Dwie osoby zmarły z powodu wybuchu cholery po trzęsieniu ziemi 6 lutego

2023-02-28 16:18 aktualizacja: 2023-02-28, 18:43
Fot. PAP/ EPA/ERDEM SAHIN
Fot. PAP/ EPA/ERDEM SAHIN
Dwie osoby zmarły w wyniku zakażenia wirusem cholery w północno-zachodniej Syrii po niszczycielskim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło pogranicze Turcji i Syrii 6 lutego - poinformowała we wtorek agencja Reuters, prostując swoją wcześniejszą wiadomość o 22 ofiarach śmiertelnych.

Wcześniej Reuters powoływał się na źródła opozycyjne, które mówiły o 22 przypadkach zgonów na cholerę. Służby ratownicze podały jednak, że dotychczas stwierdzono dwa przypadki śmiertelne.

Według Reutersa instytucje medyczne w rejonie przygranicznym na północy Syrii podały, że w wyniku rozległych szkód w systemach wodnych i pozostałej infrastrukturze w ostatnich dniach stwierdzono 568 przypadków zakażenia wirusem cholery.

Drogą zarażenia się jest najczęściej spożycie skażonej wody lub zanieczyszczonego jedzenia, rzadko dochodzi do zarażenia się wskutek kontaktu z chorym człowiekiem.

Leczenie odbywa się poprzez podanie odpowiednich antybiotyków. Istnieje także doustna szczepionka przeciwko tej chorobie.

Drogą ochrony przez cholerą jest częste mycie rąk, picie nieskażonej wody, jedzenie pokarmów po obróbce termicznej (w rejonach zagrożonych występowaniem cholery).

W Syrii do tej pory poinformowano o prawie 6 tys. ofiar śmiertelnych trzęsienia z ziemi z 6 lutego. 

mmi/ mar/