W Kijowie zestrzelono rosyjskiego drona. Dziesiątki wystrzałów w pobliżu centrum miasta [RELACJA NA ŻYWO]

2023-05-04 07:59 aktualizacja: 2023-05-05, 07:39
Rosyjskie drony atakują centrum Kijowa, fot.  Ruslan Kaniuka  PAP/UKRINFORM
Rosyjskie drony atakują centrum Kijowa, fot. Ruslan Kaniuka PAP/UKRINFORM
W Kijowie zestrzelono w czwartek wieczorem rosyjskiego drona, dziesiątki wystrzałów, m.in. z karabinów i dział przeciwlotniczych, słychać było w centralnych dzielnicach miasta, a na niebie widoczne były ślady rakiet lecących w kierunku wrogich celów. Eksplozje, które rozległy się m.in. nad siedzibą placówki PAP, trwały nieprzerwanie przez około 15 minut. Alarm powietrzny, który ogłoszono o godzinie 20. (19. w Polsce), po 30 minutach został odwołany.

22:53 W obwodzie kijowskim zniszczono w czwartek wieczorem dron Bayraktar TB2, nad którym utracono kontrolę – poinformowało Dowództwo Sił Lotniczych Ukrainy. Przyczyny awarii są ustalane, strącona maszyna nie wywołała szkód – zapewniono w komunikacie.

„4 maja około godz. 20 (19 czasu polskiego) w obwodzie kijowskim, podczas planowanego lotu, stracił sterowność dron Bayraktar TB2” – ogłosiły ukraińskie wojska lotnicze w Telegramie.

22:34 Przedstawiciele firm z Petersburga zostali poinformowani przez lokalne władze cywilne i wojskowe, że będą musieli oddelegować po pięciu swoich pracowników na potrzeby rosyjskiej armii walczącej na Ukrainie - powiadomiło w czwartek Radio Swoboda.

Administracja jednej z petersburskich dzielnic i lokalny komisarz wojskowy oznajmili dyrektorom przedsiębiorstw, że ich zadaniem jest "przekonanie" wymaganej liczby pracowników do podpisania kontraktów z armią, a efekty tych działań zostaną sprawdzone w ciągu dwóch tygodni. "Nie da się od tego wymigać" - mieli usłyszeć przedstawiciele środowiska biznesowego.

22:29 Dostawy holenderskiego uzbrojenia, a także szkolenia ukraińskich żołnierzy w Holandii i pomoc medyczna udzielana przez Niderlandy naszym rannym wojskowym przybliżają nas do wspólnego zwycięstwa - oznajmił w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który odwiedził jedną z baz holenderskiej armii.

Istotne znaczenie ma też działalność niderlandzkich specjalistów, badających rosyjskie zbrodnie popełnione na Ukrainie i pomagających gromadzić dowody tych przestępstw - przypomniał Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Nagranie z wizyty prezydenta w bazie wojskowej ukazało się również na profilu głowy państwa na Facebooku.

22:11 Od jesieni 2022 roku, gdy Putin ogłosił "częściową" mobilizację na wojnę z Ukrainą, do kwietnia 2023 roku sądy w Rosji wszczęły 1064 sprawy karne przeciwko żołnierzom, którzy zdezerterowali, samowolnie opuścili miejsce służby lub odmówili wykonania rozkazu - powiadomiła w czwartek niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

Tylko w marcu 2023 roku do sądów garnizonowych skierowano niemal 400 tego rodzaju spraw. Najwięcej takich przypadków odnotowuje się w obwodzie moskiewskim - poinformował opozycyjny nadawca, powołując się na analizę przeprowadzoną przez niezależny portal Mediazona.

21:14 W graniczącym z Polską obwodzie kaliningradzkim oraz na Północnym Kaukazie trwa rozbudowa mundurowych oddziałów ratowniczych, a także formacji obrony cywilnej; władze Rosji uznały te regiony za szczególnie zagrożone "działaniami zbrojnymi" - powiadomił w czwartek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Uzupełniane są głównie jednostki podległe rosyjskiemu ministerstwu ds. sytuacji nadzwyczajnych. Większość funkcjonariuszy tego resortu woli pełnić służbę w Kaliningradzie lub na Północnym Kaukazie, dlatego Kreml ma trudności ze skompletowaniem analogicznych oddziałów na okupowanych terenach Ukrainy - dodano w komunikacie rządowego serwisu.

