Sytuacja na flance na północ od Bachmutu bliska krytycznej. "To prawie piekło na ziemi" [RELACJA NA ŻYWO]

2023-02-18 07:00 aktualizacja: 2023-02-19, 08:49
Fot. PAP/Eugene Titov
Fot. PAP/Eugene Titov
Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bliska krytycznej, a w mieście - "to prawie piekło na ziemi" - powiedział portalowi Suspilne ukraiński żołnierz Wołodymyr Nazarenko. Na tym odcinku frontu Rosja zaangażowała siły formacji najemniczej Grupa Wagnera, a w ostatnim czasie przerzucono tam oddziały regularnej rosyjskiej armii, w tym wojska powietrznodesantowe. Nazarenko zapewnił, że Ukraińcy wciąż kontrolują trasę z Kostiantyniwki do Bachmutu.

22:14 "Będziemy utrzymywać nasze stosunki gospodarcze z Rosją i to samo radzimy całemu światu zachodniemu, bo bez stosunków nie będzie ani zawieszenia broni, ani negocjacji pokojowych" - oświadczył w sobotę w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban w swoim dorocznym przemówieniu.

„Węgry nie zgodzą się na umieszczenie osobistości kościelnych na liście sankcyjnej” – dodał Orban, stwierdzając, że wojna na Ukrainie „nie jest naszą wojną”.

„Węgry uznają prawo Ukrainy do samoobrony, do walki z agresją zewnętrzną, ale nie byłoby słuszne przedkładanie interesów Ukrainy nad interesy Węgier” - powiedział.

21:45 Blisko dwie trzecie Niemców (64 proc.) wypowiedziało się przeciwko dostarczeniu Ukrainie myśliwców. Najwięcej przeciwników tej opcji - jak poinformowała w sobotę agencja dpa - jest wśród zwolenników prawicowo-populistycznej AfD i lewicy.

20:42 "Każdy rosyjski atak na ukraińską ziemię będzie miał konkretne skutki prawne - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Dotyczy to rosyjskiej agresji trwającej od 2014 roku" - dodał.

Szef ukraińskiego państwa poinformował na wyemitowanym wieczorem nagraniu, że w minionym tygodniu strona ukraińska otrzymała "silne sygnały" od partnerów i osiągnęła z nimi konkretne uzgodnienia w sprawie pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za agresję i terror przeciwko ukraińskiemu państwu i narodowi.

"Każdy rosyjski atak na Charków i obwód (charkowski), na obwód sumski i doniecki, na Chmielnicki, Nikopol i na każdy zakątek naszej Ukrainy będzie miał dla państwa-terrorysty konkretne skutki prawne" - zapowiedział Zełenski.

"Dotyczy to nie tylko tego zła, które Rosja wyrządziła od 24 lutego, lecz od 2014 roku. Wszystko pamiętamy. Pamiętamy Iłowajsk, pamiętamy donieckie lotnisko, pamiętamy walki o Debalcewe i każdy atak przeciwko naszemu narodowi" - kontynuował szef państwa.

"Musimy przywrócić sprawiedliwość. Zrobimy to. Zrobimy to razem z całym światem" - oznajmił Zełenski.

19:54 "Rosja, aby osiągnąć swoje cele, musi sparaliżować i w istocie rozbić jedność Zachodu oraz wykazać fasadowość Sojuszu Północnoatlantyckiego" - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. "Zachód musi właściwie identyfikować cele Kremla" - stwierdził.

19:02 Rosja zgromadziła 450 samolotów i 300 śmigłowców w bazach wojskowych na zachodzie państwa, około 200 km od granicy z Ukrainą - poinformował Andrij Jusow z ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR), cytowany przez Kyiv Post.

Przedstawiciel HUR uważa, że zmasowany atak na Kijów jest mało prawdopodobny. Według niego skoncentrowane maszyny rosyjskie wojsko może wykorzystać do działań, mających na celu zajęcie obwodów donieckiego i ługańskiego do końca marca.

Zgodnie z danymi ukraińskiego wywiadu Rosja zgromadziła ok. 450 samolotów lotnictwa taktycznego i ok. 300 śmigłowców (połowa z nich, to śmigłowce szturmowe).

Maszyny skoncentrowano w odległości mniejszej niż 200 km od granicy z Ukrainą. Jusow zaznacza, że obiekty znajdujące się w tej odległości są poza zasięgiem potencjalnych ukraińskich uderzeń z systemów artylerii rakietowej HIMARS.

18:35 Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba; Ukraina musi wygrać te wojnę - oświadczył w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

Wraz z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Norwegii Jonasem Gahr Storem i amerykańską senator Jeanne Shaheen uczestniczył on w panelu poświęconym wzmacnianiu odporności północno-wschodniej Europy.

