Ekspert: wysadzając tamę w Kachowce, Rosjanie opóźnili o miesiąc ukraińskie natarcie na lewy brzeg Dniepru [RELACJA NA ŻYWO]

2023-06-10 07:28 aktualizacja: 2023-06-11, 07:57
Chersoń, powódź. Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYMCHENKO
Chersoń, powódź. Fot. PAP/EPA/MYKOLA TYMCHENKO
„Z militarnego punktu widzenia utrudnili działania naszym siłom, ale tylko na froncie chersońskim” - zaznaczył. Obecnie, zdaniem eksperta, „siły rezerwowe, które umieściliśmy na froncie chersońskim, gotowe do przekroczenia Dniepru i posuwania się bezpośrednio w kierunku Armiańska i Krymu, mogą zostać rozmieszczone na frontach: zaporoskim, donieckim i ługańskim. To zintensyfikuje walki w tych rejonach”.

21:04 W ciągu roku Białoruś przekazała Rosji koleją ponad 131 tys. ton amunicji - informuje w sobotę niezależny portal białoruski Zerkalo.io, powołując się na Białoruskie Stowarzyszenie Kolejarzy.

Od stycznia 2022 r. do stycznia bieżącego roku z Białorusi do terytoriów przyfrontowych przewieziono koleją 131 535 ton amunicji - podaje stowarzyszenie.

20:15 Prezydent Emmanuel Macron w sobotę, podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Iranu Ebrahimem Raïsim, wezwał Iran do „natychmiastowego zaprzestania wspierania” Rosji w wojnie na Ukrainie dostawami dronów - poinformował Pałac Elizejski.

Prezydent Francji „ostrzegł przed poważnymi konsekwencjami, zarówno dla bezpieczeństwa, jak i humanitarnymi, jakie niesie za sobą dostarczanie przez Iran dronów Rosji. Wezwał Teheran do natychmiastowego zaprzestania wspierania rosyjskiej agresji na Ukrainę” - poinformował w komunikacie Pałac Elizejski.

19:59 Kanclerz Olaf Scholz (SPD) chce nadal utrzymywać kontakt z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Obydwaj przywódcy rozmawiali już telefonicznie po rozpoczęciu wojny w Ukrainie. „Zamierzam wkrótce to powtórzyć” – powiedział Scholz w sobotę podczas 38. Kongresu Kościoła Ewangelickiego w Norymberdze.

Scholz stwierdził, że wstępnym warunkiem „sprawiedliwego pokoju” jest wycofanie wojsk przez Rosję. „To jest warunek, który musiałby zostać zrozumiany” – podkreślił kanclerz.

Odpowiadając na pojedyncze wezwania ze strony uczestników Kongresu o „negocjowanie”, Scholz podkreślił, że „negocjacje są w porządku; kwestią jest, kto z kim i o czym negocjuje”.

18:49 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w sobotę, że Rosja robi wszystko, by ofiar katastrofy po wysadzeniu tamy na Dnieprze było jak najwięcej. Dodał, że strona rosyjska nie udziela mieszkańcom zatopionych miejscowości pomocy.

Dotychczas z kontrolowanej przez Kijów części obwodu chersońskiego i mikołajowskiego na południu kraju ewakuowano już ponad 3 tys. osób - poinformował Zełenski.

18:33 Bliscy nie mogą skontaktować się z prawie 400 osobami z podtopionych miejscowości na lewym brzegu Dniepru na południu Ukrainy, które okupowane są przez siły rosyjskie - pisze w sobotę rosyjska redakcja BBC, powołując się na wolontariuszy.

Sytuacja na zatopionym terytorium na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru, kontrolowanym przez Rosję, jest trudna - podkreślają wolontariusze.

W sobotę rano liczba wniosków o ewakuację wynosiła 1751, przy czym pod niektórymi adresami mieszka kilka osób. Ewakuacji wymaga 117 dzieci, 32 osób o ograniczonej możliwości przemieszczania się i 183 emerytów.

18:03 Nie zmierzamy w kierunku negocjacji. Wiele wskazuje na to, że wojna potrwa długo – powiedział w sobotniej „La Stampa” generał Claudio Graziano, były przewodniczący Komitetu Wojskowego UE.

W rozmowie z „La Stampa” stwierdził, że na Ukrainie działania polityczne i inicjatywy pokojowe nie mają w tej chwili znaczenia. Obie strony chcą zyskać przewagę na polu walki. „Szczerze mówiąc, nie dziwię się, że prezydent Zełenski nie chce teraz siadać do żadnych negocjacji z Rosjanami” – powiedział.

