W Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu rusza pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska

2023-07-06 10:26 aktualizacja: 2023-07-06, 11:53
Centrum Sztuk Performatywnych, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Centrum Sztuk Performatywnych, Instytut Grotowskiego we Wrocławiu. Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Pierwsza w Polsce teatralna scena ukraińska otwarta zostanie w czwartek w przestrzeniach Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu. Będzie stałym miejscem prezentacji dla Ukraińców i wszystkich zainteresowanych ukraińskim językiem i kulturą.

Otwarcie sceny ukraińskiej odbędzie się w ramach rozpoczynającego się w czwartek w Instytucie Grotowskiego II Festiwalu Teatru na faktach „Antybohaterka”. Jak podkreślają jego organizatorzy, zarówno festiwal jak i sama scena ukraińska ma otworzyć dyskusję o kulturze i jej dostępności dla tej największej obecnie mniejszości narodowej w naszym kraju i we Wrocławiu.

„Chcemy otworzyć i taką scenę i możliwość instytucjonalizowania tych opowieści, które osoby z Ukrainy wnoszą do Polski, przywożąc je ze sobą. Trochę nawiązując tu do tradycji naszego miasta. Obecna Scena Kameralna Teatru Polskiego, była kiedyś teatrem żydowskim i były tam grane spektakle w języku jidysz. Chcemy nawiązać do tej tradycji. Chcemy, żeby spektakle były grane w języku ukraińskim, ale nie tylko dla Ukraińców” – wyjaśnia dyrektor artystyczny festiwalu Jakub Tabisz.

Otwarcie sceny ukraińskiej rozpocznie premiera spektaklu Teatru GAS, który powstał w ubiegłym roku we Wrocławiu. Współtworzą go: Sofiia Onishchenko, Daria Bogdan (z Charkowa) i Vasylyna Martseniuk (z Bachmutu). Spektakl „Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”, wyreżyserowany został na podstawie wywiadów z Ukraińcami i Ukrainkami, wplecionych w fabułę utworu „Piosenka lasu” Łesi Ukrainki. Muzykę do spektaklu stworzył wrocławski zespół muzyki elektronicznej KWIT/КВІТ(Johaness Niehaus i Marina Mashtaler), który zwyciężył w ostatnim Przeglądzie Piosenki Aktorskiej.

Po spektaklu dyskusję „Największa mniejszość” o Ukraińcach w Polsce, o możliwościach, zagrożeniach, perspektywach i instytucjach tworzonych przez i dla tej społeczności. Spotkanie odbędzie się w języku polskim i ukraińskim. (PAP)

Autorka: Agata Tomczyńska

pp/