Zmarł prof. Wojciech Narębski, jeden z ostatnich żołnierzy gen. Andersa

2023-01-27 15:07 aktualizacja: 2023-01-27, 22:38
Prof. Wojciech Narębski. Fot.  PAP/Łukasz Gągulski
Prof. Wojciech Narębski. Fot. PAP/Łukasz Gągulski
W wieku 98 lat zmarł w piątek w Krakowie prof. Wojciech Narębski, jeden z ostatnich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, uczestnik walk pod Monte Cassino – poinformował na swoim profilu w mediach społecznościowych szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk.

„Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł w Krakowie jeden z ostatnich żołnierzy 2 Korpusu Polskiego - prof. Wojciech Narębski (98 lat), sybirak, żołnierz Generała Andersa, zdobywca Monte Cassino, Ankony i Bolonii, światowej sławy geolog, jeden z opiekunów legendarnego Misia Wojtka. Człowiek wielkiego serca, kochający Polskę i bliźnich. Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym” - napisał szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wojciech Narębski urodził się 14 kwietnia 1925 roku we Włocławku. Jako dziecko przeniósł się wraz z rodziną do Wilna. Jak podaje Maciej Łyszczarz w „Biografii Wojciecha Narębskiego”, po wybuchu II wojny światowej związał się on z konspiracyjną organizacją Związek Wolnych Polaków. Za tą działalność został wiosną 1941 roku aresztowany przez NKWD i wywieziony do ZSRS. Po podpisaniu układu Sikorski – Majski dołączył do Armii gen. Andersa i wraz z nią przebył szlak od ZSRS przez Persję, Palestynę aż do Włoch i Wielkiej Brytanii.

Jako młodociany żołnierz jeszcze podczas wojny uzupełniał swoje wykształcenie. W 1947 roku wrócił do Polski. Po odbyciu studiów chemicznych związał się z Krakowem, gdzie rozpoczął swoją pracę naukową. Zajmował się w niej geochemią, mineralogią i petrologią. Brał udział w pierwszej powojennej wyprawie na Spitsbergen w 1959 roku. Zajmował się przede wszystkim badaniami syderytów, spilitów, wulkanitów i amfibolitów. Prowadząc swoje badania wprowadził wiele nowatorskich i pionierskich metod w chemicznym badaniu próbek geologicznych. Ponadto napisał kilka artykułów poświęconych historii nauki.

Równolegle do swojej pracy naukowej działał jako kombatant. Pisał artykuły przybliżające historię 2 Korpusu Polskiego, a także walczył z zakłamywaniem historii. Czynnie działał również w licznych organizacjach naukowych i społecznych.

W lipcu 2018 prof. Wojciech Narębski otrzymał akt mianowania na stopień podpułkownika.(PAP)

Autorzy: Rafał Grzyb, Anna Kondek-Dyoniziak

kgr/