Potężny nalot na rosyjski skład amunicji w Kachowce [RELACJA NA ŻYWO]

2023-03-19 07:26 aktualizacja: 2023-03-20, 09:05
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
Fot. PAP AA/ABACA (zdjęcie ilustarcyjne)
W tymczasowo okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim odnotowano w niedzielę potężny nalot na magazyny amunicji Rosji - poinformował na antenie kanału telewizyjnego „Apostrof” deputowany rady obwodowej Chersonia Serhij Chlan, donosi Ukrinform.

08:29 W dn. 19.03 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 22,6 tys. osób. Od 24.02.2022 - 10,5 mln os. - napisała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.

Dodała, że z Polski na Ukrainę w niedzielę odprawiono ponad 23,9 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - ponad 8,6 mln.

08:02 Przywódca Chin Xi Jinping rozpoczyna w poniedziałek wizytę w Rosji, gdzie jako pierwszy zagraniczny przywódca spotka się z Władimirem Putinem, odkąd Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz jego aresztowania za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

Będzie to zarazem pierwsza zagraniczna podróż Xi, odkąd w marcu został on formalnie zaprzysiężony na bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL. Komentatorzy podkreślają symboliczne znaczenie faktu, że jako cel pierwszej wizyty wybrał Rosję.

06:54  Wizyta Putina w okupowanym Mariupolu.

06:34 Nexta opublikowała zdjęcia z Mariupola.

04:58 Pomoc medyczna Polski i Kanady dla Ukrainy i możliwa współpraca w dziedzinie publicznej służby zdrowia są wśród tematów spotkań ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w Kanadzie.

"Musimy pomóc Ukrainie w leczeniu ofiar konfliktu" - powiedział polski minister zdrowia podczas spotkania online z kanadyjską Polonią w niedzielę. Zwrócił uwagę, że zasady pomocy medycznej udzielanej ukraińskim cywilom i wojskowym musiały się zmienić z tego względu, że Rosjanie zadali na początku wojny olbrzymie straty ukraińskiemu pogotowiu medycznemu, niszcząc m.in. śmigłowce.

22:24 Były szef kolei ukraińskich w związku z wizytą poszukiwanego przez Trybunał Karny w Hadze Władimira Putina w Mariupolu zaproponował w niedzielę  uruchomienie nowego połączenia  kolejowego Mariupol-Haga dla "pierwszego pasażera".

Ołeksandr Kamyszin, który kierował państwową firmą do czasu ustąpienia ze stanowiska pod koniec lutego, zamieścił na Twitterze zdjęcie pociągu Mariupol-Haga z napisem: „czeka na pierwszego pasażera”.

"Gdy cywilizowany świat ogłasza nakaz aresztowania Putina w przypadku przekroczenia granic Rosji, morderca tysięcy mariupolskich rodzin przybył podziwiać ruiny miasta i groby. Cynizm i brak skruchy" - napisał doradca szefa biura Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak i dodał: "Przestępcę zawsze ciągnie na miejsce zbrodni". 

22:00 Rosyjski przywódca Władimir Putin już w myślach pożegnał się ze swoją imperialną „perłą”, czasowo okupowanym Krymem. Wie, że siły zbrojne Ukrainy planują zmasowany ostrzał tego terytorium w ramach kontrofensywy - powiedział w niedzielę publicysta, były doradca kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Aleksiej Arestowicz.

21:30 Były doradca prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Herbert Raymond McMaster powiedział  w niedzielnym wywiadzie dla CBS, że w nadchodzących dniach i tygodniach pojawi się więcej dowodów na to, że Chiny pomagają Rosji w jej inwazji na Ukrainę.

"Myślę, że to, co zobaczymy w nadchodzących dniach i tygodniach, to coraz więcej dowodów chińskiego wsparcia” – powiedział w rozmowie z Margaret Brennan z CBS w „Face the Nation”.

