W całym kraju trwają obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej

2023-04-10 09:53 aktualizacja: 2023-04-16, 10:45
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Jarosław Kaczyński. Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki złożyli w poniedziałek w południe wieńce przed pomnikami Ofiar Tragedii Smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego na placu Pisłudskiego w Warszawie. Obchody 13. rocznicy katastrofy smoleńskiej trwają dziś w większości polskich miast.

Prezesowi PiS oraz premierowi towarzyszyli wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i wiceprezes PiS Antoni Macierewicz.

Warszawa. Uroczystości na Powązkach w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej

Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie w 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się uroczystości zorganizowane przez władze miasta.

Stołeczne obchody odbyły się w poniedziałek przy Pomniku Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku.

Uroczystości rozpoczęły się od odśpiewania hymnu państwowego. Następnie odczytano nazwiska wszystkich 96 ofiar i odmówiono modlitwę ekumeniczną.

Na zakończenie bliscy ofiar, a także przedstawiciele instytucji państwowych i samorządowych złożyli wieńce i znicze pod pomnikiem.

Wśród delegacji oprócz rodzin ofiar byli m.in. szef gabinetu prezydenta RP Paweł Szrot, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska wraz z posłanką Barbarą Nowacką, córką Izabeli Jarugi-Nowackiej, oraz wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. Wieńce złożyli także posłowie KO, b. minister obrony Tomasz Siemoniak i b. przewodniczący Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Maciej Lasek.

Ceremonię składania wieńców przerwano o godz. 8.41, by w godzinę katastrofy uczcić pamięć ofiar minutą ciszy.

Gdańsk. Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Złożeniem wieńców na grobach Macieja Płażyńskiego, Anny Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego i Leszka Solskiego, a także pod tablicą poświęconą Lechowi Kaczyńskiemu i pod pomnikiem Anny Walentynowicz uczczono w poniedziałek w Gdańsku pamięć 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154M.

O godz. 8.30 prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak oraz radny Andrzej Kowalczys udali się do Bazyliki Mariackiej i złożyły kwiaty przy znajdującym się tam grobie Macieja Płażyńskiego. Następnie odwiedzili groby znajdujące się cmentarzu Srebrzysko, aby upamiętnić zmarłych w katastrofie Annę Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego i Leszka Solskiego.

O godz. 10 pod tablicą poświęconą Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego oraz o godz. 10:30 pod pomnikiem śp. Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej wieńce kwiatów złożyli pomorscy przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości.

„W Gdańsku każdego 10 dnia miesiąca od dnia katastrofy zawsze jesteśmy z modlitwą, zawsze jesteśmy razem z tymi, którzy do dzisiaj borykają się z traumą tego wydarzenia. W tej intencji zawsze modlimy się w Bazylice św. Brygidy” – powiedział PAP przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Gdańska Kazimierz Koralewski.

Jak dodał, „zadra w sercach tkwi do dzisiaj”.

„Był to tragiczny lot i tragiczny moment w historii Polski. Jesteśmy częścią tej historii, dlatego zawsze każdego 10 dnia miesiąca jesteśmy w kościele, jesteśmy pod pomnikami i pamiętamy o tych, którzy 10 kwietnia polegli pod Smoleńskiem” – podkreślił Kazimierz Koralewski.

O godz. 11 w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku rozpoczęła się msza święta poświęcona m.in. pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. „Wciąż pamiętamy i wciąż modlimy się za wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiej. Począwszy od tych, którzy służyli na pokładzie prezydenckiego samolotu, aż po prezydenta z jego małżonką. Ogarniamy ich dusze modlitwą i modlimy się także za tych, którzy pozostali w żałobie do dzisiaj” – mówił podczas liturgii proboszcz parafii ks. Ludwik Kowalski.

 

Warmińsko-mazurskie. Apel pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej na lotnisku Wilamowo

Na lotnisku Kętrzyn-Wilamowo (warmińsko-mazurskie) odbył się apel pamięci w 13 rocznicę katastrofy smoleńskiej. W uroczystościach wziął udział m.in. wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Uroczystość rozpoczęła się od wycia syreny, następnie m.in. odczytano nazwiska ofiar, które 10 kwietnia 2010 roku zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

W ceremonii w Wilamowie brał udział wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, samorządowcy z Kętrzyna i żołnierze 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

"O tej tragicznej katastrofie narodowej nie możemy zapomnieć i nie możemy nie oddać hołdu 96 nieżyjącym ofiarom katastrofy nawet szczególnie w chwili i okolicznościach, kiedy nadszedł czas by w rodzinach cieszyć się ze zmartwychwstania Jezusa" - napisali organizatorzy imprezy na stronie internetowej lotniska.

