Eksplozja ładunku wybuchowego na torach w Rosji. Wykoleił się kolejny pociąg [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-02 08:51 aktualizacja: 2023-05-03, 08:33
Fot. PAP/ Mateusz Marek/ Twitter Nexta
Fot. PAP/ Mateusz Marek/ Twitter Nexta
W rosyjskim obwodzie briańskim wskutek wybuchu wykoleił się pociąg towarowy - podaje portal Meduza. Dzień wcześniej również w tym regionie z powodu eksplozji wykoleił się białoruski skład przewożący m.in. paliwo. Rosyjskie siły na okupowanym ukraińskim terytorium nadal uprowadzają cywilów o proukraińskim nastawieniu - pisze we wtorek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak dodaje, w katowniach ludzie są torturowani, w tym na śmierć.

22:48 Uważam, że racjonalni ludzie w Rosji dojdą do wniosku, że koszty wojny przewyższają korzyści i zasiądą do negocjacji - powiedział w wywiadzie z "Foreign Affairs" najwyższy rangą dowódca wosjkowy USA gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że wątpi, by którakolwiek ze stron osiągnęła swoje cele w tym roku.

"Myślę, że prawdopodobieństwo, by któraś ze stron osiągnęła swoje polityczne cele - wojna to polityka prowadzona tylko za pomocą środków wojskowych - myślę, że to będzie bardzo trudne. Szczerze mówiąc, nie sądzę, że prawdopodobieństwo tego jest wysokie w tym roku" - powiedział przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów w rozmowie z pismem, pytany o to, jak może zakończyć się wojna na Ukrainie.

22:09 Moja kariera to moja sprawa. Jak będę chciał sprzedawać francuskie rillettes (rodzaj pasztetu – red) na Placu Czerwonym, to będą to robił – stwierdził były centroprawicowy premier i kandydat na prezydenta Francois Fillon podczas przesłuchania przez komisję śledczą we francuskim parlamencie. Przesłuchanie dotyczyło jego związków z Rosją i pracy w rosyjskich koncernach.

Były premier został przesłuchany we wtorek przez komisję śledczą Zgromadzenia Narodowego w sprawie swojego zatrudnienia w zarządach rosyjskich spółek przed inwazją na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Komisja została zainicjowana przez Zjednoczenie Narodowe (RN) Marine Le Pen; ma badać kwestię "politycznej, gospodarczej i finansowej ingerencji obcych mocarstw".

21:29 Komisja Europejska przedstawi w środę projekt przepisów pozwalających na przyspieszenie produkcji amunicji w Unii Europejskiej - zapowiedziała we wtorek w Pradze przewodnicząca komisji Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

Według przewodniczącej KE propozycja będzie dotyczyć 1 miliarda euro. 500 mln ma pochodzić ze środków komisji, a kolejne środki m.in. od państw członkowskich, które zgodziły się na dalsze finansowanie dostaw amunicji dla Ukrainy. „Chodzi o szybkość i zwiększenie skali produkcji amunicji, bo Ukraina potrzebuje jej teraz. To dobra wiadomość dla Ukrainy, a także dla zdolności obronnych Europy” – stwierdziła Ursula von der Leyen.

21:08 Pentagon ogłosi w środę nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów - podały we wtorek agencja AP i inne media, powołując się na przedstawicieli resortu obrony. W pakiecie po raz pierwszy mają znaleźć się rakiety powietrze-ziemia Hydra 70.

Według AP obok niekierowanych rakiet lotniczych kalibru 70 mm (Hydra 70) w skład pakietu wejdą też haubice 155 mm. Portal Politico podaje, że USA przekażą też amunicję artyleryjską i moździerzową, ciężarówki i części zamienne.

20:48 W graniczącym z Ukrainą i Białorusią rosyjskim obwodzie briańskim we wtorek wskutek wybuchu wykoleił się pociąg towarowy - podaje portal Meduza. Dzień wcześniej również w tym regionie z powodu eksplozji wykoleił się białoruski skład przewożący m.in. paliwo.

Rosyjskie koleje państwowe przekazały, że pociąg towarowy wykoleił się z powodu "nielegalnej ingerencji postronnych osób w działanie transportu kolejowego" - pisze Meduza. Wykoleiła się lokomotywa i ok. 20 wagonów.

19:39 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślił we wtorek, że Kijów obserwuje, w jaki sposób Moskwa próbuje omijać sankcje. Zapowiedział wdrożenie nowego obszernego pakietu sankcyjnego przeciwko Rosji.

Zełenski poinformował, że tego dnia przeprowadził m.in. naradę na temat wzmocnienia sankcji przeciwko Rosji przez Ukrainę oraz jej partnerów.

"Uważnie obserwujemy, jak państwo-terrorysta próbuje obchodzić sankcje, odnotowujemy każdy taki kierunek, pracujemy razem z partnerami, żeby to zablokować" - podkreślił szef państwa na opublikowanym wieczorem w mediach społecznościowych nagraniu.

18:45 Dania przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy i wsparcie finansowe o wartości 1,7 mld koron duńskich (250 mln dolarów) - poinformował we wtorek minister obrony tego kraju Troels Lund Poulsen.