„Chiny nie chcą zostać przyłapane na robieniu tego, to prawda, ponieważ jednocześnie pomagając Rosjanom w mordowaniu Ukraińców, mówią także: 'Hej, Chiny są otwarte na biznes'” - powiedział McMaster.

Chiny zaprzeczyły, że dostarczają broń Rosji w wojnie na Ukrainie.

McMaster powiedział, że przemówienia prezydenta Chin Xi Jinpinga w Kongresie Ludowym w zeszłym tygodniu „zasadniczo przygotowywały naród chiński do wojny”. 

McMaster, wieloletni generał armii, służył jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego za czasów poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa. 

19:33 „W niedzielę zarejestrowano potężny nalot na pozycje Rosjan w Kachowce. Główny cel znajdował się w Swietłowie w bazie przemysłowej w pobliżu znanej fabryki Czumak, gdzie okupanci próbowali ukryć swoją amunicję i artylerię” - powiedział deputowany rady obwodowej Chersonia  Serhij Chlan.

Zauważył również, że w ciągu ostatniej doby liczba rosyjskich ostrzałów w Chersoniu nieznacznie spadła i nie ma ofiar w ludziach. "Stało się tak dzięki aktywnym działaniom artylerii sił zbrojnych Ukrainy" - dodał. 

17:30 W najbliższych miesiącach Sojusz przyspieszy działania mające na celu zgromadzenie sprzętu i żołnierzy wzdłuż wschodniej granicy NATO - jest to ruch mający na celu powstrzymanie Rosji przed ekspansją wojny poza Ukrainę. Portal Politico zastanawia się, czy członkowie Sojuszu dojrzeli do udziału w tym projekcie, w którym "gotowość" jest słowem kluczowym, aby w razie zagrożenia reakcja mogła nastąpić odpowiednio szybko.

17:04 Rosyjski „Grad” odebrał życie trzem osobom w Kamieńsku. Dwie kolejne zostały ranne. Udzielana  jest im pomoc - poinformowała w niedzielę  w Telegramie zaporoska obwodowa administracja wojskowa.

"W niedzielę wróg przeprowadził cyniczny atak na budynek mieszkalny. Rosyjski +Grad+ odebrał życie trzem osobom w Kamieńsku. Dwa kolejne zostały ranne. Udzielana im jest pomoc. Niebezpieczeństwo dla ludności cywilnej na linii ognia nie znika. Wróg nie odnosi sukcesów na polu walki z Siłami Zbrojnymi Ukrainy, więc celowo zabija ukraińską ludność cywilną. Pomyśl o swoim bezpieczeństwie i opuść niebezpieczne obszary!" - napisała w Telegramie zaporoska administracja wojskowa. 

16:26 Państwa członkowskie UE, które produkują amunicję  borykają się z niedoborem prochu strzelniczego,  materiałów wybuchowych i trotylu, co zagraża realizacji planu zwiększenia dostaw amunicji dla Ukrainy - donosi w niedzielę "Financial Times".

16:00 Agencja Zamówień Obronnych Ministerstwa Obrony Ukrainy podpisała list intencyjny z  Norweską Agencją Materiałów Obronnych w sprawie  stworzenie w Ukrainie sprawnego i przejrzystego systemu zamówień dla armii - poinformował w niedzielę portal ukraiński mil.in.ua.

15:21 Rzecznik prezydenta RPA Cyrila Ramaphosy, odnosząc się do spodziewanej wizyty Putina po wydaniu przez Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTK) nakazu aresztowania rosyjskiego przywódcy, powiedział w niedzielę, że Republika Południowej Afryki jest świadoma swoich zobowiązań prawnych.

15:01 "Polska buduje zapory przeciwczołgowe na swoich granicach z Białorusią i Kaliningradem, a my tworzymy centra, do przechowywania konstrukcji, które wykorzystamy do zatrzymania wroga" – poinformowała agencja ELTA, cytując posła Laurynasa Kascziunasa, przewodniczącego sejmowej komisji bezpieczeństwa narodowego.