Wilamowo to małe lotnisko Aeroklubu Krainy Jezior. W tym miejscu po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku, ustawiono pierwszy w kraju obelisk upamiętniający to wydarzenie. Jest to głaz z okolicznościową inskrypcją.

Łódź. Uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej

Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński i wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk wspólnym złożeniem kwiatów przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej w Łodzi uczcili w poniedziałek 13. rocznicę tragedii.

W Łodzi główne uroczystości upamiętnienia tragicznych wydarzeń z 2010 roku odbyły się przed pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej przy bazylice archikatedralnej. Kwiaty w tym miejscu złożyli wspólnie wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński, wicemarszałek woj. łódzkiego Piotr Adamczyk oraz radni miejscy PiS i mieszkańcy miasta. Uroczystości przewodniczył proboszcz parafii katedralnej ks. Ireneusz Kulesza, który odmówił modlitwę w intencji ofiar katastrofy.

Wojewoda podkreślił, że tragiczne wydarzenie z 10 kwietnia 2010 roku było jednym z najstraszniejszych we współczesnej historii Polski.

"To jedno z wydarzeń, które wstrząsnęło sumieniami wszystkich Polaków. Musimy pielęgnować te wspomnienia i dbać o państwo polskie w taki sposób, żeby nigdy taka tragedia się nie powtórzyła" – zaznaczył Bocheński.

Wicemarszałek woj. łódzkiego dodał, że wspomnienie tragedii sprzed 13 lat jest wciąż żywe. "Pamiętamy, co każdy z nas robił w momencie, gdy ta tragiczna wiadomość do nas dotarła. Każdy stara się oddać hołd wszystkim patriotom, którzy lecieli upamiętnić zbrodnię katyńską. Upływ czasu niewiele zmienił" – przyznał Adamczyk.

Spośród ofiar katastrofy z Łodzią związana była mecenas Joanna Agacka-Indecka, pełniąca funkcję prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej. Uczestniczyła w pracach parlamentarnych, najpierw jako ekspertka, później jako przedstawicielka samorządu. Została pochowana na Starym Cmentarzu w Łodzi. Jej imieniem nazwano plac przed łódzkimi sądami okręgowym i apelacyjnym.

Z regionem łódzkim związani byli też pochowany w Spale gen. broni Tadeusz Buk, pochodząca z Przedborza posłanka Jolanta Szymanek-Deresz, urodzony w Poddębicach dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik oraz urodzony w Żychlinie kapelan prezydenta RP i rektor kaplic prezydenckich ksiądz Roman Indrzejczyk.

Opole. Upamiętniono ofiary Katastrofy Smoleńskiej

Kilkudziesięciu członków i sympatyków Klubu Gazety Polskiej spotkało się w poniedziałek w centrum Opola, by upamiętnić ofiary katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku. Przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia przy placu Wolności złożyli 96 żółtych tulipanów.

W poniedziałek rano dla upamiętnienia 96 ofiar Katastrofy Smoleńskiej spotkali się członkowie i sympatycy Klubu Gazety Polskiej w Opolu.

Przed Pomnikiem Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia przy placu Wolności złożono 96 zółtych tulipanów. Jak wyjaśniła Magda Kalicka współorganizatorka uroczystości, wybór kwiatów nie był przypadkowy.

"W tej sposób nawiązaliśmy do tulipanów, jakie na cześć Marii Kaczyńskiej wyhodował w Holandii Jan Ligthart. Dzisiaj oddajemy cześć wszystkim ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, jednej z najtragiczniejszych w historii naszego kraju. Pomimo upływu lat, nadal czekamy na ukaranie winnych tej tragedii" - powiedziała Kalicka.

Ryszard Szram, przewodniczący KGP w Opolu przypomniał, że to 75. upamiętnienie tragicznego zdarzenia sprzed 13 lat.

"Od maja 2010 roku, członkowie i sympatycy Klubu "Gazety Polskiej" w Opolu organizowali najpierw miesięcznice, później od 2016 roku rocznice Katastrofy Smoleńskiej. W tym roku, po raz 75 pragniemy uczcić pamięć wszystkich 96 ofiar tej tragedii. Z żalem odnotowujemy fakt, że pomimo upływu tylu lat i deklaracji polityków, do tej pory w stolicy regionu nie ma tablicy, pomnika, przed którym można w godny sposób oddać cześć ludziom reprezentującym różne środowiska i opcje polityczne, którzy oddali życie 10 kwietnia 2010 roku pod Smoleńskiem" - powiedział Szram. 