20:44 W Kijowie zestrzelono w czwartek wieczorem rosyjskiego drona, dziesiątki wystrzałów, m.in. z karabinów i dział przeciwlotniczych, słychać było w centralnych dzielnicach miasta, a na niebie widoczne były ślady rakiet lecących w kierunku wrogich celów.

Władze Kijowa poinformowały, że zestrzelony został jeden bezzałogowiec. Eksplozje, które rozległy się m.in. nad siedzibą placówki PAP, trwały nieprzerwanie przez około 15 minut. Alarm powietrzny, który ogłoszono o godzinie 20. (19. w Polsce), po 30 minutach został odwołany.

Ludzie w centrum Kijowa, z którymi rozmawiała PAP tuż po alarmie, byli zdziwieni liczbą wystrzałów tego wieczora. „W centrum zazwyczaj nie słychać tylu eksplozji, bo rosyjskie rakiety są strącane na przedmieściach” - powiedziała pracownica salonu kosmetycznego.

„Myślałam, że skończy się jak zwykle - jednym albo dwoma wybuchami, ale ich było tyle, że naprawdę się przestraszyłam” – dodała jej koleżanka.

„Podczas ostatniego alarmu nad Kijowem dostrzeżony został bezzałogowy statek powietrzny. Siły obrony powietrznej zestrzeliły obiekt. Na razie nie ma informacji o poszkodowanych czy uszkodzeniach budynków mieszkalnych bądź infrastruktury. Informacje są aktualizowane” – oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.

Mer Kijowa Witalij Kliczko poinformował, że odłamki drona spadły w Rejonie Sołomiańskim. Dzielnica ta graniczy z Rejonem Peczerskim, gdzie mieszczą się siedziby instytucji rządowych, w tym najwyższych władz państwa.

„Wybuch i pożar w Rejonie Sołomiańskim. Najprawdopodobniej trafienie odłamkami drona. Wszystkie służby zmierzają na miejsce. Szczegóły wkrótce” – napisał w Telegramie.

Kliczko przekazał następnie, że fragmenty zestrzelonego drona spadły na 4-kondygnacyjny budynek niemieszkalny, wywołując pożar. „Dotychczas nikt nie zgłosił się z prośbą o pomoc do medyków” – napisał mer.

W sieciach społecznościowych opublikowano wideo z zestrzelenia drona, który został zniszczony nad Rejonem Peczerskim. Film został wykonany z Placu Niepodległości w centrum Kijowa. Bezzałogowiec przelatuje nad hotelem Ukraina, po czym zostaje trafiony pociskiem i spada na ziemię za budynkiem znanym jako Pałac Październikowy. Po strąceniu maszyny na nagraniu słychać okrzyki radości mieszkańców miasta.

19:43 Polska i Łotwa są w awangardzie państw, które starają się wspierać Ukrainę i doprowadzić do pokonania Rosji - powiedział w czwartek PAP w Rydze wiceminister spraw zagranicznych RP Paweł Jabłoński.

Prezydent Łotwy Egils Levits przyznał w czwartek odznaczenia państwowe m.in. wiceministrowi Jabłońskiemu, doradcy prezydenta Andrzeja Dudy Pawłowi Solochowi oraz byłemu szefowi prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakubowi Kumochowi.

19:37 Pożary w Rosji. Nexta opublikowała nagrania.

19:35 Rosyjskie drony atakują centrum Kijowa. Bezzałogowce nadleciały m.in. z kierunku północno-zachodniego, głośne eksplozje rozległy się nad siedzibą placówki PAP w Kijowie krótko po ogłoszeniu alarmu powietrznego o godzinie 20. (19. w Polsce).

Kijowska Miejska Administracja Wojskowa potwierdziła, że nad miastem działa obrona powietrzna.

19:30 Marszałek Senatu Tomasz Grodzki, który rozpoczął w czwartek wizytę w Kanadzie, apelował do swoich rozmówców o dalsze wsparcie Ukrainy; rozmowy dotyczyły także współpracy sojuszniczej i uniezależniania się od paliw kopalnych – poinformowała Kancelaria Senatu.

