Ograniczenia w przewozach drogowych w Rosji. Podano szczegóły zmian

2023-07-07 15:15 aktualizacja: 2023-07-07, 19:33
Przejście graniczne w Bezledach Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Przejście graniczne w Bezledach Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Władze Federacji Rosyjskiej przedłużyły do 30 grudnia br. ograniczenia w zasadach wykonywania międzynarodowych przewozów drogowych na terytorium Rosji, wprowadzonego 10 października 2022 r. Przepisy te wejdą w życie 8 lipca br. - przekazał w piątek PAP rzecznik resortu infrastruktury Szymon Huptyś.

Rzecznik MI wyjaśnił, że w przepisach dotyczących zasad wykonywania przewozów drogowych na terytorium Rosji określono wykaz grup towarowych zwolnionych z zakazu, jednakże zwolnienia te nie będą miały zastosowania do towarów przewożonych pojazdami samochodowymi zarejestrowanymi w Polsce ciągnącymi przyczepy lub naczepy zarejestrowane w naszym kraju.

"W stosunku do innych państw takie ograniczenie nie zostało przyjęte. Polscy przewoźnicy mogą nadal wykonywać przewozy do punktów logistycznych w wyznaczonych obwodach Federacji Rosyjskiej, celem przeładunku towaru" - dodał Huptyś.

Jak wskazał przedstawiciel resortu infrastruktury, zgodnie z nowymi przepisami polscy przewoźnicy nie będą mogli wykonywać przewozów tranzytem przez terytorium Rosji. Nie będzie też możliwości przepinania naczep zarejestrowanych w Polsce do pojazdów przewoźników z innych państw. Nadal jednak pozostanie możliwość wykonania przez pojazdy samochodowe i przyczepy/naczepy zarejestrowane w Polsce przewozów o charakterze usług pocztowych, przewozów dyplomatycznych, humanitarnych, leków oraz krwi i tkanek, a także do i z Obwodu Królewieckiego.

"Należy pamiętać, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził od 1 czerwca 2023 r. zakaz przekraczania granicy polsko-białoruskiej w przejściu Kukuryki – Kozłowicze przez pojazdy i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t z białoruskimi i rosyjskimi numerami rejestracyjnymi, włączając w to białoruskie i rosyjskie naczepy oraz przyczepy" - poinformował rzecznik.

Huptyś przypomniał, że Unia Europejska, w ramach dotychczasowych sankcji, w kwietniu 2022 roku wprowadziła zakaz wjazdu do UE zarówno rosyjskich, jak i białoruskich pojazdów ciężarowych, z pewnymi ściśle określonymi wyjątkami. Dodatkowo rozporządzeniem Rady (UE) 2023/1214 z 23 czerwca 2023 r. z inicjatywy strony polskiej Unia Europejska wprowadziła zakaz wjazdu rosyjskich naczep/przyczep na terytorium UE w ramach 11. pakietu sankcji.

Rzecznik MI poinformował, że obecnie wjazd rosyjskich pojazdów możliwy jest tylko wówczas, gdy państwo członkowskie UE udzieli specjalnego zezwolenia na przewóz określonych towarów. Polska nie wyznaczyła organu właściwego do wydawania tego typu zezwoleń, zatem zezwolenia na przewóz towarów do Polski nie są wydawane.

"W tej sytuacji dla pojazdu zarejestrowanego w Rosji możliwy jest jedynie przejazd tranzytem przez terytoriom RP do innych państw UE, na podstawie wydanego w danym państwie członkowskim zezwolenia. Unia Europejska zastosowała odstępstwo od wprowadzonego zakazu ws. przewozów do/z Obwodu Królewieckiego, w przypadku przewozów pomiędzy tym Obwodem a właściwym terytorium Federacji Rosyjskiej" - dodał.

Jak ocenił Huptyś, Polska wprowadziła wobec przewoźników rosyjskich znaczące ograniczenia na rynku przewozowym. W praktyce wyklucza to całkowicie przewoźników rosyjskich z rynku polskiego, z niewielkim wyjątkiem, który dopuszczony jest przepisami unijnymi, obowiązującymi wprost we wszystkich państwach członkowskich.

"Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Rosję wobec polskich przewoźników, ograniczające wjazd na terytorium Federacji Rosyjskiej również polskich naczep i przyczep, mają nadal bardziej ograniczony zakres, niż tego rodzaju sankcje wprowadzone przez stronę polską wobec przewoźników rosyjskich" - wskazał.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski, Marek Siudaj

mar/