Minister zapowiedział również, że Dania zmniejszy swoją obecność wojskową w Iraku od początku 2024 roku. Zamiast tego skoncentruje się na krajach bałtyckich i w ramach tego planu zaoferuje batalion NATO do obrony regionu.

18:22 Na tymczasowo zajętych terytoriach Ukrainy wciąż dochodzi do przypadków agresywnego uprowadzania proukraińskiej cywilnej ludności oraz tworzenia nowych katowni w celu więzienia w nich (uprowadzonych) - poinformował w komunikacie sztab.

Jedną z takich katowni rosyjskie siły zorganizowały w komisariacie policji w okupowanej miejscowości Czapłynka w obwodzie chersońskim. Obecnie jest tam więzionych ok. 10 cywilów, wśród których są osoby niepełnoletnie. Jak dodano, ludzie więzieni są w nieludzkich warunkach, stosowane są wobec nich tortury. Są przypadki zakatowania uprowadzonych na śmierć - podał sztab.

W komunikacie napisano, że we wtorek rosyjska armia przeprowadziła przeciwko Ukrainie trzy ataki rakietowe, 30 lotniczych i osiem ostrzałów z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Minionej doby w Donbasie ukraińscy obrońcy odparli ponad 20 ataków.

 

17:36 "Nocne Wilki" to grupa będąca na usługach Kremla. Ich przejazd do Berlina trzeba traktować jako operację propagandową Rosji - ocenił we wtorek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP zaznaczył, że co roku w maju rosyjska propaganda korzysta z "Nocnych Wilków", którzy wspierają Kreml na wielu polach.

17:29 Amerykański portal Vice News znalazł się w ogniu krytyki za przeprowadzenie wywiadu z Marią Lwową-Biełową, rosyjską rzeczniczką praw dziecka - informuje we wtorek Kyiv Independent. Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) podejrzewa ją o zbrodnie wojenne i wydał nakaz jej aresztowania.

1 maja Vice News opublikował wywiad z Lwową-Biełową, który zatytułowano: "Rosyjska kobieta oskarżona o +kradzież+ ukraińskich dzieci". "W ekskluzywnym wywiadzie dla Vice News Maria Lwowa-Biełowa, komisarz ds. praw dziecka prezydenta Rosji Władimira Putina, zaprzecza nielegalnemu deportowaniu tysięcy ukraińskich dzieci i poddawaniu ich praniu mózgu" - czytamy w opisie nagrania.

17:27 Władimir Putin zdalnie uczestniczył w inauguracji ruchu tramwajów w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, gdzie na tory wyjechały zakupione przez władze ukraińskie i skradzione przez Rosjan tramwaje – poinformowała we wtorek lojalna wobec Ukrainy rada miejska Mariupola.

„Rosjanie wszystko zniszczyli. A dziś, po roku okupacji, z inauguracji skradzionych tramwajów postanowiono zrobić show. Nieładnie” – poinformowano w Telegramie rady miejskiej.

17:16 Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy we wtorek przedłużyła obowiązywanie w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z rosyjską agresją. Uznała też "raszyzm" za rosyjski system polityczny, potępiła go i wezwała inne państwa, by zrobiły to samo.

Stan wojenny przedłużono o kolejnych 90 dni. Po raz pierwszy został wprowadzony na Ukrainie 24 lutego 2022 r., gdy Rosja zaatakowała na pełną skalę ten kraj. Później był kilkakrotnie przedłużany.

Również we wtorek rada określiła rosyjski reżim polityczny jako "raszyzm". Parlament potępił "raszyzm" jako "ideologię i praktyki leżące u podstaw polityki Rosji" - przekazał przewodniczący Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk.

Według przegłosowanego dokumentu oznaki "raszyzmu" to: militaryzm, kult przywódcy i sakralizacja instytucji państwowych, agresywne uciskanie i/albo negowanie istnienia innych narodów, narzucanie innym narodom języka rosyjskiego i rosyjskiej kultury, promowanie idei "ruskiego miru", systematyczne łamanie norm i zasad prawa międzynarodowego, a także suwerennych praw innych państw, ich integralności terytorialnej i uznanych na arenie międzynarodowej granic.

16:45 Trwają ciężkie walki o Bachmut.

16:10 Sztab Ukrainy opublikował nagranie z Charkowa.

15:03 W 21 przyfrontowych miejscowościach obwodu donieckiego Ukrainy prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci – powiadomiła we wtorek wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne.

„Obecnie przymusowa ewakuacja jest prowadzona w obwodzie donieckim. Chodzi o 21 miejscowości. Według stanu na rano we wtorek przebywało tam 48 dzieci, które należy ewakuować” – powiedziała Wereszczuk.

14:52 Dzisiaj bestia rosyjskiego imperializmu znów podnosi głowę. Wierzę, że nie uda jej się zwyciężyć tak długo, jak narody Europy Środkowej i Wschodniej będą zjednoczone - mówił we wtorek w Wilnie premier Mateusz Morawiecki.

