Rzecznik PiS: zależy nam, aby uchwalić nowelizację ustawy o TK; będzie procedowana w najbliższym czasie

2023-05-26 20:35 aktualizacja: 2023-05-26, 21:56
Rzecznik PiS Rafał Bochenek. Fot. PAP/Paweł Supernak
Rzecznik PiS Rafał Bochenek. Fot. PAP/Paweł Supernak
Zależy nam, aby uchwalić nowelizację ustawy o Trybunale Konstytucyjny i będzie ona procedowana w najbliższym czasie - zapewnił rzecznik PiS Rafał Bochenek. Projekt w piątek ponownie trafił do komisji, bo podczas debaty zgłoszono do niego autopoprawkę.

W piątek po południu odbyło się drugie czytanie projektu nowelizacji ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK przewidującego zmniejszenie liczby sędziów potrzebnych m.in. do pełnego składu Trybunału. Zgłoszono autopoprawki klubu PiS, m.in. dotyczące vacatio legis.

Szef komisji sprawiedliwości Marek Ast (PiS) powiedział dziennikarzom po zakończeniu sejmowej debaty, że głosowanie nad projektem odbędzie się dopiero na następnym posiedzeniu Sejmu. Wtedy też zbierze się komisja, która odniesie się do poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.

Następne posiedzenie Sejmu zaplanowane jest między 14 a 16 czerwca br.

O dalszy los projektu był pytany po piątkowych głosowaniach rzecznik PiS. "Pracujemy nad ustawą. Będzie przygotowana w całości, kompleksowo, poddamy ją pod głosowanie" - mówił. "Zależy nam na tym, aby tę ustawę przyjąć i będzie procedowana w najbliższym czasie" - zapewnił Bochenek.

"Tempo prac komisji zależy od przewodniczącego, który planuje harmonogram działania i jest taka decyzja, aby zwołać posiedzenie tej komisji w późniejszym czasie, komisja musi pochylić się nad poprawką, która wpłynęła i taka jest procedura" - dodał Bochenek.

Projekt noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK na początku maja złożyli w Sejmie posłowie PiS; przewiduje on zmniejszenie minimalnej liczby sędziów Zgromadzenia Ogólnego TK z 10 do 9, a także zmniejszenie liczby pełnego składu TK - z 11 do 9 sędziów. Znowelizowane przepisy mają mieć zastosowanie do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie noweli.

Od miesięcy w TK trwa spór o kadencję Julii Przyłębskiej jako prezesa TK, który uniemożliwiał w ostatnim czasie zebranie się Trybunału w pełnym składzie. Według części prawników, w tym byłych i obecnych sędziów TK, kadencja Przyłębskiej - jako prezesa TK - upłynęła po 6 latach, czyli 20 grudnia 2022 r. i jednocześnie nie ma ona możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję. Według samej Przyłębskiej, a także premiera i części ekspertów, jej kadencja upływa w grudniu 2024 r. - razem z końcem kadencji Przyłębskiej jako sędzi TK.

Najbliższe rozprawy w pełnym składzie TK są wyznaczone na 31 maja. Tego dnia w południe Trybunał ma zająć się nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym z wniosku prezydenta Andrzeja Dudy. Nowelizacja ustawy o SN ma - według PiS - wypełnić kluczowy "kamień milowy" dla odblokowania przez Komisję Europejską środków na realizację Krajowego Planu Odbudowy.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski
gn/