16:58 Emerytowany pułkownik Roman Switan, były pilot i instruktor Sił Zbrojnych Ukrainy, w sobotę w wywiadzie dla Radia NV 9 powiedział, że Rosjanie wysadzając tamę w Kachowce, opóźnili natarcie ukraińskich wojsk na lewy brzeg Dniepru co najmniej o miesiąc.

Roman Switan zauważył, że Rosjanie stanęli przed wyborem między przekroczeniem Dniepru przez siły ukraińskie a zniszczeniem własnych fortyfikacji i spowodowaniem powodzi. Ze swego punktu widzenia „wybrali mniejsze zło, a przynajmniej tak to postrzegają” – powiedział.

16:41 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) z siedzibą w Hadze poinformował o przyjęciu od 32 krajów deklaracji interwencji w sprawie Ukraina przeciwko Rosji. To największa liczba państw, które przyłączają się do skargi innego kraju w historii MTS.

W skardze, złożonej przez Ukrainę dwa dni po rozpoczęciu pełnowymiarowego ataku przez Rosję, zarzucono Moskwie złamanie konwencji ONZ w sprawie zapobiegania i karania zbrodni ludobójstwa. Stwierdzono, że Rosja fałszywie oskarżyła Ukrainę o ludobójstwo w Donbasie, a następnie wykorzystała to oskarżenie jako pretekst do przeprowadzenia inwazji na ten kraj.

15:27 Wszyscy nasi dowódcy są nastawieni pozytywnie - podkreślił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odpowiadając na pytanie o przebieg ukraińskiej kontrofensywy. Poinformował, że w niedzielę będzie rozmawiał z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

"Jestem codziennie w kontakcie z naszymi dowódcami różnych kierunków (...). Wszyscy są teraz nastawieni pozytywnie. To przekażcie Putinowi" - powiedział Zełenski podczas konferencji prasowej w Kijowie po spotkaniu premierem Kanady Justinem Trudeau.

15:04 27 osób uznano za zaginione w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej – powiadomiło w sobotę ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych.

Operacja ratunkowa i ewakuacja mieszkańców z zalanych terenów trwa od pięciu dni.

„W obwodzie chersońskim zalanych zostało 47 miejscowości, w tym 33 znajdujące się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę, a 14 – na terenach tymczasowo okupowanych” – podano w komunikacie MSW w sobotę.

13:38 Brytyjski rząd poinformował w sobotę o przeznaczeniu 16 mln funtów na wsparcie humanitarne dla osób dotkniętych skutkami zniszczenia tamy w Nowej Kachowce na Ukrainie. Oprócz tego wysłał na zalane tereny dwie specjalistyczne łodzie ratownicze i sprzęt poszukiwawczo-ratowniczy.

Jak przekazano w wydanym komunikacie, finansowanie wesprze działające na tym obszarze organizacje pomocowe, które obecnie niosą wsparcie ludziom dotkniętym powodzią, w zakresie sprzętu szybkiego reagowania, schronienia i podstawowych dostaw, a także na obszarach dotkniętych walkami i społecznościom, które zostały przesiedlone. Oprócz natychmiastowych działań ratowniczych, fundusze te pomogą reagować na bieżące skutki powodzi, w tym choroby zakaźne przenoszone przez wodę, utratę źródeł utrzymania i ryzyko związane z minami lądowymi.

13:00 W zbiorniku chłodzącym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej poziom wody jest stabilny – powiadomiła w sobotę rano służba prasowa ukraińskiego operatora elektrowni atomowych koncernu Enerhoatom.

„Poziom wody w Zbiorniku Kachowskim w rejonie Nikopola wynosi 10,31 m, a w zbiorniku chłodzącym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej (ZEA) – 16,67 i to w zupełności wystarcza, by zaspokoić potrzeby siłowni” – przekazano w komunikacie Enerhoatomu.

12:53 Komisja ds. inspekcji schronów w Kijowie zakończyła prace – powiadomił minister ds. strategicznych gałęzi przemysłu Ukrainy Ołeksandr Kamyszyn. Do 35 proc. schronów nie było dostępu. Zaledwie do 15 proc. nie ma zastrzeżeń.

„Wyniki są rozczarowujące. Dostępne bez ograniczeń jest tylko 44 proc. schronów. 21 proc. mają dostępność pięciominutową – zazwyczaj to schrony, które dyżurni otwierają w przypadku alarmu lotniczego” – powiadomił Kamyszyn w sobotę w Telegramie

12:30 Premier Kanady Justin Trudeau przebywa w sobotę z wizytą w Kijowie – potwierdziło ukraińskie ministerstwo spraw zagranicznych. Wizyta nie była wcześniej zapowiadana.