Premier Morawiecki we wtorek przebywa w Wilnie, gdzie spotyka się z premier Litwy Ingridą Szimonyte i prezydentem Gitanasem Nausedą. Tematem rozmów są m.in. relacje dwustronne oraz współpraca gospodarcza. Szef polskiego rządu weźmie również udział w uroczystym otwarciu nowo wybudowanego skrzydła Domu Kultury Polskiej w Wilnie.

14:23 Decyzja dotycząca wprowadzenia przez Unię Europejską środków zapobiegawczych w sprawie produktów rolnych z Ukrainy wejdzie w życie we wtorek po południu - przekazała PAP rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer.

"Decyzja zostanie przyjęta we wtorek po południu i wejdzie życie natychmiastowo" - powiedziała Garcia Ferrer.

KE osiągnęła zasadnicze porozumienie z Bułgarią, Węgrami, Polską, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych - napisał w piątek na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji odpowiedzialny za kwestie handlu Valdis Dombrovskis

13:44 Władze Polskiego Związku Kajakowego nie zamierzają zezwolić Rosjan i Białorusinom na uczestnictwo w zawodach w Polsce.  "Jestem przeciwny ich startowi i zrobię wszystko, by nie zostali dopuszczeni" - powiedział PAP prezes związku Grzegorz Kotowicz.

Międzynarodowa Federacja Kajakowa (ICF) kilka dni temu postanowiła zezwolić reprezentantom Rosji i Białorusi na start w zawodach, ale pod kilkoma warunkami. Nie mogą w jakikolwiek sposób wspierać wojny w Ukrainie i będą oni mogli wystąpić wyłącznie pod neutralną flagą. Nie wolno im też dozwolone noszenie ubioru z symbolami, czy w kolorystyce swoich federacji, do tego muszą podpisać oświadczenie, że wszystkie warunki są im znane. Zakaz udziału w imprezach został utrzymany dla oficjeli - sędziów czy działaczy. O "neutralności" sportowców będzie decydował specjalny organ 

13:09 Rosja musi zostać odcięta od Krymu, by nie mogła wykorzystywać go dla swoich celów wojennych – oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Czerniak. Rosję trzeba zachęcić do „krymskiego gestu dobrej woli” – wskazał.

„Rosję bez wątpienia należy odciąć od Krymu. Zrobić tak, by Rosja nie mogła wykorzystywać tymczasowo okupowanego półwyspu w celach wojennych i w końcu wykonała +krymski gest dobrej woli+” – powiedział Czerniak przypominając, jak wiosną 2022 roku Rosja wycofywała swoje wojska z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego przekonując, że jej działania są gestem „dobrej woli”.

12:42 Orichiw w obwodzie zaporoskim jest codziennie ostrzeliwany przez armię rosyjską; wszystkie dzieci zostały ewakuowane z miasta – powiadomiła przedstawicielka miejscowych władz Switłana Mandrycz.

„Z miasta Orichiw wywieziono wszystkie dzieci. Obecnie w mieście nie ma dzieci. We wsi Nowopaliwka przebywa jeszcze sześcioro dzieci, to są dwie rodziny. Obecnie trwają z nimi rozmowy o konieczności ewakuacji” – powiedziała urzędniczka.

Ogółem w Orichowie i jeszcze trzech wsiach gminy (hromady), znajdujących się pod kontrolą władz ukraińskich, przebywa ok. 1700 osób.

10:35 Na Ukrainie od 2 maja uruchomiony został Jednolity Rejestr Osób Zaginionych, do którego wprowadzane będą dane takich osób – poinformowało we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych.

Rejestr zaginionych stworzyły wspólnie MSW Ukrainy i biuro pełnomocnika ds. osób zaginionych przy ministerstwie reintegracji oraz inne resorty.

09:26 Spekulacje na temat dymisji odpowiedzialnego za logistykę wiceministra obrony Rosji podkreślają problemy, jakie Moskwa ma na tym polu, w tym w szczególności w zaopatrzeniu w amunicję wojska atakującego Ukrainę - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, 27 kwietnia rosyjskie media społecznościowe związane z wojskiem podały, że zdymisjonowany został wiceminister obrony, generał pułkownik Michaił Mizincew, który zajmował się logistyką wojskową i był na stanowisku tylko przez osiem miesięcy.

07:28 Władze Ukrainy nie mają wiedzy o misji pokojowej Watykanu, o której bez szczegółów poinformował papież Franciszek – podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika z otoczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

„Prezydent Zełenski nie dawał zgody na takie rozmowy w imieniu Ukrainy. Jeśli mają miejsce, to odbywa się to bez naszej wiedzy i błogosławieństwa” - oznajmił anonimowy rozmówca CNN z otoczenia przywódcy Ukrainy.

06:52 Liczebność rosyjskich wojsk na Białorusi zmniejszyła się i wynosi ok. 2,8 tys. żołnierzy – powiadomił rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

„Obecnie jest to około 2,8 tys.” – oświadczył Demczenko w poniedziałek na antenie ukraińskiej telewizji. Jeszcze kilka miesięcy temu, jak wskazał, liczba ta wahała się w granicach 10-11 tys.