Wizyta marszałka Senatu wraz z delegacją ma związek z obchodami Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Dnia Flagi i Święta Narodowego Trzeciego Maja. W programie wizyty są spotkania w kanadyjskim parlamencie – Izbie Gmin oraz Senacie - i odwiedziny w polskich miejscach pamięci narodowej w Kanadzie.

19:22 Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie zwiększyła się obecność rosyjskich okrętów wojennych, prowadzących działania szpiegowskie dotyczące podwodnych linii telekomunikacyjnych, służących do przesyłu internetu - podała w czwartek telewizja CNN Portugal.

Stacja z siedzibą w Lizbonie odnotowała, że obecność rosyjskich jednostek pływających nasiliła się w ciągu minionego roku.

19:14 Rosyjscy żołnierze stacjonujący w obwodach briańskim i kurskim, przy granicy z Ukrainą, otrzymali ukraińskie mundury; takie działania wroga wskazują na możliwość prowokacji, np. aktu terroryzmu na terytorium Rosji lub wzięcia zakładników - ostrzegł portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Nasi informatorzy przekazali nam doniesienia, na podstawie których ustaliliśmy, że w pobliżu granicy pojawiły się oddziały szturmowe sformowane w ramach 13. pułku pancernego oraz 1. pułku strzelców zmotoryzowanych 1. gwardyjskiej armii pancernej sił zbrojnych Rosji. Jednostki wroga znajdują się w okolicach miejscowości Iwanowskoje w obwodzie kurskim i Jamnoje w sąsiednim obwodzie briańskim. Każdy z tych oddziałów liczy po 160 żołnierzy - czytamy na łamach rządowego ukraińskiego serwisu.

Rosyjska armia planuje prowokacje, aby nas zdyskredytować, odwrócić uwagę od swoich zbrodni na Ukrainie, zmobilizować własne społeczeństwo, a także wprowadzić w błąd światową opinię publiczną. Jesteśmy tego wszystkiego świadomi, dlatego ujawniamy dane wroga. Chcemy, żeby wiedział, iż przewidujemy jego poczynania - podkreślił wojskowy portal.

19:04 Mer Odessy Hennadij Truchanow został zatrzymany w związku z podejrzeniem defraudacji środków publicznych; samorządowiec spędzi w areszcie 60 dni lub wyjdzie na wolność po wpłaceniu kaucji w wysokości 13,4 mln hrywien (ponad 1,5 mln zł) - poinformowała w czwartek agencja Interfax-Ukraina za Specjalną Prokuraturą Antykorupcyjną Ukrainy (SAP).

Postępowanie w sprawie Truchanowa, a także m.in. jego zastępcy Pawła Wuhelmana trwa od drugiej połowy ubiegłej dekady. Władze Odessy są oskarżane o malwersacje finansowe - sprzeniewierzenie środków budżetowych w wysokości ponad 92 mln hrywien (ponad 10 mln zł) podczas nabywania pomieszczenia, należącego do byłej fabryki "Krajan", czyli Zakładów Budowy Ciężkich Dźwigów. Miasto zakupiło tę nieruchomość po znacznie zawyżonej cenie - przypomniała ukraińska agencja.

18:52 Rosyjska propaganda szerzy kłamstwa o polskich planach napaści na Niemcy – przekazał na Twitterze w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreślił, że "rosyjska propaganda nie ustaje w dążeniach do osłabienia pozycji RP na arenie międzynarodowej". "W tym celu coraz intensywniej i bardziej brutalnym językiem przedstawia Polskę jako kraj problematyczny, nieprzewidywalny i niewiarygodny dla swoich partnerów i sojuszników" - wskazał.

18:44 „Byłem Polakiem - obywatelem Ukrainy” – pod takim hasłem otwarto w czwartek w Kijowie wystawę poświęconą obywatelom ukraińskim polskiego pochodzenia, którzy polegli na frontach trwającej od 2014 r. wojny obronnej z Rosją.

Wystawa, powstała z inicjatywy Fundacji „Wolność i Demokracja”, zorganizowana została przez Instytut Polski w Kijowie. Dyrektor tej placówki Robert Czyżewski zwrócił uwagę, że ekspozycja prezentowana jest w stolicy Ukrainy tuż po obchodach polskiego narodowego Święta Konstytucji 3 Maja.

