Rozpoczęło się ustawianie wieży wiertniczej dla najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego

2023-03-17 10:25 aktualizacja: 2023-03-17, 12:11
Fot. PAP/Grzegorz Momot
Fot. PAP/Grzegorz Momot
W Szaflarach koło Zakopanego rozpoczęto ustawianie wieży wiertniczej, która posłuży do wydrążenia najgłębszego w Polsce odwiertu geotermalnego na głębokość 7 km. Na miejscu są już wszystkie elementy wieży, a także sama głowica wiertnicza. Konstrukcja ma stanąć do końca marca i wtedy rozpocznie się drążenie – przekazał PAP wójt gminy Szaflary Rafał Szkaradziński.

„Obecnie trwa ustawianie wieży i maszyny do drążenia otworu. Jest to największe tego typu urządzenie stawiane w Polsce. Elementy wieży i maszyny były przewożone na utwardzony plac zlokalizowany w Szaflarach transportami nocnymi, tak aby nie zakłócać ruchu na drogach, ponieważ to był transport ponadgabarytowy” – wyjaśnił wójt Szaflar.

W Szaflarach powstanie najgłębszy geotermalny odwiert na świecie

Ustawianie wieży wiertniczej opóźniło się o ok. trzy miesiące z uwagi na warunki geologiczne. Początkowo drążenie miało rozpocząć się na początku roku. Ponieważ odwiert badawczo-eksploatacyjny jest zlokalizowany na starym korycie Białego Dunajca, konieczne było solidne utwardzenie gruntu. Miejscami trzeba było wybrać ziemię nawet do głębokości czterech metrów, a następnie utwardzić żwirem i płytami betonowymi. Pod koniec marca zaplanowane jest rozpoczęcie drążenia siedmiokilometrowego otworu. Ma być to najgłębszy geotermalny odwiert na świecie.

Specjaliści spodziewają się, że woda na głębokości 7 km będzie miała temperaturę nawet do 180 stopni Celsjusza. Koszt inwestycji w całości finansowanej przez NFOŚiGW to 132 mln zł.

Odwiert wykonuje firma UOS Drilling. Średnica otworu będzie zróżnicowana i będzie zaczynała się od 13 cali i zawężała teleskopowo, stosownie do głębokości. W celu wydobycia urobku będzie wytłaczana ciecz, która jednocześnie będzie chłodziła głowicę wiercącą. (PAP)

Autor: Szymon Bafia

mmi/

TEMATY: