Dziesięć lat pontyfikatu papieża Franciszka. Co zmienił w Kościele?

2023-03-13 07:29 aktualizacja: 2023-03-13, 12:54
Papież Franciszek, fot. Stefano Spaziani PAP/DPA
Papież Franciszek, fot. Stefano Spaziani PAP/DPA
569 spotkań papieża Franciszka na modlitwie Anioł Pański i Regina Coeli, 437 audiencji generalnych, 40 zagranicznych podróży do łącznie 60 krajów - to statystyka podana przez Watykan w związku z przypadającą w poniedziałek dziesiątą rocznicą wyboru kardynała Jorge Bergoglio.

W zestawieniu liczby południowych modlitw maryjnych oraz audiencji generalnych zawarto także te, które w ostrej fazie pandemii odbywały się bez udziału wiernych, a papież wygłaszał rozważania i katechezy oraz kierował pozdrowienia z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Papież napisał trzy encykliki. Pierwszą- „Lumen fidei” (Światło wiary) ogłoszono niecałe cztery miesiące po konklawe, w czerwcu 2013 roku. Sam Franciszek nazwał ją encykliką napisaną „na cztery ręce”, bo prace nad nią rozpoczął jego poprzednik Benedykt XVI.

W 2015 roku ukazała się encyklika społeczno-ekologiczna „Laudato si’”, a w 2020 dokument o braterstwie między ludźmi „Fratelli tutti”.

Franciszek wydał również sześć konstytucji apostolskich, wśród nich w zeszłym roku „Praedicate Evangelium” w sprawie reformy Kurii Rzymskiej.

Od początku pontyfikatu ukazało się też pięć adhortacji apostolskich, w tym w 2013 roku „Evangelii Gaudium” o głoszeniu Ewangelii we współczesnym świecie. Trzy lata później wydano „Amoris laetitia” o miłości w rodzinie.

Papież przewodniczył dotychczas ośmiu konsystorzom. Ostatni odbył się w sierpniu zeszłego roku.

Watykan podsumował także trzykrotnie zorganizowane z udziałem Franciszka Światowe Dni Młodzieży. W wydarzeniu tym w Rio de Janeiro w Brazylii w 2013 roku według lokalnych mediów udział wzięło ponad 3,5 mln osób. W mszy końcowej ŚDM w Krakowie w 2016 roku uczestniczyło ponad 3 miliony osób, a w Panamie w 2019 roku ponad 700 tys.

Przypomniano pięć synodów zwołanych przez Franciszka: dwa o rodzinie, o młodzieży , o Amazonii oraz otwarty w 2021 r. i trwający do 2024 r. na temat Kościoła synodalnego.

Watykan przedstawił również statystykę kanonizacji i beatyfikacji. Papież ogłosił świętymi 899 osób. Rekordowy był rok 2013, gdy kanonizował 800 męczenników z Otranto w Apulii, zamordowanych w 1480 roku przez Turków za odmowę przejścia na islam.

Franciszek ogłosił świętymi trzech papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II w 2014 roku oraz Pawła VI w 2018 r.

Beatyfikowane dotąd zostały od 2013 roku 1443 osoby.

Watykańska statystyka uwzględnia także 328 audiencji dla głów państw i szefów rządów oraz dostojników, 40 zagranicznych podróży papieża oraz 35 wizyt we Włoszech.

Papież: w prezencie na rocznicę pontyfikatu chciałbym pokoju na świecie

Watykan opublikował podcast z osobistymi refleksjami papieża Franciszka.

Przywołując swój wybór 13 marca 2013 roku Ojciec Święty powiedział: "Wydaje się, że to było wczoraj. Czas biegnie. A kiedy chcesz uchwycić to, co dzisiaj, robi się już jutro".

"To - jak przyznał - życie w napięciu między wczoraj a dzisiaj". Wyraził opinię, że tak minęło tych 10 lat.

Spośród wszystkich swoich spotkań Franciszek za najpiękniejsze uznał to z ludźmi starszymi na placu Świętego Piotra 28 września 2014 roku. "Seniorzy są mądrością i bardzo mi pomagają. Ja też jestem stary" - powiedział 86-letni papież. Przyznał, że spotkania z ludźmi starszymi go "odnawiają" i odmładzają.

Pytany o najsmutniejsze dla niego wydarzenia wymienił swoją wizytę na cmentarzu w Redipuglia, na północy Włoch, gdzie pochowano około 100 tysięcy żołnierzy poległych podczas pierwszej wojny światowej. Dodał, że był też na cmentarzu wojennym w Anzio pod Rzymem.

Jak stwierdził, w takich momentach myśli o matkach, które otrzymują list z informacją o śmierci syna. "To wywołuje mój wielki ból" - dodał.

Zapytany o to, czy przypuszczał, że będzie biskupem Rzymu w czasach wojny światowej, jak sam mówi, odparł: "Nie myślałem".

"Sądziłem, że wojna w Syrii to przypadek pojedynczy, ale potem był Jemen, potem widziałem tragedię grupy Rohingja w Birmie" - powiedział.

Za wojnami, jak wskazał, "stoi przemysł zbrojeniowy". "To jest diaboliczne" - dodał.

Papież podkreślił, że usłyszał od eksperta, że gdyby w ciągu roku nie produkowano broni, skończyłby się głód na świecie.

Przyznał: "Cierpię, gdy widzę ofiary, młodych chłopców, tak Rosjan, jak i Ukraińców, którzy nie wrócą" do domu.

Zapytany o to, jaki chciałby dostać prezent, gdyby mógł podarować mu świat na rocznicę wyboru, odpowiedział: "Pokój, trzeba pokoju". Zdaniem papieża należy "przywrócić braterstwo oraz nauczyć się i nie bać się płaczu i uśmiechu".

"Kiedy ktoś umie płakać i się uśmiechać, stoi twardo na ziemi ze spojrzeniem skierowanym na horyzont przyszłości. Jeśli ktoś zapomniał płakać, to coś jest nie tak, a jeśli zapomniał się uśmiechać, to jeszcze gorzej" - dodał.

Autor podcastu Salvatore Cernuzio z portalu Vatican News wyjaśnił, że papież na pomysł takiego nagrania zapytał: "Co to jest podcast?". Kiedy się dowiedział, stwierdził: "dobrze, zróbmy to".

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

mj/