18:27 Rosja może wykorzystać rzekomy atak dronów na Kreml jako pretekst do eskalacji wojny z Ukrainą; apelujemy do Moskwy, by nie podejmowała takich działań - oznajmił szef dyplomacji UE Josep Borrell przed czwartkowym spotkaniem Rady ds. Zagranicznych, czyli przedstawicieli MSZ krajów członkowskich.

"Martwi nas to, że (ten atak) może posłużyć jako uzasadnienie zwiększenia liczby żołnierzy i osób zmobilizowanych (do armii), a także kolejnych ataków na Ukrainę. Najważniejszą rzeczą, którą musimy nadal robić, jest wspieranie (Kijowa) militarnie, politycznie i ekonomicznie. Najlepszym i jedynym sposobem zakończenia tej wojny jest natomiast zaprzestanie przez Rosję działań zbrojnych i wycofanie swoich wojsk z Ukrainy" - podkreślił Borrell, cytowany na stronie Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), czyli unijnej dyplomacji.

Przedstawiciel UE oświadczył, że w pełni solidaryzuje się ze stanowiskiem Kijowa, że Ukraina nie ponosi odpowiedzialności za domniemany atak na Kreml.

17:49 Odbudowanie sił lądowych Rosji może zająć 5-10 lat - ocenił w czwartek w Senacie dyrektor Agencji Wywiadowczej Departamentu Obrony (DIA) gen. Scott Berrier. Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines stwierdziła, że bez mobilizacji Rosja będzie miała trudności z podtrzymaniem nawet skromnych działań ofensywnych na Ukrainie.

"Mówiłem o armii nowego wzoru, o reorganizacji, którą rosyjskie wojsko przeszło na początku stulecia, która miała uczynić je lepszymi, szybszymi, mniejszymi. Tej armii właściwie już nie ma, teraz polega na rezerwach i sprzęcie z rezerw, starszym sprzęcie z epoki sowieckiej. I zajmie im sporo czasu, by odbudować się do bardziej zaawansowanego poziomu" - powiedział gen. Berrier podczas wysłuchania przed komisją ds. sił zbrojnych Senatu. Dodał, że szacunki DIA mówią, że proces ten może zająć od 5 do 10 lat, choć zaznaczył, że Rosja wciąż ma bardzo znaczące siły strategiczne. Powiedział też, że z tego powodu Rosja pozostanie "egzystencjalnym" zagrożeniem dla Stanów Zjednoczonych.

17:15 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach sił rosyjskich.

16:49 Na tle zachodnich sojuszników Ukrainy Polska wyróżnia się tym, że stała po stronie Kijowa i wierzyła w jego sukces w wojnie z Moskwą jeszcze przed inwazją Rosji na sąsiedni kraj; Warszawa pozostanie naszym kluczowym partnerem również w przyszłości, ponieważ dobrze rozumie istotę rosyjskiego zagrożenia - czytamy w czwartkowej analizie portalu RBK-Ukraina.

Redakcja serwisu przeprowadziła szereg rozmów z przedstawicielami władz Ukrainy i państw zachodnich, próbując na tej podstawie zrekonstruować przebieg wydarzeń związanych ze wsparciem Kijowa przez kraje UE i NATO w latach 2021-23. Dziennikarze RBK-Ukraina doszli do wniosku, że Warszawa była i nadal jest jednym z najważniejszych partnerów Ukrainy, a stanowisko Polski znacząco wpływało na decyzje podejmowane m.in. przez USA, Francję i Niemcy.

15:56 Rosyjska dezinformacja wykorzystuje protesty sektora rolnego – ocenił w czwartek pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

"Rosyjska dezinformacja wykorzystuje protesty sektora rolnego. Promowane są narracje, mające prezentować pogarszający się stan stosunków polsko–ukraińskich" – napisał na Twitterze Żaryn.

15:24 "Nie można pozwolić na to, aby rząd rosyjski wykorzystywał sport do legitymizowania swojego barbarzyńskiego, niesprowokowanego ataku na Ukrainę" - napisano w oświadczeniu opublikowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, podpisanym przez 36 krajów.

