
Aby zebrać fundusze na jubileuszowy dzwon czerwińscy salezjanie ogłosili akcję "Złom na dzwon". Złom należy dostarczać do punktu skupu w pobliskim Wyszogrodzie z prośbą o wpisanie tam na pokwitaniu hasła: "Parafia Czerwińsk" - poinformował PAP proboszcz parafii w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia ks. Łukasz Mastalerz.
Koszt dzwonu, który ważył będzie 360 kg, to 68,8 tys. zł. Jego odlaniem zajmie się ludwisarnia RDUCH Bells & Clocks w Czernicy (Śląskie). Dzięki zaangażowaniu parafian, zbiórka środków już trwa.
"Z różnych pomysłów, aby zaznaczyć stulecie salezjańskiej obecności w Czerwińsku nad Wisłą, jeden okazał się najbardziej wiodący, właśnie odlanie dzwonu, który ma serce i głos, który woła, oznajmiając rzeczy ważne, który przypomina o Bogu i wierze, i który pozostanie jako pamiątka na przyszłe pokolenia" - powiedział PAP ks. Mastalerz. Jak podkreślił, jubileuszowy dzwon nosił będzie imię "Św. Jan Bosko - dobry pasterz". "A to dlatego, że nasz założyciel często jest porównywany właśnie do dobrego pasterza, który poszukiwał +zagubionych owiec+ i przyprowadzał je do owczarni, do Boga" - wyjaśnił.
Nowy dzwon będzie czwartym w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą - obecnie są tam dwa, pochodzące z XVI wieku oraz trzeci dzwon noszący imię "Kazimierz", który został ufundowany w latach 70. XX wieku w miejsce wywiezionego przez Niemców podczas II wojny światowej.
"Jubileuszowy dzwon będzie odzywał się z wieży czerwińskiej bazyliki. Chcielibyśmy, żeby ten głos wierni słyszeli każdego dnia" - dodał proboszcz parafii w czerwiśnkim sanktuarium.
Jak zapowiedział, poświecenie dzwonu "Św. Jan Bosko - dobry pasterz" planowane jest na 15 sierpnia tego roku, w święto Wniebowzięcia Najświetszej Maryi Panny.
"Gdyby jednak nie udało się, z różnych względów, dotrzymać tego terminu, to ostatecznie poświęcenie dzwonu odbyłoby się we wrześniu przy okazji ogólnopolskiej konferencji naukowej na temat stulecia salezjan w Czerwińsku nad Wisłą: "Czerwińsk jako miejsce spotkania - człowiek, miejsce, obecność'" - zaznaczył ks. Mastalerz.
Opactwo w Czerwińsku nad Wisłą powstało w XII w. z inicjatywy biskupa płockiego Aleksandra z Malonne. W romańskim kościele znajduje się pochodzący z początku XVII wieku obraz Matki Bożej Czerwińskiej – Matki Bożej Pocieszenia. Przed obrazem tym w 1647 r. król Polski Władysław IV uprosił powrót do zdrowia, pozostawiając dziękczynne wotum z napisem: "Bliski śmierci – zdrowie otrzymał". Od 1923 r. tamtejszym klasztorem opiekuje się Towarzystwo św. Franciszka Salezego.
"Z racji przeżywanego jubileuszu 100-lecia salezjańskiej obecności w naszej czerwińskiej wspólnocie, zapraszamy do upamiętnienia pracy wielu pokoleń naszych Braci przez ufundowanie nowego dzwonu. Niejednokrotnie na naszych podwórkach i gospodarstwach zalega sporo niepotrzebnych rzeczy. Zapraszamy do uczynienia wiosennych porządków i zbiórki złomu, której celem będzie zebranie środków na wykonanie dzwonu" - zachęcają salezjanie w ramach akcji "Złom na dzwon".
Towarzystwo św. Franciszka Salezego zostało założone we Włoszech w 1859 r. przez ks. Jana Bosko (1815–1888) - został on kanonizowany 1934 r. przez papieża Piusa XI. Salezjanie działają obecnie w ponad 130 krajach skupiając się przede wszystkim na duszpasterstwie i wychowaniu młodzieży, zwłaszcza ubogiej. Kontynuują tym samym ideę założyciela tego zgromadzenia: "być dla młodzieży znakiem miłości Boga".(PAP)
autor: Michał Budkiewicz
kw/