„Witamy na Ukrainie, panie premierze, Justinie Trudeau” – napisał na Twitterze wiceminister spraw zagranicznych Andrij Melnyk.

12:10 Na różnych odcinkach frontu ukraińskim wojskom udało się posunąć do przodu na odległość do 1,4 km – powiedział w sobotę na antenie telewizji rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii Serhij Czerewaty, relacjonując sytuację w rejonie Bachmutu.

Wojska ukraińskie ostrzeliwują wroga i kontratakują, korzystając z tego, że Rosjanie przeprowadzali w tym rejonie rotację pododdziałów - wyjaśnił rzecznik.

Jednocześnie, jak powiedział Czerewaty, cytowany przez agencję Ukrinform, wojska agresora atakują pozycje ukraińskie z powietrza i z artylerii rakietowej – w ciągu doby przeprowadziły osiem ataków lotniczych i 330 ostrzałów z wyrzutni wieloprowadnicowych.

11:04 Poziom wody w Chersoniu, na południu Ukrainy, obniżył się w nocy o 31 cm; wciąż jest wyższy od normalnego o 4,72 cm – przekazał w sobotę szef władz regionu Ołeksandr Prokudin. Oczekiwane są deszcze, co spowolni opadanie wody. Z zalanych terenów ewakuowano już 2,6 tys. ludzi.

„Synoptycy prognozują deszcze, szczególnie silne – jutro, co oznacza kolejną próbę. Opady spowolnią opadanie wody” – oświadczył Prokudin.

„Obecnie średni poziom podtopień wynosi 4,72 m (powyżej normalnego poziomu). Od wczorajszego wieczora woda opadła o 31 cm. Na prawym brzegu zalanych jest 35 miejscowości, pod wodą są 3763 domy. Najwięcej podtopień jest w Chersoniu, Biłozerce, Zyminwyku” – powiedział Prokudin w nagraniu opublikowanym w Telegramie.

10:11 Armia ukraińska kontynuowała w piątek działania ofensywne co najmniej na czterech odcinkach frontu – podaje amerykański Instytut Badań nad Wojną, który ocenia też, że bilans dostępne dowody sugerują, iż zniszczenie tamy Kachowskiej Elektrowni Wodnej było celowym działaniem Rosjan.

ISW powołuje się na doniesienia strony rosyjskiej o odparciu lokalnych ograniczonych ataków naziemnych armii ukraińskiej w rejonie Kreminnej w obwodzie ługańskim. Strona ukraińska poinformowała z kolei o tym, że w rejonie Bachmutu jej wojska posunęły się w czwartek do przodu o około 1,2 km i kontynuowały ataki.

ISW wskazuje również, że wojsko ukraińskie prowadziło dalsze ograniczone działania ofensywne w zachodniej części obwodu donieckiego, przy granicy z obwodem zaporoskim, osiągając postępy o znaczeniu taktycznym.

10:10 Wysadzenie zapory w Nowej Kachowce może częściowo odwrócić uwagę Ukraińców, ale nie powinno mieć znaczącego wpływu na ukraińską kontrofensywę - mówią PAP eksperci wojskowi. Jak przewiduje były analityk amerykańskiego wywiadu wojskowego Matthew Shoemaker przed siłami Ukrainy stoi jednak bardzo trudne zadanie.

Według doniesień mediów, w czwartek, na tle humanitarnej katastrofy spowodowanej przez zburzenie tamy w Nowej Kachowce, rozpoczęła się długo oczekiwana ukraińska kontrofensywa. Oficjalnie strona ukraińska nie potwierdza tej informacji. I choć dramatyczne sceny z obwodu chersońskiego pokazują ogrom zniszczeń po wysadzeniu tamy, to eksperci, z którymi rozmawiała PAP, oceniają że będzie to miało ograniczony wpływ na działania zbrojne, choć przed wojskami Ukrainy stoi ciężkie zadanie.

09:33 W ciągu ostatnich 48 godzin znaczące ukraińskie operacje miały miejsce w kilku sektorach wschodniej i południowej Ukrainy - przekazało w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, na niektórych obszarach siły ukraińskie prawdopodobnie poczyniły znaczne postępy i przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony, zaś na innych ich postępy były wolniejsze. Rosyjskie wyniki były mieszane: niektóre jednostki prawdopodobnie przeprowadzają wiarygodne operacje obrony manewrowej, podczas gdy inne wycofały się w pewnym nieładzie i są liczniejsze doniesienia o rosyjskich ofiarach, które wycofują się przez własne pola minowe.

