Minister Rau: przyjęcie Szwecji i Finalandii do NATO podczas szczytu w Wilnie jest prawdopodobne

2023-03-31 17:30 aktualizacja: 2023-03-31, 17:30
Szef MSZ Zbigniew Rau. Fot. PAP/Marcin Obara
Szef MSZ Zbigniew Rau. Fot. PAP/Marcin Obara
Szwecja i Finlandia mogą zostać członkami NATO już podczas lipcowego szczytu Paktu Północnoatlantyckiego w Wilnie - powiedział PAP po spotkaniu B9 w Łodzi szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że wiele zależy od zwlekającej z ratyfikacją poszerzenia NATO Turcji, gdzie w maju są wybory.

"Szwecja i Finlandia mogą zostać członkami NATO już podczas lipcowego szczytu sojuszu w Wilnie" - powiedział PAP minister spraw zagranicznych.

Dodał, że dużo jednak zależy od Turcji. "W Turcji w maju są wybory, a podczas kampanii i po wyborach trzeba brać pod uwagę wiele czynników politycznych" - zaznaczył minister.

W czwartek parlament w Ankarze ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Turcja była ostatnim z 30 państw Sojuszu, które zgodziło się na przyjęcie Finlandii. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji.

14 maja w Turcji odbędą się wybory prezydenckie i parlamentarne. Głównym kontrkandydatem obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana i jego sojuszników z Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) będzie popierany przez opozycyjny blok sześciu partii Kemal Kilicdaroglu - lider Republikańskiej Partii Ludowej (CHP).

Według sondażu sprzed trzech dni opublikowanego przez firmę Saros, Kilicdaroglu ma 53,7 proc. poparcia, przy 46,3 proc. uzyskanych przez Erdogana. Ponad 36 proc. poparcie uzyskała rządząca AKP obecnego prezydenta, 26,5 proc. poparcie ma CHP, ponad 12 proc. prokurdyjska Ludowa Partia Demokratyczna (HDP) a 10,5 proc. uzyskała Dobra Partia (IYI), która wchodzi w skład bloku popierającego Kilicdaroglu. (PAP)

Autor: Hubert Bekrycht
gn/