Niedźwiedzica z młodymi na szlaku na Kasprowy Wierch. Dolina Jaworzynki zamknięta

2023-04-21 12:22 aktualizacja: 2023-04-22, 07:55
Fot. B. Zoller PAP/DPA (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. B. Zoller PAP/DPA (zdjęcie ilustracyjne)
Z powodu pojawienia się niedźwiedzicy z młodymi w Dolinie Jaworzynki w Tatrach, od piątku popularny żółty szlak prowadzący z Kuźnic w kierunku Doliny Gąsienicowej jest zamknięty. Turyści muszą ustąpić przyrodzie - poinformował Tatrzański Park Narodowy (TPN).

"Aby zapewnić spokój niedźwiedziej rodzinie, która przebywa w pobliżu szlaku, od piątku do odwołania zamknięty zostaje żółty szlak turystyczny: Kuźnice - Dolina Jaworzynki - Przełęcz Między Kopami w obu kierunkach" – brzmi komunikat TPN.

"Priorytetem parku narodowego jest ochrona przyrody, w tym ochrona procesów naturalnych. Z tego powodu czasami ludzie muszą ustąpić dzikim mieszkańcom Tatr. Pracownicy terenowi Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwują sytuację. Szlak zostanie otwarty, jak tylko sytuacja będzie bezpieczna dla tej rodziny i dla turystów" – wyjaśniają władze parku.

W sytuacji napotkania niedźwiedzia w pobliżu szlaku powinniśmy spokojnie i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

Niedźwiedzie żywią się przeważnie roślinami – leśnymi owocami, grzybami, pędami ziół i krzewów, ale także padliną. Kiedy zgromadzą odpowiednie zasoby tłuszczu, tworzą sobie tzw. gawrę, w której przesypiają zwykle od listopada do marca.

Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg i żyją do 50 lat. W Polsce niedźwiedzie objęte są ścisłą ochroną, a ich główną ostoją są Bieszczady.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

mj/