"Jesteśmy, jako rząd, świadomi naszego prawnego obowiązku. Jednak w okresie od teraz do szczytu pozostaniemy zaangażowani z różnymi zainteresowanymi stronami" - powiedział rzecznik prezydenta Vincent Magwenya, którego cytuje agencja Reutera.

Putin ma odwiedzić RPA w sierpniu, aby wziąć udział w szczycie państw BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny oraz RPA - PAP).

Jako sygnatariusz Statutu Rzymskiego, RPA jest zobowiązana do aresztowania podejrzanych na swojej ziemi bez względu na ich status.

14:11 Jak przystało na złodzieja, Władimir Putin odwiedził Mariupol pod osłoną nocy - oceniło w niedzielę ukraińskie ministerstwo obrony, komentując wizytę rosyjskiego dyktatora w zniszczonym i okupowanym przez wroga mieście nad Morzem Azowskim.

"Po pierwsze, (wizyta w nocy) jest bezpieczniejsza. Poza tym ciemności pozwalają (Putinowi) podkreślić to, co chce pokazać, a także ukryć przed wścibskimi spojrzeniami miasto całkowicie zniszczone przez jego armię i jego nielicznych ocalałych mieszkańców" - napisał resort na Twitterze.

13:47 Okupanci mają plan, by jeszcze wiosną połowa mieszkańców podbitych terenów Ukrainy otrzymała rosyjskie paszporty, natomiast do września 80 proc. tej ludności ma mieć obywatelstwo kraju-agresora - oznajmił w niedzielę lojalny wobec Kijowa mer Melitopola Iwan Fedorow.

Załatwienie na okupowanych terenach niemal wszystkich życiowych czynności, które wymagają kontaktu z lokalną "władzą", jest obecnie możliwe tylko pod warunkiem posiadania rosyjskiego paszportu. W przeciwnym razie nie da się np. podłączyć internetu w mieszkaniu, uzyskać przepustki na podróż do innego kontrolowanego przez Rosjan regionu Ukrainy ani otrzymać świadczeń socjalnych. Wróg posuwa się do takich działań, ponieważ "chce uczynić jak najwięcej osób wspólnikami swoich przestępstw" - podkreślił Fedorow, cytowany przez ukraińską agencję UNIAN.

13:31 W Donbasie na wschodzie Ukrainy został ranny wolontariusz, który pomaga w leczeniu żołnierzy na froncie - poinformowało w niedzielę ministerstwo spraw zagranicznych w Pradze. Rzecznik resortu Daniel Drake stwierdził, że stan rannego uniemożliwia przewiezienie go do kraju.

Wolontariusz, którego danych nie ujawniono, został trafiony odłamkami podczas ostrzału artyleryjskiego, a później odniósł kolejne rany po wybuchu szrapnela. Przedstawiciele projektu Phoenix, dla którego działał w Donbasie, poinformowali, że stan rannego pozostaje stabilny, ale sytuacja jest poważna. Nie można też przewidzieć dalszego rozwoju sytuacji. Zarówno MSZ, jak też koledzy wolontariusza zaapelowali o poszanowanie jego prywatności.

13:24 Wojska rosyjskie próbują otoczyć Awdijiwkę w Donbasie, która ma dla nich krytycznie ważne znaczenie – powiadomił rzecznik wojskowy ukraińskich sił na kierunku taurydzkim Ołeksij Dmytraszkiwski. Wróg zmniejszył aktywność swoich działań pod Wuhłedarem.

Wojskowy oznajmił, że oddziały najeźdźcy w dalszym ciągu szturmują Adwijiwkę i Marjinkę. "Adwijiwka jest dla nich obecnie strategicznie ważna" – przyznał Dmytraszkiwski na antenie ukraińskiej telewizji. Jego wypowiedź przytoczył portal RBK-Ukraina.

Jak wyjaśniał, by rozpocząć szturmy w rejonie Wuhłedaru, konieczne jest otoczenie Awdijiwki. Wojska przeciwnika próbują to zrobić od dwóch tygodni.

