwersytetu im. Tarasa Szewczenki w Kijowie, w którym wziął udział także były premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Zełenski podkreślił, że bez zwycięstwa nie będzie silnego społeczeństwa i zacznie się szukanie winnych za niezachowanie silnego państwa. "A jeśli się szuka winnych, to zawsze się ich znajdzie. A gdy się ich znajdzie... nie będzie siły. Będzie dużo różnych, małych państewek" - powiedział prezydent.

Zełenski dodał, że "to właśnie jest celem Rosji - słabe państwo z nią graniczące, które nie wpływu na nic". "Naszym celem jest zachowanie siły narodu, którą mamy dzisiaj, zwycięstwo niezależnie jakim kosztem" - podkreślił.

Zdaniem Zełenskiego zwycięstwo będzie możliwe do osiągnięcia w 2023 r. pod warunkiem zachowania zjednoczonej i silnej Ukrainy oraz pomocy partnerów zagranicznych.

Johnson zapewnił, że "przyjaciele Ukrainy pomogą zakończyć wojnę tak szybko jak to możliwe w 2023 r." "Będzie to najlepsze dla Ukrainy i - szczerze mówiąc - także dla narodu rosyjskiego" - powiedział dodając, że "w tym celu konieczne jest dostarczenie Ukrainie wszelkiej niezbędnej broni, tak szybko jak to możliwe".

"Musimy dostarczyć czołgi. Jestem dumny, że jesteśmy pierwszym krajem, który wyśle czołgi Challenger i spodziewamy się że inne kraje postąpią podobnie. Chcemy dostarczyć Ukrainie samoloty i inną niezbędną broń do obrony waszego kraju" - powiedział były brytyjski premier.

Johnson, który wielokrotnie odwiedzał już Ukrainę, cieszy się tam sporą popularnością. Ulice na jego cześć nazwało kilka miast, a Kijów i Odessa mianowały go swym honorowym obywatelem.

22:15 TikToker, którego zatrzymała i torturowała rosyjska policja, zamierza kupić drony dla Ukrainy za 100 tys. dol.

Mołdawski TikToker Niekogłaj (Nikołaj Lebiediew), który w listopadzie ub. roku był w Rosji zatrzymany i torturowany przez policję, zapowiedział, że sfinansuje zakup dronów dla Ukrainy za 100 tys. dol. – pisze portal The Insider.

21:57 Prezydent Zełenski zapowiada mocne kroki przeciwko korupcji urzędników; dziękuje Borisowi Johnsonowi i Londynowi za wsparcie

Odpowiednie decyzje w ramach walki z korupcją zapowiedział w wieczornym wystąpieniu Wołodymyr Zełenski po doniesieniach o korupcji w ukraińskich władzach. Prezydent chciałby, by były premier Boris Johnson pomagał w pozyskiwaniu pomocy dla Ukrainy.

21:00 Doradca prezydenta Ukrainy do zachodnich partnerów: w globalnym okręcie jest dziura, potrzebne wspólne działania - więcej pomocy dla Ukrainy

W globalnym okręcie jest dziura, trzeba wspólnie walczyć o jego uratowanie – napisał na Twitterze doradca prezydenta Mychajło Podolak, apelując do zagranicznych partnerów o wspólne działania i zwiększenie pomocy.

20:25 Rosjanie atakują pod Bachmutem, a także podejmują nieskuteczne ataki na trzech innych kierunkach

Przeciwnik koncentruje główne wysiłki na działaniach ofensywnych w rejonie Bachmutu; podejmuje nieskuteczne ataki na kierunkach zaporoskim, awdijewskim i łymanskim – powiadomił sztab generalny armii ukraińskiej w niedzielę wieczorem.

19:43 Rosjanie rozkradli szpital w okupowanym Skadowsku

Rosjanie wywieźli całe wyposażenie ze szpitala w okupowanym Skadowsku w obwodzie chersońskim – powiadomił ukraiński portal Sprotyw, utworzony przez Siły Operacji Specjalnych.

Według informacji zamieszczonej przez portal wyposażenie szpitala okupanci wywieźli czterema ciężarówkami wojskowymi.

18:22 Szef Rady Bezpieczeństwa Ukrainy: Rosja przygotowuje się do ofensywy, zaczyna od kampanii informacyjnej

Pierwszą oznaką tego, że Rosja przygotowuje się do ofensywy, jest, zgodnie z jej taktyką, kampania informacyjna; zanim zaczną strzelać czołgi, wypuszczą trujące gazy dezinformacji – oświadczył Ołeksij Daniłow, sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony.

„Zanim zaczną strzelać czołgi, w ruch pójdą trujące gazy informacyjne, złożone z kłamstw, manipulacji, fake newsów i dezinformacji, aktywizacji agentów frontu informacyjnego” – napisał Daniłow w komentarzu opublikowanym na portalu Ukraińska Prawda.

„Gdy ktoś zacznie opowiadać o niezmierzonej ilości super przeszkolonych i uzbrojonych po zęby zmobilizowanych, najnowocześniejszym sprzęcie wojskowym, najnowszych pokoleniach rakiet, które zniszczą ośrodki decyzyjne, nowych projektach, armii dronów i o tym, że +teraz Putin zaczyna walczyć naprawdę+ i dlatego armia Ukrainy nie ma żadnych szans – wiedzcie, że to wróg działa przez swoje różne anonimowe kanały i swoich agentów wpływu” – pisze Daniłow.

Według Daniłowa władze Rosji nie zrezygnowały ze swojego celu maksimum w wojnie z Ukrainą – zniszczenia tego kraju.

„Moskwa chce do cna zniszczyć samą Ukrainę jako zjawisko historyczne – język, historię, kulturę, nosicieli ukraińskiej tożsamości. Totalne i absolutne ludobójstwo. Totalna wojna w celu zniszczenia” – uważa Daniłow.