Fogiel: zmiany w konstytucji pomogą zapewnić Polakom bezpieczeństwo [WIDEO]

2023-05-24 17:14 aktualizacja: 2023-05-25, 08:21
Radosław Fogiel. Fot. PAP/Rafał Guz
Radosław Fogiel. Fot. PAP/Rafał Guz
By móc zapewnić Polakom bezpieczeństwo chcemy, by wydatki na obronność nie wliczały się do liczenia poziomu zadłużenia. To wzmocni polską obronność - powiedział w środę w rozmowie z PAP.PL Radosław Fogiel (PiS).

W czwartek Sejm będzie kontynuować prace nad poselskim projektem zmian Konstytucji. Projekt został złożony przez posłów PiS w Sejmie 7 kwietnia ub.r.; przewiduje on zmianę art. 216 ust. 5 Konstytucji RP przez wyłączenie z limitu zadłużenia publicznego, nieprzekraczającego 3/5 rocznego PKB, finansowania potrzeb obronnych.

Radosław Fogiel pytany w środę przez PAP.PL o projekt zmian w ustawie zasadniczej podkreślił, że wpisuje się on w polską rację stanu. "To rzecz wydawałoby się znakomicie się tłumacząca, kiedy mamy do czynienia z wojną za naszymi granicami, z realnym zagrożeniem, kiedy chyba nikt, kto kieruje się polską racją stanu, nie uzna, że wspieranie, wzmacnianie, modernizowanie polskiej armii, nie jest priorytetowe" - powiedział polityk PiS.

"W związku z tym, aby móc zapewnić Polakom bezpieczeństwo, chcemy by wydatki na obronność, nie wliczały się do liczenia poziomu zadłużenia" - dodał Fogiel.

Druga zaproponowana zmiana w konstytucji przewiduje możliwość przejęcia przez Skarb Państwa własności, która może służyć do wspierania rosyjskiej agresji. "Chodzi o możliwość konfiskaty dotychczas zamrożonych majątków rosyjskich i przeznaczenie ich na cele związane chociażby z odbudową Ukrainy. To jest kwestia podstawowej sprawiedliwości" - wyjaśnił Fogiel.

Pytany, czy jest szansa, aby zmiany w konstytucji uzyskały wymaganą większość 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów, Fogiel powiedział, że liczy na wsparcie opozycji. "Mamy nadzieję, że opozycja będzie kierowała się interesem państwa, a nie czysto partyjną kalkulacją" - podkreślił.

"Liczę, że nie tylko słowami, ale i czynami opozycja pokaże, że ma na uwadze polskie bezpieczeństwo" - dodał. (PAP)

Autorka: Anna Nartowska

mmi/