Polska z wnioskiem do Niemiec w sprawie Leopardów. Jest komentarz rządu RFN

2023-01-24 09:44 aktualizacja: 2023-01-24, 19:27
Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH (zdjęcie ilustracyjne)
"Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami - chodzi o bezpieczeństwo całej Europy" - poinformował we wtorek wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Rzecznik rządu RFN potwierdził, że polski wniosek wpłynął. Dodał, że niemiecki rząd chce go "szybko rozpatrzeć".

O wniosku Błaszczak poinformował we wtorek we wpisie na Twitterze. "Niemcy otrzymali już nasz wniosek o wyrażenie zgody na przekazanie czołgów Leopard 2 na Ukrainę. Apeluję także do strony niemieckiej o przyłączenie się do koalicji państw wspierających Ukrainę czołgami Leopard 2. To nasza wspólna sprawa, bo chodzi o bezpieczeństwo całej Europy!" - napisał.

Polski wniosek do Niemiec ws. Leopardów. Komentarz premiera 

Premier Morawiecki podczas późniejszej konferencji prasowej został zapytany, ile dajemy czasu Niemcom na odpowiedź i co jeśli będą oni zwlekać. "Mam nadzieję, że ta odpowiedź ze strony Niemców przyjdzie tym razem szybko, ponieważ Niemcy zwlekają, kluczą, działają w trudny do zrozumienia sposób" - odpowiedział szef rządu.

Dodał, że bardzo wyraźnie widać, że Niemcy nie chcą w szerszym zakresie pomagać broniącej się Ukrainie. "Co to oznacza w związku z tym? Czy to oznacza strach, jakąś niezrozumiałą do końca obawę, czy wiarę w to, że powrót do normalnych relacji z Rosją jest jeszcze możliwy? Warto zadawać kilka takich pytań, ponieważ na dobrą sprawę ta koalicja państw, które chcą pomóc Ukrainie odeprzeć barbarzyńską agresję rosyjską musi się poszerzać" - podkreślił.

Jak wskazał, Niemcy są największą gospodarką Europy i powinny w ogromnym stopniu dołożyć się do koalicji państw, które pomagają Ukrainie.

"Oczekujemy na szybką odpowiedź. My oczywiście już szkolimy żołnierzy ukraińskich w Polsce; robią to również inne państwa na swoich terytoriach" - dodał szef rządu. 

"Rząd RFN chce pilnie rozpatrzeć wniosek polskiego rządu"

"Rząd RFN chce pilnie rozpatrzyć wniosek polskiego rządu o przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2" - poinformował o tym we wtorek rzecznik rządu Niemiec cytowany przez agencję dpa.

Rzecznik potwierdził, że polski wniosek wpłynął. "Takie wnioski są "rozpatrywane z niezbędną pilnością, zgodnie z ustalonymi procedurami i wytycznymi dotyczącymi eksportu broni" – powiedział.

Ministerstwo gospodarki Niemiec: wpłynął wniosek, trwają procedury

"Wpłynął wniosek z Polski w sprawie przekazanie Ukrainie niemieckich czołgów Leopard 2. Rozpoczęto niezbędne uzgodnienia i procedury, które trwają i są prowadzone z niezbędną pilnością" - poinformowało we wtorek PAP niemieckie Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.

Rzeczniczka ministerstwa zwrócił też uwagę, że "zgoda musi być formalnie udzielona przez BMVg (Ministerstwo Obrony Niemiec)", ponieważ chodzi "Länderabgabe" (oddanie sprzętu przez kraj użytkujący, w takim przypadku zgodę krajowi wnioskującymi wydaje niemiecki MON w uzgodnieniu z innymi ministerstwami - PAP).

Premier: wystąpimy do UE o zwrot kosztów za uzbrojenie przekazane Ukrainie 

Premier Morawiecki podczas konferencji prasowej został też zapytany m.in. o kwestię możliwości zwrotu środków za broń przekazaną Ukrainie.

W UE w marcu 2022 r. po agresji Rosji uruchomiony został fundusz na dozbrajanie Ukrainy - Europejski Instrument na rzecz Pokoju (EPF). Jego celem jest zwrot kosztów poniesionych przez państwa członkowskie za uzbrojenie przekazane Ukrainie. Fundusz był kilkakrotnie zwiększany, a po poniedziałkowej decyzji - zakładającej kolejne 500 mln euro - będzie liczył 3,6 mld euro.

W odpowiedzi premier potwierdził, że "wystąpimy oczywiście również o zwrot kosztów do Unii Europejskiej". "Będzie to kolejny sprawdzian dobrej woli Unii Europejskiej. Unia powinna nam zrekompensować te koszty. Mam nadzieję, że tak się stanie" - dodał szef rządu.

"W kontekście Leopardów i przekazania nowoczesnego sprzętu dla broniącej się Ukrainy Polska jest znowu w awangardzie, znowu organizujemy tę pomoc, przyciskamy Niemców" - ocenił ponadto premier.

Jak zaznaczył, "symptomatyczne, że ani Donald Tusk, ani Platforma Obywatelska, jakoś nie za bardzo przyciskają Niemców; nie widać tu i nie słychać zbyt wielu wypowiedzi wskazujących jednoznacznie na to, co Niemcy powinni zrobić". "Tymczasem ja codziennie odbieram telefony z zagranicy, chyba dziś mam za chwilę jakiś wywiad z BBC, podczas którego właśnie to jest temat numer jeden w Europie" - wskazał.

"Zachęcam opozycję, zachęcam PO, aby w duchu polskiej racji stanu wszyscy razem, cała klasa polityczna, po prostu robiła to, co do niej należy, a nie, że oni się teraz chowają po kątach, bo to jest dla nich niewygodny temat" - mówił szef rządu. (PAP)

Autorzy: Rafał Białkowski, Magdalena Gronek, Marcin Jabłoński

mmi/