"Niemcy znajdują się wśród liderów państw wspierających Ukrainę. Zapewniłem prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Niemcy będą pomagać Ukrainie tak długo, jak będzie trzeba" - powiedział niemiecki minister. "Ukraina musi wygrać te wojnę" - dodał.

"Nie wiemy jednak, jak długo potrwa konieczność niesienia Ukrainie pomocy, dlatego stale musimy wzmacniać nasz przemysł zbrojeniowy, produkować amunicję, dyskutować o jej wspólnym zakupie. Tak szybko, jak to możliwe" - zaznaczył Pistorius.

17:19 "Putin swoimi działaniami doprowadził do wzmocnienia NATO" - oświadczył w sobotę  sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa.

16:35 Sekretarz stanu USA Antony Blinken ogłosił w sobotę, że dokonał formalnej oceny, że siły rosyjskie na Ukrainie popełniły zbrodnie przeciwko ludzkości. Jak ocenił, kampania zbrodni przeciwko cywilom jest częścią "szeroko zakrojonego i systematycznego ataku" przeciwko ludności cywilnej Ukrainy.

"Opierając się na uważnej analizie prawa i dostępnych faktów, ustaliłem, że członkowie sił Rosji i inni rosyjscy przedstawiciele dokonali zbrodni przeciwko ludzkości na Ukrainie" - oznajmił Blinken w oświadczeniu wydanym podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. 

16:22 "Gdybyśmy nie wspierali Ukrainy, miejsca rosyjskich zbrodni, takie jak Bucza czy Mariupol, byłyby w całej Ukrainie" - oświadczyła w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock.

Szefowa niemieckiej dyplomacji zaznaczyła, że dzięki pomocy dla Ukrainy udało się uratować miliony ludzkich istnień. Zapewniła, że wsparcie będzie trwało, dopóki Rosja nie przestanie atakować Ukrainy.

Gdyby nie zapadła decyzja o pomocy Ukrainie, miejsca zbrodni, takie jak podkijowska Bucza czy Mariupol nad Morzem Azowskim, byłyby na terytorium całej Ukrainy - ostrzegła, występując podczas panelu poświęconego Ukrainie wraz z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem i szefem MSZ Ukrainy Dmytrem Kułebą.

Rosja ma zakończyć bombardowanie Ukrainy i ma wycofać wszystkie swoje siły z ukraińskiego terytorium - oświadczyła Baerbock. Tylko wtedy - jak podkreśliła - można mówić o sprawiedliwym i trwałym pokoju.

16:09 Sytuacja na flance na północ od Bachmutu jest bliska krytycznej, a w mieście - "to prawie piekło na ziemi" - powiedział portalowi Suspilne ukraiński żołnierz Wołodymyr Nazarenko. Zapewnił, że Ukraińcy wciąż kontrolują trasę z Kostiantyniwki do Bachmutu.

14:54 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że jego kraj otrzyma samoloty od sojuszników; "to kwestia czasu i procedury" - powiedział w sobotę Kułeba na konferencji prasowej w Monachium, gdzie uczestniczy w odbywającej się tam konferencji bezpieczeństwa.

"Zaryzykuję stwierdzenie, że Ukraina dostanie samoloty. To kwestia czasu i procedury" - powiedział Kułeba. Jak przypomina agencja Reutera, partnerzy Ukrainy wahają się w sprawie dostaw samolotów, podczas gdy obiecali Kijowowi czołgi i trwają rozmowy na temat systemów rakietowych dalszego zasięgu.

14:00 Brytyjski premier Rishi Sunak wezwał w sobotę na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa do podwojenia wsparcia dla Ukrainy oraz do skoordynowania strategii wojskowej, by wygrała wojnę i strategii politycznej, by wygrała pokój.

"Teraz jest moment, by podwoić nasze wsparcie wojskowe. Kiedy Putin zaczynał tę wojnę, obstawiał, że nasza determinacja osłabnie. Nawet teraz obstawia, że stracimy odwagę. Ale udowodniliśmy mu, że się mylił wtedy, i udowodnimy mu, że myli się teraz" - powiedział brytyjski premier.

13:00 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę, że podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa rozmawiał z dyrektorem niemieckiego koncernu zbrojeniowego Rheinmetall o możliwości zwiększenia produkcji dla Ukrainy, a także o projektach poprawy możliwości czołgów ukraińskich.

"Spotkałem się z generalnym dyrektorem Rheinmetallu Arminem Pappergerem, by skoncentrować się na sposobach zwiększenia produkcji dla Ukrainy i sojuszników. Omówiliśmy też duże projekty dotyczące zwiększenia możliwości czołgów i sprzętu opancerzonego Ukrainy, zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej" - napisał Kuleba na Twitterze.