13:15 Grupa około 20 żołnierzy z Ukrainy zakończyła szkolenie we Włoszech - podały w niedzielę włoskie media. Kurs odbył się w dowództwie artylerii niedaleko Rzymu, a szkolenie dotyczyło francusko-włoskiego systemu obrony powietrznej SAMP/T.

Włoski dziennik "Il Fatto Quotidiano" poinformował, że szkolenie zorganizowano w siedzibie dowództwa artylerii w Sabaudii na południe od Rzymu.

Według wiadomości uzyskanych przez agencję Ansa obsługi systemu SAMP/T uczyło się około 20 ukraińskich żołnierzy.

W minionych tygodniach przedstawiciele rządów Włoch i Francji zapowiadali wysłanie na Ukrainę tego systemu obrony przeciwlotniczej. Jako termin wskazywano wiosnę.

12:23 Ukraina będzie miała tylko jedną próbę na przeprowadzenie wielkiej kontrofensywy. Jeżeli ona się nie uda, to będzie niezwykle trudno uzyskać środki na następną - mówi w rozmowie Prezydent Czech Petr Pavel w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W opublikowany w niedzielę w portalu rp.pl fragmencie wywiadu prezydent Czech był pytany, czy niektóre państwa Zachodu myślą o rezygnacji przez Ukrainę z części terytorium. "Ja nigdy bym nie zachęcał Ukrainy do porzucenia części jej terytorium, do jakichś koncesji. Jeśli Ukraińcy kiedyś się na to zdecydują, to będzie to tylko ich decyzja. Nie powinniśmy popychać Kijowa w żadnym kierunku, ani skłaniać do koncesji, ani do walki do ostatniego żołnierza. Możemy Ukraińców wspierać maksymalnie jak się da, ale nie możemy im dać planów na przyszłość. Możemy im tylko dać naszą pomoc" - powiedział.

12:14 Rosjanie wstrzymali poszukiwania strąconego amerykańskiego bezzałogowca na Morzu Czarnym – powiadomiła w niedzielę rzeczniczka sił obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk.

"Obserwujemy, że zaprzestano działań poszukiwawczych w tym rejonie, gdzie doszło do incydentu lotniczego i (Rosjanie) czegoś tam szukali. Pogoda i głębokość nie sprzyjają prowadzeniu tej operacji" – powiedziała Humeniuk na antenie ukraińskiej telewizji. Jej wypowiedź przytoczyła ukraińska redakcja Radia Swoboda.

11:57 Mieszkańcy Mariupola, zniszczonego i okupowanego przez rosyjskie wojska miasta na południowym wschodzie Ukrainy, są wściekli z powodu niedzielnej wizyty Władimira Putina, któremu pokazano tam jedyną odbudowaną dotąd dzielnicę; ludzie oceniają to jako hipokryzję i działanie na pokaz - poinformowały niezależne rosyjskie media.

W niedzielę Kreml poinformował o wizycie Putina w okupowanym Mariupolu, czyli mieście, które rosyjskie wojska zajęły w maju ubiegłego roku po trwającym tygodniami brutalnym szturmie. W efekcie tych działań agresora zginęło tam prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców.

10:58 Niedzielny przyjazd Władimira Putina do okupowanego Mariupola oraz jego sobotnia wizyta na anektowanym Krymie w ciągu mniej niż 48 godzin po tym, jak Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) wydał nakaz aresztowania prezydenta Rosji za zbrodnie wojenne, to wyzywające gesty – ocenił w niedzielę amerykański dziennik "New York Times".

"Te dwie głośne wizyty to wyzywające gesty Kremla w ciągu mniej niż 48 godzin po tym, jak trybunał międzynarodowy oskarżył Putina o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jego aresztowania" – podkreślono na łamach portalu "NYT".

10:20 Na wschodzie kraju siły ukraińskie bronią się, a plany wroga dotyczące zajęcia Bachmutu ponoszą fiasko – oświadczył w niedzielę szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

"Siły obrony powstrzymują wroga na wschodzie. Jego plany dotyczące okupacji Bachmutu ponoszą fiasko" – napisał Jermak na Telegramie.

