Historyczna chwila. Finlandia wstępuje do NATO. Stoltenberg ogłosił decyzję

2023-04-03 13:23 aktualizacja: 2023-04-04, 08:53
Jens Stoltenberg Fot. Jonas Ekstromer PAP/EPA
Jens Stoltenberg Fot. Jonas Ekstromer PAP/EPA
Finlandia zostanie oficjalnie przyjęta do NATO we wtorek - powiedział na konferencji prasowej w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Tego dnia w kwaterze głównej odbędzie się posiedzenie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu.

Finlandia zostanie 31. członkiem NATO. We wtorek po raz pierwszy przed kwaterą główną zostanie wciągnięta flaga tego kraju - zapowiedział Stoltenberg w przeddzień spotkania szefów dyplomacji Sojuszu Północnoatlantyckiego.

W ubiegły czwartek parlament Turcji ratyfikował wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO. Był to ostatni kraj Sojuszu, który zgodził się na przyjęcie Finlandii do Sojuszu. Turcja, podobnie jak Węgry, wciąż jednak nie ratyfikowała wniosku Szwecji. 

Stoltenberg: NATO nie widzi zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej

Sekretarz generalny NATO powiedział, że Sojusz nie widzi żadnych zmian w rosyjskiej postawie nuklearnej od czasu ogłoszenia przez Władimira Putina, że rozmieści taktyczną broń nuklearną na Białorusi.

„Jak dotąd nie widzieliśmy żadnych zmian w ich postawie nuklearnej, które wymagałyby jakiejkolwiek zmiany, zmiany naszej postawy nuklearnej” – powiedział Stoltenberg dziennikarzom na konferencji w kwaterze głównej NATO w Brukseli przed tym spotkaniem

Szef NATO pytany o zatrzymanego w Rosji korespondenta "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha, wezwał do jego natychmiastowego uwolnienia. 

"Historia nie powinna się powtórzyć. Nie możemy pozwolić, żeby Rosja osłabiała bezpieczeństwo europejskie" - podkreślił.

"Popieram plan pokojowy prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, który opiera się na zasadach leżących u podstaw Karty Narodów Zjednoczonych. Stanowi on punkt wyjścia dla sprawiedliwego i trwałego pokoju. Ale nie ma sygnałów, by prezydent Putin szykował się do pokoju. Szykuje się on na więcej wojny. Dlatego jesteśmy zjednoczeni w naszej determinacji, by pozostać na dotychczasowym kursie i wspierać Ukrainę tak długo jak będzie trzeba. Sojusznicy dostarczyli dotychczas 65 mld euro pomocy wojskowej. (...) Nasza pomoc dla Ukrainy jest obliczona na długi okres. Spodziewam się, że ministrowie zgodzą się rozpocząć prace nad opracowaniem wieloletniego programu dla Ukrainy" - poinformował sekretarz generalny NATO. 

dsk/