Jest porozumienie z Izraelem w sprawie wizyt edukacyjnych młodzieży w Polsce

2023-03-22 16:28 aktualizacja: 2023-03-23, 07:01
Zbigniew Rau, Eli Cohen, fot. PAP/Marcin Obara
Zbigniew Rau, Eli Cohen, fot. PAP/Marcin Obara
Porozumienie z Izraelem porządkuje i optymalizuje zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach - oświadczył w Warszawie szef MSZ Zbigniew Rau.

Na wspólnej konferencji prasowej z szefem izraelskiej dyplomacji Elim Cohenem, szef polskiego MSZ poinformował o porozumieniu z Izraelem w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela.

"Z satysfakcją odnotowujemy, że strona izraelska ze zrozumieniem odniosła się do naszego stanowiska i przyjęła polską pozycję" - powiedział Rau.

Dodał, że w toku trwających niemal rok negocjacji, którym przewodziło MSZ i w których uczestniczyli także ministerstwa edukacji, nauki udało się porozumieć w kilku kwestiach. "Po pierwsze - jako naczelną zasadę przyjęliśmy równoprawność stron i wzajemność świadczeń" - mówił szef polskiej dyplomacji.

"A zatem porozumienie porządkuje i optymalizuje rozproszone dotychczas zasady organizacji izraelskich wizyt edukacyjnych w Polsce, gwarantuje także stronie polskiej możliwość organizacji polskich wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach" - ogłosił Rau.

"Porozumienie zamyka pewien etap, daleki od stanu optymalnego, pewien etap w relacjach dwustronnych i otwiera perspektywy stosunków zrównoważonych, równoprawnych i opartych na wzajemności" - podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef MSZ: umowa ws. wycieczek młodzieży do Polski i Izraela zakłada, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa będzie spoczywał na kraju przyjmującym 

Umowa w sprawie organizacji wycieczek młodzieży izraelskiej do Polski i polskiej młodzieży do Izraela przewiduje m.in. spotkania rówieśników z Polski i Izraela oraz zapis, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży będzie spoczywał na kraju przyjmującym - przekazał szef MSZ.

Szef polskiego MSZ zaznaczył, że jako naczelną zasadę przyjęto równoprawność stron i wzajemność świadczeń, i porozumienie gwarantuje stronie polskiej możliwość organizacji polskich wizyt edukacyjnych w Izraelu na tych samych zasadach, jak izraelskich w Polsce.

Umowa przewiduje ponadto - wskazywał Rau - że ważnym elementem programu wzajemnych wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i z Izraela. "Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia" - powiedział Rau.

Porozumienie stanowi również - poinformował - że programy wizyt młodych Izraelczyków nie będą obejmowały wyłącznie wizyt w miejscach pamięci związanych z historią Holocaustu. "Polska pielęgnuje pamięć o II wojnie światowej, utrzymuje i ochrania miejsca pamięci o Zagładzie Żydów, dokonanej w większości niestety na naszej ziemi w rezultacie niemieckiej polityki eksterminacyjnej" - zaznaczył. Jednocześnie - wskazywał - program izraelskich wizyt edukacyjnych będzie obejmował nauczanie o historii Polski, "niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich, które w wymiarze tysiąclecia miały najczęściej harmonijny charakter".

"Po czwarte ustaliliśmy, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu będzie spoczywał na kraju przyjmującym. Ta zasada jest godna podkreślenia z racji kontrowersji, jakie w przeszłości wywoływały kwestie obecności podczas wizyt w Polsce uzbrojonych izraelskich funkcjonariuszy" - powiedział minister.

Jak zaznaczył, podczas rozmów strona polska wskazywała, że Polska jest krajem bezpiecznym, zarówno dla Izraelczyków, Żydów i innych obcokrajowców, "dlatego też podczas standardowych sytuacji nie ma potrzeby korzystania ze wzmocnionej koordynacji ze stroną izraelską w zakresie bezpieczeństwa". Podkreślił, że strona izraelska podzieliła to stanowisko.

"Polska podtrzymuje gotowość do niemal natychmiastowego przyjęcia zorganizowanych grup izraelskiej młodzieży według standardu określonego przez polskie prawo i nową umowę. Oczekujemy od strony izraelskiej podobnej otwartości na wizyty młodzieży polskiej w Izraelu" - powiedział szef polskiej dyplomacji.

Szef MSZ Izraela: porozumienie to ważny moment w polsko-izraelskich relacjach

Podpisanie porozumienia ws. wycieczek młodzieży to ważny moment w relacjach między Izraelem a Polską i między naszymi narodami. Wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości - mówił szef MSZ Izraela Eli Cohen.