Siły rosyjskie próbują zająć Bachmut w obwodzie donieckim od sierpnia 2022 roku. Prowadzone tam są obecnie najcięższe i najkrwawsze walki w wojnie Rosji z Ukrainą. Mimo prognoz, że dowództwo w Kijowie może podjąć decyzję o wycofaniu się z miasta, oddziały ukraińskie kontynuują obronę Bachmutu.

09:55 BBC i opozycyjna rosyjska Mediazona potwierdziły dane 17 375 rosyjskich żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na Ukrainie; najbardziej ostrożne szacunki dotyczące zsumowanych strat w ludziach (zabitych i rannych) to ponad 157 tys. – powiadomił amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

Na podstawie dostępnych źródeł, m.in. publikacji w mediach i monitoringu cmentarzy przez wolontariuszy, BBC i Mediazona potwierdziły śmierć 17 375 rosyjskich żołnierzy na froncie na Ukrainie. Nie są to dane pełne, ale pozwalają szacunkowo ocenić skalę strat rosyjskiej armii i pewne tendencje. M.in. według BBC można mówić o wzroście liczby zabitych więźniów wysyłanych na front.

"Od początku roku zginęło nie mniej, niż tysiąc osób, które powinny były odbywać kary w rosyjskich więzieniach" – oznajmiła rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Ogółem udało się potwierdzić 2092 zabitych żołnierzy zrekrutowanych spośród więźniów.

09:13 Podjęta na początku marca decyzja okupacyjnej administracji obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, by uznać miasto Melitopol za "stolicę" tego regionu, świadczy o niewielkich szansach Rosjan na zajęcie Zaporoża; władze na Kremlu są świadome, że jest to wysoce nieprawdopodobne - oceniło w niedzielnym raporcie ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.

Jewhen Bałycki, zarządca obwodu zaporoskiego z nadania Moskwy, deklarował, że Melitopol będzie "stolicą" tylko tymczasowo, ponieważ Zaporoże - w myśl nielegalnych decyzji podjętych w ubiegłym roku przez Władimira Putina - jakoby znajduje się na terytorium Rosji i dlatego zostanie "wyzwolone". W rzeczywistości agresorzy jednak wiedzą, że zajęcie tego 700-tysięcznego miasta, położonego około 35 km od linii frontu, prawdopodobnie okaże się niemożliwe - czytamy w komunikacie brytyjskiego ministerstwa opublikowanym na Twitterze.

 

08:37 Jewgienij Prigożyn, biznesmen kierujący rosyjską formacją najemniczą Grupa Wagnera, próbuje usprawiedliwić niezdolność tych sił do otoczenia Bachmutu, mówiąc m.in. o planowanej ukraińskiej kontrofensywie "na pięciu kierunkach" – powiadomił w najnowszym raporcie amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

ISW odnotował, że w niedawnym wywiadzie Prigożyn stwierdził, że strona ukraińska planuje ofensywę na pięciu kierunkach (od obwodu charkowskiego po zaporoski), oceniając, że rozpocznie się ona w połowie kwietnia. Szef Grupy Wagnera wezwał rosyjskie siły do gromadzenia zapasów amunicji i sprzętu wojskowego.

07:31 Nie jesteśmy w stanie ustalić dokładnej liczby jeńców wojennych po jednej i po drugiej stronie – mówi PAP ukraiński ekspert wojskowy Ołeh Żdanow. W mediach pojawiały się dane, mówiące o 3,4 tys. ukraińskich wojskowych w niewoli rosyjskiej, a także wyższe liczby – ok. 8 tys. Jak wskazuje Żdanow ukraińscy wojskowi po wymianie jeńców wracają "w strasznym stanie fizycznym i psychicznym".