Dodano, że rosyjskie siły powietrzne były niezwykle aktywne nad południową Ukrainą, gdzie przestrzeń powietrzna jest bardziej swobodna dla nich niż w innych częściach kraju, nie jest jednak jasne, czy taktyczne naloty były skuteczne.

09:10 Przekazany przez Polskę sprzęt potwierdził swoją jakość na froncie. Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach - ocenia  wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

„Bardzo doceniamy całą wojskową pomoc przekazaną nam przez zachodnich partnerów, wzmacnia ona siłę ukraińskiego wojska i nasze działania na polu bitwy” – zaznacza minister.

Podkreśla, że ukraińscy wojskowi wysoko oceniają możliwości wysyłanej przez Warszawę broni. „Przekazany przez Polskę sprzęt potwierdził swoją jakość na froncie. Sprawdza się w boju w najróżniejszych okolicznościach. Jesteśmy niezwykle wdzięczni za pomoc polskiego rządu i całego polskiego społeczeństwa. Cała Ukraina rozumie koszt tego zaangażowania i wydatek, który ponosi Polska, by nas wspierać” – mówi wiceminister.

09:01 Rosjanie zaatakowali Ukrainę w nocy z piątku na sobotę przy użyciu 35 dronów Shahed i ośmiu rakiet – podały Siły Powietrzne Ukrainy. Zestrzelono 20 dronów i dwie rakiety, w obwodzie odeskim zginęły trzy osoby, a co najmniej 36 jest rannych, w obwodzie charkowskim zginęła jedna osoba, jedna została ranna.

W nocy armia rosyjska zaatakowała lotnisko wojskowe w obwodzie połtawskim przy użyciu dronów Shahed, a także manewrującymi i balistycznymi rakietami Iskander – podały Siły Powietrzne ukraińskiej armii w komunikacie w Telegramie. Celem ataków był także obwody odeski i charkowski.

08:07 Ukraińska obrona powietrzna zestrzeliła w nocy nad obwodem odeskim osiem dronów i dwie z trzech rakiet – powiadomiła w sobotę rzeczniczka Sił Obrony na południu Ukrainy Natalia Humeniuk. Są trzy ofiary śmiertelne w wyniku uderzenia odłamków zestrzelonego dronu w blok mieszkalny.

Humeniuk poinformowała, że zestrzelono wszystkie osiem dronów, jednak spadający odłamek uderzył w blok mieszkalny, wywołując pożar. Trzy osoby zginęły, a 26 odniosło obrażenia – powiedziała rzeczniczka, którą cytuje portal Ukraińska Prawda.

07:50 Na Ukrainie, na lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim, rosyjskie siły okupacyjne ewakuują z zalanych miejscowości tylko mieszkańców, którzy posiadają rosyjskie paszporty – powiadomił w porannym komunikacie w sobotę sztab generalny ukraińskiej armii.

„W tymczasowo okupowanych miejscowościach obwodu chersońskiego rosyjscy okupanci (…) pozwalają na ewakuację z zalanych miejscowości tylko ludziom, którzy posiadają rosyjskie paszporty” – powiadomiono w komunikacie.

03:07 Rosjanie zaatakowali w nocy z piątku na sobotę dronami Odessę. Trzy osoby nie żyją, 10 jest rannych - poinformowała ukraińska armia.

"Podczas nocnego ataku dronów na Odessę wszystkie Szahed-131/136 zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej. W wyniku walki powietrznej odłamki jednego z dronów uderzyły w wieżowiec, powodując pożar” - podała armia Ukrainy.

Pożar miał powierzchnię 50 metrów kwadratowych, został ugaszony. Ponadto kilka budynków mieszkalnych w okolicy zostało uszkodzonych przez falę uderzeniową. 

01:02 W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce na południu Ukrainy poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem tamy tamtejszej elektrowni. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w piątek w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko.

"Jeśli chodzi o Nową Kachowkę, woda cofa się, pozostała teraz w strefie parkowej, w dolnej części miasta, która została zalana w pierwszych godzinach i gdzie była największa fala – do sześciu metrów. Ta część nadal pozostaje zalana, ale nie ma tam terenów mieszkalnych" - powiedział Kowałenko.

Dodał, że rosyjskie wojsko pozostaje w Nowej Kachowce. "Według naocznych świadków zajmują oni puste mieszkania przy Alei Dnieprowskiej" – stwierdził.

