Prezes Przyłębska: wyznaczono termin rozpoznania sporu kompetencyjnego ws. aktu łaski

2023-03-08 19:58 aktualizacja: 2023-03-09, 08:05
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska Fot. PAP/Tomasz Gzell
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska Fot. PAP/Tomasz Gzell
Wyznaczony został termin rozpoznania sporu kompetencyjnego między prezydentem a Sądem Najwyższym, w sprawie aktu łaski - poinformowała w środę prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. Jak wynika z wokandy opublikowanej na stronie TK rozprawa ma się odbyć 26 kwietnia.

"Wyznaczony został termin rozprawy. Sprawa ta rzeczywiście bardzo długo jest procedowana. Toczy się równolegle postępowanie w Sądzie Najwyższym, które było zawieszone. SN podjął decyzję o podjęciu postępowania, całkowicie niezgodną z prawem, dlatego że SN, w chwili gdy taki spór kompetencyjny zawiśnie przed TK ma ustawowy obowiązek zawiesić postępowanie" - powiedziała prezes Przyłębska w TV Republika.

Jak podano na stronie TK sprawą sporu kompetencyjnego ma się zająć pełny skład orzekający TK: pod przewodnictwem prezes Przyłębskiej. Wyznaczonych zostało dwóch sprawozdawców: wiceprezes TK Mariusz Muszyński i sędzia Stanisław Piotrowicz.

Sprawa ta ma związek z nieprawomocnym wyrokiem wobec Mariusza Kamińskiego i innych osób z b. kierownictwa CBA. W marcu 2015 r. Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście skazał w I instancji b. szefa CBA Kamińskiego (dziś - szefa MSWiA) i Macieja Wąsika (ówczesnego zastępcę Kamińskiego w CBA; obecnie wiceministra SWiA) na 3 lata więzienia, m.in. za przekroczenie uprawnień i nielegalne działania operacyjne CBA podczas "afery gruntowej" w 2007 r. Na kary po 2,5 roku skazano dwóch innych b. członków kierownictwa CBA.

Zanim Sąd Okręgowy w Warszawie zbadał ich apelacje, w listopadzie 2015 r. prezydent Andrzej Duda ułaskawił wszystkich czterech nieprawomocnie skazanych. W marcu 2016 r. SO uchylił wyrok SR i wobec aktu łaski prezydenta prawomocnie umorzył sprawę.

Proces trafił do SN, bo od orzeczenia SO o umorzeniu kasacje złożyli oskarżyciele posiłkowi.

Skierowana do TK w czerwcu 2017 r. przez ówczesnego marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego sprawa sporu kompetencyjnego dotyczy zaś tego, jaki charakter ma opisana w konstytucji kompetencja prezydenta do stosowania prawa łaski i czy SN może dokonywać jej wiążącej interpretacji.

Po skierowaniu sprawy do TK przez marszałka Kuchcińskiego SN zawiesił swoje postępowanie. W zeszłym tygodniu SN zdecydował jednak o podjęciu tego postępowania kasacyjnego z urzędu. W tym tygodniu SN  poinformował zaś, że wyznaczył termin rozprawy kasacyjnej w sprawie osób z b. kierownictwa CBA - na 6 czerwca br. (PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mar/