Szefowie spółek naftowych sprzeniewierzyli miliard euro. Spektakularna akcja ukraińskich służb

2023-02-01 16:56 aktualizacja: 2023-02-01, 20:56
Oficerowie SBU, fot. President.gov.ua
Oficerowie SBU, fot. President.gov.ua
Firmy Ukrnafta i Ukrtatnafta stosowały mechanizmy "unikania opodatkowania i legalizacji środków uzyskanych z działalności przestępczej" - informuje portal "Ukraińska Prawda".

Redakcja wyjaśnia, że mechanizm przestępstwa polegał na przenoszeniu środków do spółek powiązanych i tworzeniu tzw. złych długów, na czym korzystali właściciele firm.

Ukrnafta jest największym krajowym producentem ropy naftowej, a Ukrtatnafta - rafinerią.

Wcześniej Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w organach ścigania, informowała o rewizji w domu oligarchy Ihora Kołomojskiego, a także w rezydencjach innych właścicieli i członków kierownictwa grupy finansowo-przemysłowej, w skład której wchodziły obie firmy. Przeszukania prowadzone przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy i Biuro Bezpieczeństwa Ekonomicznego odbyły się również w miejscach, w których powinny być składowane produkty naftowe.

W listopadzie państwo ukraińskie przejęło kontrolę nad akcjami pięciu strategicznych przedsiębiorstw, w tym nad firmami kontrolowanymi przez Kołomojskiego. Władze w Kijowie wyjaśniały, że jest to "przejęcie aktywów podczas stanu wojny", a nie nacjonalizacja.

(PAP)

js/