21:50 Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały dotknięty powodzią Chersoń, gdy w mieście trwała ewakuacja; ranne zostały trzy osoby, w tym nastoletnia dziewczyna - poinformowała w piątek prokuratura regionu. W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.

Do ostrzału doszło w piątek około godz. 17.40 czasu lokalnego (godz. 16.40 w Polsce) "podczas prowadzenia działań ewakuacyjnych" - głosi komunikat prokuratury obwodu chersońskiego na serwisie Telegram. Prokuratura podała, że wszczęła śledztwo w tej sprawie. 

20:43 Portal Kyiv Post przypomina w piątek o ocenach przedstawicieli Ukrainy, że Rosjanie zaminowali teren zakładów chemicznych Krymski Tytan w Armiańsku na okupowanym Krymie i ostrzega przed skutkami skażenia w przypadku, gdyby Rosjanie wysadzili zakłady.

Portal wyraża przypuszczenie, że gdyby w obliczu zbliżania się armii ukraińskiej Kreml zdecydował o zdetonowaniu ładunków, powstałaby toksyczna chmura. Ukraiński analityk Roman Switan uważa za prawdopodobne, iż Rosjanie wysadziliby zakłady, by stworzyć "toksyczną barierę chemiczną" dla armii ukraińskiej - relacjonuje Kyiv Post.

19:54 Zachodnie czołgi, w tym ofiarowane przez europejskich sojuszników Leopardy, biorą udział w trwającej ukraińskiej kontrofensywie, walcząc m.in. w obwodzie zaporoskim. Na froncie zaobserwowano też amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley - informuje w piątek telewizja NBC.

Według cytowanego przez telewizję analityka Michaela Horowitza z ośrodka Le Beck International, nie ma wątpliwości, że Leopardy biorą udział w akcjach ukraińskiego wojska na froncie.

19:19 Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł o 10,5 proc. pomiędzy I kwartałem 2022 i I kwartałem 2023 - powiadomiło w piątek ministerstwo gospodarki, powołując się na najnowsze dane statystyczne. Jest to wynik lepszy niż oczekiwano: specjaliści spodziewali się, że rosyjska napaść i prowadzona od roku wojna obronna spowoduje spadek PKB o 14,1 proc.

„Te dane wskazują, że gospodarka Ukrainy dostosowuje się i odbudowuje w tempie szybszym niż zakładano" - oświadczyła minister gospodarki Julia Swyridenko, informując, że odnotowano wzrost PKB pomiędzy IV kwartałem ubiegłego roku a I obecnego o 2,4 proc.

18:42 Wolontariusze nie są dopuszczani przez służby rosyjskie do objętych powodzią Oleszek na okupowanym lewym brzegu Dniepru - relacjonuje w piątek niezależny rosyjski portal Insider. Wolontariusz, który się tam przedostał mówi o licznych ciałach ofiar powodzi.

Jedna z wolontariuszek powiedziała, że do Oleszek nie można się przedostać ani z nich wyjechać. "Przewoźnicy na łodziach nie są tam wpuszczani. Jeden z wolontariuszy, który się tam przedostał mówi, że to dlatego, że jest bardzo dużo trupów" - powiedziała rozmówczyni portalu. Insider nie podał, kim są wolontariusze, którzy chcieli przedostać się do Oleszek, leżących na okupowanym przez Rosjan lewym brzegu Dniepru.

17:30 84 procent obywateli Ukrainy nie godzi się na żadne ustępstwa terytorialne, nawet za cenę przedłużającej się wojny - wynika z opublikowanych w piątek badań Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii. Zaledwie co dziesiąty respondent byłby skłonny zaaprobować koncesje terytorialne w zamian za pokój i zachowanie niezależności.

W każdym z regionów kraju przeciwnicy ustępstw terytorialnych stanowili absolutną większość - podkreśla portal New Voice of Ukraine.

17:05 Zaczyna się ukraińska kontrofensywa, która zdeterminuje na przyszłość bezpieczeństwo Europy. Rosja nie ma środków, by odepchnąć tę ofensywę. Jednak Chiny nie chcą porażki Moskwy, a Putin gra na zwłokę, by doczekać zwycięstwa Donalda Trumpa w wyborach w USA - pisze "Economist".

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabu USA gen. Mark Milley porównał wojnę na Ukrainie do walki aliantów z nazistowskimi Niemcami, a o ukraińskiej kontrofensywie powiedział, że jej celem, tak jak niegdyś celem aliantów, jest "wyzwolić okupowane terytorium i wyzwolić kraj niesprawiedliwie zaatakowany przez państwo-agresora, w tym przypadku Rosję" - relacjonuje brytyjski tygodnik.