Papież do Polaków o Dniu Świętości Życia: każde życie święte i nienaruszalne

2023-03-22 12:31 aktualizacja: 2023-03-22, 13:04
Audiencja generalna, fot. ANSA/CLAUDIO PERI PAP/EPA
Audiencja generalna, fot. ANSA/CLAUDIO PERI PAP/EPA
O Dniu Świętości Życia, który będzie obchodzony w Polsce w sobotę mówił papież Franciszek do Polaków podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Rano papież poświęcił dzwon "Głos Nienarodzonych".

W czasie spotkania z wiernymi na placu Świętego Piotra Franciszek powiedział: "Pozdrawiam serdecznie wszystkich Polaków, a szczególnie pracowników, wolontariuszy i przyjaciół Radia Maryja z Torunia. W najbliższą sobotę będziemy obchodzili uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W waszej ojczyźnie jest to również Dzień Świętości Życia".

Dzwon "Głos Nienarodzonych"

"Jako znak konieczności ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci, Fundacja 'Życiu tak' przekazuje do Zambii poświęcony przeze mnie dziś rano dzwon 'Głos Nienarodzonych'. Niech jego dźwięk niesie przesłanie o tym, że każde życie jest święte i nienaruszalne" - dodał papież.

Papież wezwał, by co roku ponawiać akt poświęcenia świata Sercu Maryi

Zwracając się do wiernych w czasie spotkania na placu Świętego Piotra papież powiedział: "W sobotę obchodzona będzie uroczystość Zwiastowania Pańskiego, a nasze myśli powracają do 25 marca zeszłego roku, kiedy w jedności ze wszystkimi biskupami świata, Kościół i ludzkość, a zwłaszcza Rosja i Ukraina zostały poświęcone Niepokalanemu Sercu Maryi".

Franciszek wezwał: "Niestrudzenie zawierzajmy sprawę pokoju Królowej Pokoju. Dlatego pragnę zachęcić każdego z wiernych i każdą wspólnotę, zwłaszcza grupy modlitewne, do odnowienia każdego 25 marca aktu poświęcenia Matce Bożej, ponieważ jest ona matką i może nas wszystkich zachować w jedności i pokoju".

"I nie zapominajmy w tych dniach o udręczonej Ukrainie, która bardzo cierpi"- dodał papież.

W katechezie mówił o gorliwości apostolskiej i o świadectwie, które jest pierwszym sposobem ewangelizacji. Jak podkreślał, "aby dawać świadectwo, także Kościół musi zacząć od ewangelizowania samego siebie".

"To niesie także zdolność zmiany sposobów rozumienia i przeżywania swojej obecności ewangelizatorskiej w historii i unikania szukania schronienia w bezpiecznych strefach logiki: 'zawsze tak było" - wskazywał Franciszek. Dodał, że taka postawa szkodzi Kościołowi.

Ostrzegł: "Jeśli Kościół sam się nie ewangelizuje, pozostanie obiektem muzealnym".

"Kościół musi iść naprzód, stale wzrastać; w ten sposób pozostaje młody" - przekonywał papież.

Jego zdaniem Kościół musi umieć prowadzić dialog ze światem współczesnym promując braterskie relacje, "tworząc przestrzeń do spotkania, realizując dobrą praktykę gościnności, przyjmowania, uznawania i integracji".

Franciszek zwrócił uwagę na aktualność adhortacji apostolskiej o ewangelizacji w świecie współczesnym "Evangelii nuntiandi" św. Pawła VI z 1975 roku.

Wiarygodność a hipokryzja

Ojciec Święty podkreślił, że nie można stać się wiarygodnym "głosząc tylko doktrynę, ideologię". "Ktoś jest wiarygodny, jeśli jest w nim zgodność między tym w co wierzy i jak żyje" - dodał.

"Wielu chrześcijan mówi, że wierzy, a żyje w odmienny sposób. To jest hipokryzja" - oświadczył.

Franciszek nawiązał także do obchodzonego w środę Światowego Dnia Wody.

"Przychodzą na myśl słowa świętego Franciszka z Asyżu: 'Pochwalony bądź, Panie mój, przez siostrę wodę, która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta'. W tych prostych słowach wyczuwamy piękno stworzenia i świadomość wyzwań, jakie pociąga za sobą pociąga troska o nie" - mówił.

Wyraził pragnienie, by trwająca w Nowym Jorku druga Konferencja Wodna ONZ przyniosła dobre rezultaty i przyspieszyła inicjatywy na rzecz tych, którzy cierpią z powodu niedoboru wody.

"Woda nie może być przedmiotem marnowania czy wyzysku ani powodem do wojny, lecz musi być chroniona dla dobra naszego i przyszłych pokoleń" - powiedział.

Przed audiencją podczas objazdu placu Świętego Piotra papieżowi towarzyszyło w papamobile pięcioro dzieci.

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

mj/