Kielce. Uroczystości upamiętniające 13. rocznicę katastrofy smoleńskiej

W stolicy regionu świętokrzyskiego uczczono w poniedziałek pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. "Prezydent Lech Kaczyński, który mówił, że warto być Polakiem, zostawił nam testament, który dzisiaj realizujemy" – powiedział podczas uroczystości szef regionalnych struktur PiS poseł Krzysztof Lipiec.

Przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych oraz świętokrzyscy parlamentarzyści złożyli wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem Przemysława Gosiewskiego.

„Z Przemysławem Gosiewskim poznaliśmy się jeszcze przed powstaniem Prawa I Sprawiedliwości. Był liderem tego środowiska politycznego w województwie świętokrzyskim. Wicepremier polskiego rządu, człowiek bardzo zasłużony dla ziemi świętokrzyskiej. Miał dar gromadzenia wokół siebie ludzi. Jesteśmy mu bardzo wdzięczni za to wszystko, co zrobił dla tego regionu” – powiedział PAP poseł Lipiec.

„Był moim rówieśnikiem i przyjacielem. Kiedy zginął, straciliśmy w jego osobie wielkiego orędownika naszej świętokrzyskiej ziemi” – dodał senator PiS Krzysztof Słoń, inicjator powstania pomnika Przemysława Gosiewskiego w Kielcach.

Wieńce i wiązanki kwiatów złożono także pod tablicą upamiętniającą 96 ofiar katastrofy smoleńskiej, która znajduje się na murze otaczającym kielecką katedrę. "Po tym co wydarzyło się 13 lat temu pozostała wielka trauma. Zginęła wtedy przecież elita naszego kraju, na czele z prezydentem Lechem Kaczyńskim. Ta katastrofa scementowała społeczeństwo. Owszem, ta linia podziałów dalej jest. Ale osoby, które rozumieją na czym polega polityka, czym jest państwo, poczuły się jednością w obliczu tej tragedii" – podkreślił w z rozmowie z PAP wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

„Pamiętamy o naszych liderach, ludziach którzy kształtowali losy naszej ojczyzny i pracowali dla niej. Dzisiaj zbieramy się, aby oddać cześć tym ludziom, którzy stanowili elitę polityczną i społeczną naszego kraju” – zaznaczył wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski.

Poseł Lipiec przypomniał słowa prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że „warto być Polakiem”. „Zostawił nam testament, który dzisiaj realizujemy” – powiedział lider regionalnych struktur PiS.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński i pierwsza dama Maria Kaczyńska oraz wielu wysokich rangą urzędników państwowych i dowódców wojskowych.

Msza z udziałem prezesa PiS na Jasnej Górze

W homilii metropolita częstochowski abp Wacław Depo przypomniał słowa św. Jana Pawła II, który mówił m.in. że śmierć ofiar zbrodni katyńskiej " w wymiarze narodowym stała się ofiarą, z której wyrosła wolność i kształt tej polskiej wolności", zaś "w wymiarze ludzkim jest przykładem odwagi i wytrwania w wierności ideałom".

"Czyż to nie w tym samym duchu miał wygłosić swoje przemówienie 10 kwietnia 2010 roku śp. prezydent Lech Kaczyński?" - mówił abp Depo, cytując fragmenty przemówienia, które przed 13 laty miał wygłosić Lech Kaczyński podczas uroczystości katyńskich.

"Dzisiaj stajemy na Eucharystii w Wieczerniku Narodu, aby po raz kolejny wpisać dramat osób z kwietnia 1940 roku oraz tragiczny lot w służbie ojczyzny z prezydentem Polski w tajemnicę śmierci Chrystusa na Golgocie" - powiedział arcybiskup częstochowski.

Wśród uczestników poniedziałkowego nabożeństwa byli również m.in. minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Szymon Giżyński, europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska i posłanka Lidia Burzyńska. Podczas mszy modlono się również za zmarłą Jadwigę Kaczyńską - matkę prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska, Marek Szczepanik, Joanna Kiewisz-Wojciechowska, Janusz Majewski, Dariusz Sokolnik, Marek Błoński

dsk/kgr/