„Ukraińskie władze danych nie podają, traktując jako informację tajną, co jest podyktowane warunkami wojny. Nie ma również żadnych danych na temat liczby rosyjskich jeńców przetrzymywanych u nas” – mówi PAP ukraiński analityk wojskowy Ołeh Żdanow.

07:04 Zwracam się do rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej i rzeczniczki praw człowieka tego kraju Tatiany Moskalkowej o przekazanie nam listy wszystkich ukraińskich dzieci, które zostały nielegalnie deportowane do Rosji - oznajmiła w sobotę na Telegramie wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

Władze w Kijowie poinformowały, że chodzi o sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej w wyniku działań wroga, które przed 24 lutego 2022 roku, czyli początkiem wojny, posiadały ukraińskie obywatelstwo, a następnie zostały bezprawnie wywiezione do Rosji lub na tereny Ukrainy okupowane przez agresora.

03:06 Siły ukraińskie zdołały powstrzymać pod Bachmutem rosyjskie oddziały, aby amunicja, żywność, sprzęt i lekarstwa mogły być dostarczane obrońcom miasta - poinformował w sobotę rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Serhij Czerewaty.

"Udaje nam się dostarczać do Bachmutu niezbędną amunicję, żywność, sprzęt i lekarstwa. Udaje nam się również wywozić naszych rannych z miasta" – powiedział w telewizji Czerewaty.

00:20 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił w sobotnim przemówieniu wideo konieczność pociągnięcia Rosji i jej wspólników do odpowiedzialności nie tylko za agresję na Ukrainę, ale także na inne kraje, w tym na Syrię.

"Ukraińskie sankcje są częścią globalnej presji na Rosję. Każdy, kto produkuje broń dla terroru przeciwko Ukrainie, kto pomaga Rosji w podżeganiu do agresji, w szczególności poprzez dostarczanie "Szachedów", kto popiera niszczenie przez Rosję prawa międzynarodowego, powinien być przez świat traktowany marginalnie" - powiedział Zełenski.

23:48 Rosjanie ostrzelali w sobotę Kramatorsk w obwodzie donieckim amunicją kasetową - poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. Co najmniej dwie osoby zginęły, 10 zostało rannych.

Kyryłenko powiedział, że Rosjanie zbombardowali miasto, celując w Park Biernackiego. Według wstępnych informacji uszkodzonych zostało kilkanaście budynków mieszkalnych i kilka samochodów.

 

22:12 Minister obrony Kanady Anita Anand poinformowała w sobotę na Twitterze o wysłaniu kolejnej partii pomocy wojskowej na Ukrainę i opublikowała video z załadunku na samolot An-124 „Rusłan” pojazdu opancerzonego Bergepanzer 3.

Bergepanzer 3 należy do grupy pojazdów wsparcia bojowego i może służyć do dostarczania sprzętu na pole bitwy, ewakuacji rannych, usuwania przeszkód i innych zadań.

21:57 Władze Mołdawii wprowadzą szereg sankcji przeciwko Rosjanom zaangażowanym w rosyjską inwazję na Ukrainę, ogłosił w sobotę w rozmowie z Radiem Wolna Europa – Mołdawia (RELM), wicepremier tego kraju Nicu Popescu.

Pełniący funkcję ministra spraw zagranicznych polityk dodał, że decyzja ta jest niejako “dostosowywaniem się Mołdawii do sankcji nałożonych przez UE na Federację Rosyjską”.

21:48 Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann w rozmowie z mediami zapytany, czy Putin musi spodziewać się aresztowania podczas podróży zagranicznych i jak zachowałyby się władze RFN, odpowiedział, że gdyby rosyjski dyktator wjechał na teren Niemiec, byłby natychmiast aresztowany.

Piątkowa decyzja Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTK) o wydaniu nakazu aresztowania wobec Władimira Putina sprawia, że Niemcy byłyby zobowiązane do aresztowania rosyjskiego dyktatora, gdyby wjechał na terytorium RFN i przekazania go do MTK - powiedział Buschmann w sobotę w rozmowie z portalem dziennika "Bild".