Tysiące osób protestuje przeciwko koncertowi Bruce'a Springsteena w parku w Ferrarze

2023-02-03 05:45 aktualizacja: 2023-02-03, 17:52
Bruce Springsteen, fot. Chip Somodevilla / POOL  PAP/EPA
Bruce Springsteen, fot. Chip Somodevilla / POOL PAP/EPA
Ponad 40 tysięcy osób podpisało się we Włoszech pod listem protestacyjnym przeciwko majowemu koncertowi Bruce'a Springsteena w parku w mieście Ferrara w regionie Emilia-Romania - informuje prasa. Przeciwnicy koncertu argumentują, że właśnie wtedy żyjące tam ptaki zakładają gniazda, a głośna rockowa muzyka bardzo im w tym przeszkodzi.

73-letni artysta ma wystąpić 18 maja w zielonej oazie miasta, parku Bassani. Na występ The Bossa sprzedano 44 tysiące biletów. O tysiąc mniej osób złożyło dotąd podpisy pod petycją przeciwko organizacji koncertu w tym miejscu i z postulatem jego przeniesienia, na przykład na teren lotniska.

"Ratujcie park"

Dziennik "Corriere della Sera" podał, że zapowiedź tej wielkiej muzycznej imprezy zmobilizowała obrońców środowiska i licznych mieszkańców, którzy założyli komitet "Ratujcie park". Podkreślają oni, że nie ma możliwości, aby wydarzenie to uczynić przyjaznym dla natury.

Władze miejskie, które popierają wybór parku, tłumaczą, że w okresie po fali pandemii zarówno amerykańscy, jak i włoscy organizatorzy woleli, aby koncert odbył się na terenie, na którym ludzie nie będą stać w tłumie.

"Kochamy Bossa, ale park nie jest dobrą lokalizacją. To zielone płuca, mieszkają tam ptaki wędrowne, które będą zakładać gniazda właśnie wtedy, gdy zagra tam Springsteen" - powiedziała radna Anna Ferraresi, zaangażowana w ochronę środowiska. Zaznaczyła, że organizatorom grożą kary finansowe za wyrządzenie szkód faunie.

Wnioski lokalnych polityków o zmianę lokalizacji zostały odrzucone.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

mj/