Wśród sygnatariuszy oświadczenia znalazły się 24 państwa Unii Europejskiej, a także USA, Australia, Wielka Brytania, Kanada, Nowa Zelandia, Ukraina, Korea Południowa, Japonia, Norwegia, Islandia, Albania i Liechtenstein.

15:19 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow kłamie, mówiąc, że Stany Zjednoczone miały jakikolwiek związek z atakiem dronów na Kreml - powiedział w czwartek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA, w telewizji MSNBC. Jak dodał, USA nie wiedzą, kto stoi za incydentem, a Waszyngton nie zachęca ani nie umożliwia ukraińskich ataków na terytorium Rosji.

"Wciąż nie wiemy, co się stało. Więc nie podejmujemy się żadnych ocen w tej chwili. 

14:59 Berlińska policja wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia o ujawnienie tajemnicy państwowej przed spodziewaną wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w stolicy Niemiec. Chodzi o artykuł opublikowany w gazecie "B.Z." w środę, jak poinformowali w czwartek funkcjonariusze - pisze portal dziennika "Tagesspiegel".

Autor artykułu miał cytować funkcjonariusza policji i podawał poufne szczegóły dotyczące planowanej wizyty.

13:50 Rosja nie może wygrać wojny na Ukrainie i zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za zbrodnię agresji i inne zbrodnie wojenne - oświadczył w czwartek premier Holandii Mark Rutte w czasie wspólnej konferencji prasowej w Hadze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Belgii Alexandrem De Croo.

Holandia niezachwianie wspiera Ukrainę - zapewnił Rutte.

13:12 Ambasada Rosji w Berlinie jest nie tylko siedzibą dyplomatów, ale według niemieckiego Urzędu Ochrony Konstytucji może być także wykorzystywana do celów szpiegowskich. Bundestag chce więc lepiej chronić swoje pobliskie biura. Pomóc ma specjalna folia, ale także bardzo praktyczne wskazówki dla posłów - pisze portal RND.

"Odległości w berlińskiej dzielnicy rządowej są niewielkie. Bundestag i ministerstwa oraz ambasady zagraniczne znajdują się blisko siebie. W najlepszym wypadku służy to przyjaznym stosunkom między Niemcami i innymi państwami, a w najgorszym stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa" - czytamy w artykule.

12:51 Tranzyt zbóż z Ukrainy przez terytorium Polski był tematem czwartkowej rozmowy ministra rolnictwa Roberta Telusa z ministrem polityki rolnej Ukrainy Mykołą Solskim - poinformował resort rolnictwa.

Ze strony polskiej w rozmowie uczestniczyli m.in.- wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski, główny inspektor ochrony roślin i nasiennictwa Andrzej Chodkowski, główny lekarz weterynarii Paweł Niemczuk, a także sekretarz stanu, szef Krajowej Administracji Skarbowej Bartosz Zbaraszczuk.

11:42 Tutaj w Hadze chcemy zobaczyć Władimira Putina, który zostanie osądzony za zbrodnie wojenne i wierzę, że tak właśnie się stanie - oświadczył w czwartek w przemówieniu do narodu holenderskiego wygłoszonym w Hadze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Dziękuję wam za uwagę i szacunek dla Ukrainy, który dziś odczułem. To uwaga i szacunek ludzi, którzy cenią sobie wolność i nie tolerują tyranii, podobnie jak my na Ukrainie" - powiedział Zełenski.

10:23 Musimy najpierw pomóc Ukrainie uzyskać lepszą pozycję w terenie; droga do negocjacji będzie niewątpliwie wiodła przez lepsze wyniki na polu walki – powiedziała w czwartek minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna.

Pomagamy Ukrainie, aby mogła przeprowadzić kontrofensywę, pomagamy politycznie, dyplomatycznie – mówiła Colonna w radiu France Inter. Minister podkreśliła też, że trwają prace nad nowym pakietem pomocowym dla Ukrainy.

10:11 Rosja może spróbować dokonać sabotażu w sieciach kabli biegnących po dnie mórz i w innej infrastrukturze krytycznej, co pozwoliłoby jej uzyskać strategiczną przewagę nad Zachodem - oświadczył David Cattler, odpowiadający w NATO za wywiad i bezpieczeństwo.

