Prezydent Zełenski ogłasza sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego

2023-02-05 21:56 aktualizacja: 2023-02-06, 07:10
Prezydent Wołodymyr Zełenski, fot. PAP  AA/ABACA
Prezydent Wołodymyr Zełenski, fot. PAP AA/ABACA
Ukraina wprowadziła sankcje wobec rosyjskiego sektora atomowego – powiadomił w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Władze w Kijowie zwróciły się też do firm sponsorujących igrzyska olimpijskie, by nie dopuścić do udziału w imprezie rosyjskich sportowców.

W wieczornym wystąpieniu Zełenski oświadczył, że rosyjski sektor atomowy powinien zostać objęty sankcjami międzynarodowymi.

Rosja to jedyne państwo na świecie, które pozwala swoim wojskowym ostrzeliwać elektrownie atomowe i wykorzystywać je jako osłonę dla swoich ostrzałów. Rosyjskie rakiety niejednokrotnie przelatywały nad obiektami jądrowymi Ukrainy” – powiedział Zełenski, wskazując, że Rosja wykorzystuje sektor jądrowy do ekspansji zewnętrznej i presji na inne państwa.

Prezydent powiadomił również, że władze Ukrainy rozesłały pisma do firm, sponsorujących igrzyska olimpijskie, które „na pewno nie są zainteresowane tym, by ich reputację i wsparcie wykorzystywano do propagandy wojny”. „Olimpiada i międzynarodowe imprezy sportowe to nie miejsce dla reprezentantów państwa-terrorysty” – zaznaczył.

Zełenski poinformował również, że Ukraina i UE osiągnęły ważne ustalenia w sprawie energetyki, m.in. Unia jest gotowa pomagać Ukrainie poprzez dostawy energii.

Mówiąc o sytuacji na froncie, Zełenski przyznał, że sytuacja jest trudna, zwłaszcza w obwodzie donieckim, gdzie toczą się zacięte walki.

„Jest już dużo informacji o tym, że okupanci chcą zrobić w lutym (w rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji – PAP) coś symbolicznego. Odegrać się za zeszłoroczne porażki. Widzimy zwiększenie presji na różnych kierunkach frontu, a także presję w przestrzeni informacyjnej” – mówił Zełenski.

„Jednak jak ciężko by nie było, musimy się obronić. (…) Nie mamy innej możliwości jak obronić się i zwyciężyć” – oświadczył. (PAP)

mj/