Szef izraelskiej dyplomacji podkreślił, że jest to ważny moment w relacjach między oboma krajami i narodami. "Ten moment jest elementem historii" - mówił.

Wyraził zadowolenie z podpisania porozumienia, które pozwoli na natychmiastowe wznowienie wyjazdów izraelskiej młodzieży do Polski. "Nie chodzi tylko o delegacje młodzieży, ale o dialog o naszej historii" - powiedział Cohen i wyraził nadzieję, że do Izraela przyjeżdżać będzie polska młodzież.

"Młodzi ludzie to jest nasza przyszłość, a wiedza o przeszłości jest kluczem do przyszłości" - mówił.

Szef MSZ Izraela mówił, że przez tysiąc lat Polacy i Żydzi mieszkali obok siebie, pracowali, tworzyli. Wskazywał, że były także okresy, w których duża część diaspory żydowskiej mieszkała w Polsce.

"Żydzi i Polacy stworzyli razem wielkie rzeczy dla Żydów, dla Polaków i dla spuścizny światowej: pisarze, naukowcy, laureaci nagrody Nobla, wielcy kompozytorzy, muzycy" - wyliczał. Jak dodał, czterech premierów Izraela urodziło się i mieszkało w Polsce.

Jak mówił, nie da się opisać historii judaizmu bez polskiego rozdziału, jak i nie da się opisać współczesnej Polski bez żydowskiej przeszłości. "Obok tego jest też wielki ból, jeden z największych w naszej historii, czyli Zagłada i II wojna światowa, nazistowskie niemieckie próby unicestwienia 6 mln Żydów" - dodał.

"Nigdy więcej antysemityzmu, nigdy więcej dyskryminacji innych ludzi, nigdy więcej chęci anihilacji Żydów na świecie. Musimy pamiętać, do czego może doprowadzić nienawiść, rasizm i antysemityzm" - dodał Cohen.

W połowie czerwca ub. roku ministerstwo edukacji Izraela poinformowało o odwołaniu wyjazdów edukacyjnych do Polski dla uczniów szkół średnich. Ministerstwo uzasadniło swoją decyzję tym, że pojawiły się problemy, które uniemożliwiły właściwe i bezpieczne informowanie uczniów podczas podróży. Jak przekazywał polski MSZ, powrót do dotychczasowych zasad wycieczek młodzieży żydowskiej z udziałem uzbrojonych służb izraelskich nie jest możliwy. W ubiegłym tygodniu resort dyplomacji poinformował, że w ramach negocjacji miedzy polskim a izraelskim rządem osiągnięto wstępne porozumienie ws. umowy o współpracy w zakresie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.

Szef MSZ Izraela: powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie potrzebnej pracy dyplomatycznej

Powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją - mówił w Warszawie szef MSZ Izraela Eli Cohen.

"Przyjechałem tutaj, żeby odnowić relacje między naszymi krajami" - zadeklarował Eli Cohen na wspólnej konferencji z szefem polskiego MSZ. "Mam nadzieję, że powróci ambasador Polski do Izraela" - mówił. "Powołanie ambasadora Polski w Izraelu pozwoli na wznowienie pracy dyplomatycznej, która jest potrzebna w świetle wyzwań, które przed nami stoją" - dodał.

Jak podkreślał Cohen, współpraca między krajami powinna być kontynuowana na forach społecznych i gospodarcze. "Po umowie dotyczącej delegacji młodzieży będziemy współpracować i pracować nad zwiększeniem inwestycji i relacji gospodarczych" - mówił.

Minister Cohen mówił o polsko-izraelskiej historii; przypomniał, że jego kraj wspierał "Solidarność" i "aspiracje Polaków do wolności w okresie reżimu komunistycznego". Podkreślał też znacznie doskonałych relacji obu krajów już po 1989 roku.

"Jestem przekonany, że nawet dzisiaj Polska i Izrael mogą i powinny stworzyć doskonałe relacje i moim celem jest nawet wzmocnienie jeszcze bardziej tych relacji. Możemy to zrobić współpracując ze sobą, z naszymi wieloma przyjaciółmi w Polsce" - powiedział szef izraelskiej dyplomacji.

Szef MSZ Izraela wyraził też nadzieję, że niebawem będzie miał możliwość przyjąć w swoim kraju Zbigniewa Raua.

(PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa, Wiktoria Nicałek, Aleksandra Rebelińska

js/