12:00 Wzrasta aktywność informacyjna Rosji przeciwko Polsce i Zachodowi. Rosja kształtuje fałszywy obraz wojny przeciwko Ukrainie, a poprzez próby destabilizacji i sianie chaosu stara się osłabić wsparcie świata dla Ukrainy - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

W sobotnim wpisie na Twitterze Żaryn podał, że "w polskiej infosferze zidentyfikowano wyraźny wzrost aktywności Federacji Rosyjskiej w zakresie inspirowania ruchów pacyfistycznych". "Aktywność tych środowisk jest zbieżna z celami rosyjskiej propagandy, polegającymi na zastraszaniu i osłabianiu gotowości do pomocy Ukrainie" - dodał.

 

11:00 Przewodniczący MKOl Thomas Bach powinien pojechać do Buczy - uważa były mistrz świata i złoty medalista olimpijski w boksie Władimir Kliczko. "Czas, żeby porównał moskiewską propagandę z rzeczywistością" - dodał 46-letni Ukrainiec.

Kliczko odniósł się w ten sposób do stanowiska Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, który planuje dopuścić sportowców z Rosji i Białorusi do przyszłorocznych igrzysk w Paryżu pomimo trwającej wojny w Ukrainie.

10:35 Wspierając Ukrainę i Ukraińców mam pełną świadomość, że działam w interesie mojego kraju i moich rodaków; Ukraińcy bronią przed rosyjskim imperializmem nie tylko swoją ojczyznę, ale i Europę – oświadczył prezydent Andrzej Duda w opublikowanym w sobotę wywiadzie dla ukraińskiej państwowej agencji informacyjnej Ukrinform.

„Uważam, że dzisiaj Ukraińcy, którzy bronią swojej ojczyzny, bronią po prostu Europy, bronią także Polski przed rosyjskim imperializmem. Wspierając Ukrainę i wspierając Ukraińców, mam pełną świadomość, że działam w interesie mojego kraju i moich rodaków. To jest działanie w naszym wspólnym interesie i jeżeli to jest dobrze odbierane i oceniane na Ukrainie, to jestem za to bardzo wdzięczny” – powiedział.

10:00 Poranny rosyjski atak rakietowy na Ukrainę w sobotę zakończył się dwoma wybuchami w Chmielnickim w centralnej części Ukrainy oraz eksplozjami w obwodzie dniepropietrowskim na wschodzie kraju – przekazały lokalne władze. Po godzinie alarm przeciwlotniczy odwołano.

Szef Chmielnickiej Wojskowej Administracji Obwodowej Serhij Hamalij powiadomił o dwóch wybuchach. „Wybuch w Chmielnickim. Pozostańcie w schronach” – napisał w komunikatorze Telegram. „Powtórny wybuch” – dodał w kolejnym wpisie.
 

09:22 Alarm przeciwlotniczy w części obwodów ogłosiły władze Ukrainy w sobotę rano. W Kijowie syreny zawyły o godzinie 8.30 (7.30 w Polsce). Użytkownicy sieci społecznościowych piszą o możliwych atakach rosyjskich samolotów znad Morza Azowskiego i Czarnego.

„Dwa nierozpoznane cele opuszczają (przestrzeń powietrzną) obwodu na północnym zachodzie. Lecą w kierunku zachodnim” – napisał w Telegramie szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. 

„Potwierdzono jeszcze wystrzały (rakiet) z Morza Czarnego” – dodał w kolejnym wpisie. 

Dzień wcześniej, w piątek, alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były w Kijowie trzykrotnie w godzinach popołudniowych.

09:00 Ukraina musi wygrać tę wojnę, aby wartości europejskie, prawo międzynarodowe, były na powrót przestrzegane - mówił szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, odnosząc się do piątkowego spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego w Monachium z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy.

W piątek wieczorem prezydent Andrzej Duda spotkał się z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w formule Trójkąta Weimarskiego.

08:00 USA będą bezpośrednio ostrzegać firmy przed obchodzeniem sankcji nałożonych na Rosję w związku z wojną na Ukrainie - ogłosił wiceszef resortu finansów Wally Adeyemo. Wśród państw budzących obawy w sprawie omijania sankcji wymienił Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Turcję i kraje znajdujących się w bliskim sąsiedztwie Rosji.

"Zamierzamy zwrócić się bezpośrednio do ich firm i bardzo wyraźnie powiedzieć im, że mają wybór" - powiedział w piątek Adeymo w rozmowie z agencją Reutera.

07:00 Na poligonie w bawarskim Grafenwoehr armia USA zakończyła pięciotygodniowe szkolenie pierwszych 635 ukraińskich żołnierzy w eksploatacji gąsienicowych wozów bojowych Bradley - poinformował w piątek Pentagon.

Z informacji amerykańskiego resortu obrony wynika, że szkolenie rozpoczęły tam kolejne dwa ukraińskie bataliony, a w najbliższych tygodniach w Grafenwoehr będzie szkoliła się pierwsza grupa ukraińskich żołnierzy w eksploatacji kołowych transporterów opancerzonych Stryker.