"Istnieją duże obawy, że Rosja może obrać za cel kable podmorskie i inną krytyczną infrastrukturę, próbując zakłócić funkcjonowanie Zachodu i zyskać przewagę nad państwami, które zapewniają wsparcie Ukrainie" – powiedział dziennikarzom Cattler.

09:40 W czwartek mam spotkanie z ministrem rolnictwa z Ukrainy Mykołą Solskim ws. dalszej współpracy – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus. Zaapelował również do rolników, by zaczęli sprzedawać zboże.

Jak zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, Ukraina pomogła Polsce w negocjacjach z Unią Europejską. Podkreślił, że "czuje zrozumienie ze strony ukraińskiej".

"Dziś mam o 9.00 spotkanie z ministrem rolnictwa z Ukrainy i właśnie będziemy też rozmawiać o dalszej współpracy" – poinformował Telus.

09:24 Szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Włoch generał armii Pietro Serino uważa, że trudno sobie wyobrazić, by ewentualne przerwanie dostaw broni dla Ukrainy mogło doprowadzić do podjęcia negocjacji z Rosją. W wywiadzie dla dziennika "Corriere dellla Sera" w czwartek generał ujawnił również, że Kijów zwrócił się do Rzymu o nieużywany sprzęt, by go naprawić i wykorzystać.

Trudno sądzić - stwierdził Serino - że "przerwanie dostaw broni dla Ukrainy mogłoby być warunkiem wstępnym dla negocjacji" pokojowych. "Żadne rozwiązanie tego rodzaju nie może wynikać z faktu, że zaatakowany nie ma już jak się bronić" - podkreślił włoski generał.

08:44 23 osoby zginęły w wyniku rosyjskich ostrzałów obwodu chersońskiego Ukrainy w ciągu minionej doby – poinformował szef władz regionu Ołeksandr Prokudin w czwartek rano. W środę Rosjanie ostrzelali obwód chersoński 98 razy. Rannych jest 46 osób, w tym dwoje dzieci.

„W ciągu minionej doby przeciwnik przeprowadził 98 ostrzałów, wystrzeliwując 539 pocisków z artylerii, wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, czołgów, dronów i samolotów. Chersoń był ostrzelany szesnastokrotnie” – przekazał Prokudin. 

07:39 Siły rosyjskie przygotowują się do obrony położonego nad Morzem Azowskim okupowanego Mariupola ze wszystkich stron – powiedział przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Wadym Skibicki.

„Rosjanie przygotowują się do obrony Mariupola. I nie tylko Mariupola, ale i innych miast. Chodzi przy tym o obronę okrężną (na wszystkich kierunkach)” – poinformował Skibicki

07:23 Atak dronów na Kreml, o którym poinformowały w środę rosyjskie władze, oskarżając o niego Ukrainę, prawdopodobnie był inscenizacją, mającą na celu mobilizację własnego społeczeństwa – uważa amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Rosja prawdopodobnie zainscenizowała ten atak, by sprowadzić wojnę do domu i własnego społeczeństwa oraz stworzyć warunki do szerszej mobilizacji społecznej – ocenia ISW w swej najnowszej analizie.

06:12 Siły obrony powietrznej Ukrainy zestrzeliły wszystkie rosyjskie drony i rakiety, które w nocy ze środy na czwartek zaatakowały Kijów - poinformował szef administracji wojskowej ukraińskiej stolicy Serhij Popko.

"Rosjanie zaatakowali Kijów przy użyciu amunicji zaporowej typu Szahed oraz pocisków, prawdopodobnie typu balistycznego. Ostateczny rodzaj użytych pocisków zostanie ustalony po zbadaniu szczątków" -napisał Popko na Telegramie.

03:46 W ubiegłym tygodniu z Ukrainy wypłynęło najmniej od początku roku statków z produktami rolnymi - poinformował Ukraiński Klub Biznesu Agrarnego (UCAB). Ukraiński eksport jest blokowany przez rosyjskie inspekcje.

W dniach od 24 do 30 kwietnia Ukraina wyeksportowała drogą morską 450,3 tys. ton produktów rolnych, czyli o 31 proc. mniej niż tydzień wcześniej.