MŚ Glasgow 2023. Holender Mathieu van der Poel mistrzem świata

2023-08-06 18:33 aktualizacja: 2023-08-07, 08:06
Mathieu van der Poel. Fot. PAP/EPA/	ROBERT PERRY
Mathieu van der Poel. Fot. PAP/EPA/ ROBERT PERRY
Holender Mathieu van der Poel zdobył w Glasgow tytuł mistrza świata elity w kolarskim wyścigu ze startu wspólnego. Srebrny medal wywalczył Belg Wout van Aert, a brązowy - Słoweniec Tadej Pogacar, który wyprzedził Duńczyka Madsa Pedersena. Michał Kwiatkowski nie ukończył wyścigu.

Van der Poel zaatakował z małej grupki faworytów 23 km przed metą i mimo upadku na śliskiej po deszczu szosie utrzymał bezpieczną do mety.

Van Aert, wielki rywal Holendra również z przełajów, finiszował ze stratą 1.37, a osiem sekund więcej stracili Pogacar i Pedersen.

Van der Poel jest pierwszym Holendrem na liście mistrzów świata elity od 1985 roku, gdy w wyścigu zawodowców triumfował Joop Zoetemelk.

28-letni kolarz ekipy Alpecin-Deceuninck, wielokrotny mistrz świata w przełajach, odniósł 45. zwycięstwo w szosowej karierze, najbardziej prestiżowe. Pochodzi ze znakomitej kolarskiej rodziny, w której sukcesy w największych wyścigach odnosili jego dziadek Raymond Poulidor i ojciec Adrie van der Poel.

Kwiatkowski był jedynym Polakiem w stawce. (PAP)