O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Czeszka Vondrousova pierwszą finalistką tegorocznego Wimbledonu

Marketa Vondrousova pokonała Ukrainkę Elinę Switolinę 6:3, 6:3 i awansowała do finału wielkoszlemowego turnieju Wimbledon w Londynie. Czeska tenisistka została pierwszą nierozstawioną finalistką na londyńskiej trawie w erze Open.

Czeszka po zwycięstwie nad Eliną Svitoliną, fot. PAP/PA/Steven Paston
Czeszka po zwycięstwie nad Eliną Svitoliną, fot. PAP/PA/Steven Paston

Początek czwartkowego półfinału był wyrównany, jako pierwsza rywalkę przełamała 42. dotychczas w rankingu WTA Czeszka, jednak chwilę później Ukrainka odpowiedziała jej tym samym i serwowała, by objąć prowadzenie 4:3.

Nie wykorzystała tej szansy, od tego momentu Vondrousova wygrała siedem gemów z rzędu - triumfowała w pierwszej partii 6:3, a w drugiej prowadziła już 4:0. Switolina nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, dwukrotnie przełamała przeciwniczkę i serwowała, by wyrównać stan rywalizacji w drugim secie. Ponownie nie wykorzystała tej szansy - Czeszka wygrała dwa kolejne gemy i przypieczętowała awans do finału.

O tytuł zagra ze zwyciężczynią drugiego półfinału między Tunezyjką Ons Jabeur i Białorusinką Aryną Sabalenką.

24-letnia Vondrousova, która większość poprzedniego sezonu straciła z powodu kontuzji, po raz drugi dotarła tak daleko w Wielkim Szlemie. W 2019 roku, również jako nierozstawiona, była w finale French Open, w którym uległa Australijce Ashleigh Barty. W 2021 roku zdobyła srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio.

Pochodząca z Sokolova tenisistka jest czwartą reprezentantką swojego kraju, która zagra o tytuł w Wimbledonie. Wcześniej walczyły o niego Jana Novotna, Petra Kvitova oraz Karolina Pliskova.

Pod koniec lipca Czeszka ma wystąpić w turnieju WTA w Warszawie.

 

Wynik półfinału:

Marketa Vondrousova (Czechy) - Elina Switolina (Ukraina) 6:3, 6:3

 

sm/

Zobacz także

  • Carlos Alcaraz. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    Carlos Alcaraz. Fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN

    Tenisiści hejtowani przez internautów. Fala krytyki podczas Wimbledonu

  • Iga Świątek. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN
    Iga Świątek. Fot. PAP/EPA/ADAM VAUGHAN

    Iga Świątek triumfowała w finale Wimbledonu. Co wpłynęło na jej sukces?

  • Jannik Sinner, fot. PAP/EPA/NEIL HALL
    Jannik Sinner, fot. PAP/EPA/NEIL HALL

    Sinner zwycięzcą Wimbledonu. Udany rewanż na Alcarazie za finał French Open

  • Iga Świątek z trofeum za zwycięstwo w Wimbledonie, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    Iga Świątek z trofeum za zwycięstwo w Wimbledonie, fot. PAP/EPA/TOLGA AKMEN
    Specjalnie dla PAP

    Prezes PZT: to wyjątkowy czas w polskim tenisie

Serwisy ogólnodostępne PAP