Wojciechowski: pomoc dla polskich rolników w związku z Ukrainą przekroczy 1 mld zł 

2023-03-31 16:47 aktualizacja: 2023-04-01, 08:21
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski Fot. PAP/Piotr Polak
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski Fot. PAP/Piotr Polak
Suma pomocy unijnej i krajowej dla polskich rolników w związku ze zwiększonym importem towarów rolnych z Ukrainy przekroczy 1 mld zł - szacuje unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Jak podkreślił, na wolnym handlu z Ukrainą dużo zyskuje Polska, ale rolnicy tracą.

Jak powiedział PAP Wojciechowski, na pomoc dla polskich rolników złoży się część krajowa, czyli 600 mln zł, na którą zgodziła się już KE, i to polski rząd zdecyduje w jaki sposób wykorzysta tę pomoc. Do tego należy doliczyć dwie transze pomocy z UE, już zatwierdzone prawie 30 mln euro, oraz drugą część, która jest w przygotowaniu - dodał.

Komisarz poinformował również, że w piątek wysłał pismo do wiceszefa KE, komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa, aby ten rozważył ewentualną inicjatywę Komisji w związku z wysokim importem z Ukrainy zbóż, ale także jaj czy drobiu. "Chodzi o to, żeby sytuacja została przez jego służby przenalizowana pod kątem możliwości zastosowania środków ochronnych. Takie środki są zawarte w porozumieniu liberalizującym handel z Ukrainą z maja 2022 r. ale także środków, które ewentualnie wynikają z układu stowarzyszeniowego UE z Ukrainą z 2014 r." - wyjaśnił Wojciechowski.

"Słyszymy, że rząd dodatkowo ma dokonywać zakupów na cele humanitarne; to dobry pomysł, my również analizujemy taką możliwość na poziomie europejskim" - podkreślił unijny komisarz ds. rolnictwa.

Jak zauważył Wojciechowski, może nie zawsze się o tym pamięta, ale Polska odnosi bardzo duże korzyści z wolnego handlu z Ukrainą i w samym w 2022 r. miała 4 mld euro nadwyżki w handlu. "Polska zyskuje, ale tracą rolnicy, w związku z czym zasługują na pomoc i rekompensatę strat" - zaznaczył.(PAP)