Żałoba w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska w Poznaniu, Kielcach i Warszawie

2019-01-15 11:25 aktualizacja: 2019-01-15, 20:09
Fot. PAP/Piotr Wittman
Fot. PAP/Piotr Wittman
Wojewoda pomorski Dariusz Drelich zdecydował o żałobie na terenie całego województwa do dnia pogrzebu prezydenta Adamowicza. We wtorek w Poznaniu rozpoczęła się trzydniowa żałoba w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W Kielcach żałoba potrwa do piątku. W Warszawie w tym czasie flagi na budynkach zajmowanych przez ratusz są opuszczone do połowy, wygaszona zostanie iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, a na fasadzie PKiN będą wyświetlone barwy Gdańska.

Województwo pomorskie

"Wojewoda zdecydował o żałobie na terenie całego województwa. Jak była mowa o samym mieście Gdańsku, to w kontekście jednego miasta, wojewoda nie miał rzeczywiście takich formalnych możliwości. Natomiast w tej sytuacji uznaliśmy, że w poczuciu jedności w tych dniach wojewoda zdecydował, że żałoba będzie na terenie całego województwa" – poinformowała we wtorek PAP Sworobowicz.

Wcześniej we wtorek rzeczniczka wojewody informowała PAP, że wojewoda pomorski nie ma podstaw prawnych, aby ogłosić w Gdańsku żałobę w związku ze śmiercią Pawła Adamowicza.

Warszawa

W Warszawie we wtorek rozpoczęła się trzydniowa żałoba ku czci zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. W tym czasie flagi na budynkach zajmowanych przez ratusz są opuszczone do połowy, wygaszona zostanie iluminacja na Krakowskim Przedmieściu, a na fasadzie PKiN będą wyświetlone barwy Gdańska.

Ponadto - jak przekazał stołeczny ratusz - do czwartku będą wyłączone światełka na miejskiej choince na pl. Zamkowym, flagi na środkach komunikacji miejskiej zostały przystrojone kirem, a na rondzie Radosława - zdjęta z masztu flaga Polski.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się też z apelem do organizatorów wszelkich imprez o charakterze rozrywkowym o ich odwołanie bądź ograniczenie.

O wprowadzeniu trzydniowej żałoby w mieście Trzaskowski poinformował w poniedziałek; na Twitterze opublikował też skan zarządzenia o ogłoszeniu "żałoby na terenie m.st. Warszawy w związku z tragiczną śmiercią Prezydenta Miasta Gdańska, Pawła Adamowicza".

Poznań 

W związku z tragiczną śmiercią Adamowicza prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zarządził w stolicy Wielkopolski trzydniową żałobę. Od wtorku do czwartku wszystkie flagi Miasta Poznania będą opuszczone do połowy masztu. Autobusy i tramwaje, które w tych dniach będą kursować po mieście, będą miały flagę miasta lub flagę państwową przepasaną żałobnym kirem.

Prezydent Poznania zalecił też odwołanie – na ile będzie to możliwe – wszystkich imprez rozrywkowych organizowanych przez podlegające miastu jednostki. Zaapelował również "do wszystkich pozostałych organizatorów imprez rozrywkowych o ich odwołanie lub ograniczenie".

We wtorek w poznańskim urzędzie miasta mieszkańcom została udostępniona księga kondolencyjna, w głównej siedzibie UMP przy placu Kolegiackim. Dla osób, które nie będą mogły wpisać się osobiście, Ratusz ma udostępnić księgę kondolencyjną również w formie elektronicznej, dostępną online. 

Kielce

Prezydent Kielc Bogdan Wenta podpisał we wtorek zarządzenie ws. żałoby po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żałoba potrwa do piątku – wynika z dokumentu przekazanego przez kielecki magistrat. Adamowicz zmarł w szpitalu w poniedziałek po południu.

Żałoba w Kielcach obowiązuje od godz. 10 we wtorek 15 stycznia do piątku 18 stycznia – do północy.

Na znak żałoby na budynkach Urzędu Miasta Kielce oraz budynkach jednostek organizacyjnych miasta umieszczone będą flagi z kirem. Flagi zostaną opuszczone do połowy masztu.

Mocą zarządzenia odwołano imprezy rozrywkowe, kulturalne, rekreacyjne i sportowe, organizowane przez miejskie instytucje.

Włocławek

Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski we wtorek ogłosił w mieście trzydniową żałobę w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żałoba potrwa do czwartku.

Na znak żałoby flagi na budynkach urzędu miasta i budynkach podległych mu jednostek organizacyjnych zostaną opuszczone do połowy masztu. W zarządzeniu ze względu na żałobę zalecono odwołanie wszystkich organizowanych przez instytucje miejskie imprez rozrywkowych.

W głównym holu włocławskiego ratusza od godz. 12.00 we wtorek do godz. 14.00 w piątek będzie wyłożona księga kondolencyjna. 

Olsztyn

Do czwartku na terenie Olsztyna będzie obowiązywała żałoba narodowa - zarządził prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

"W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza, zarządzam trzydniową żałobę na terenie Olsztyna. Od dziś 15 stycznia do czwartku 17 stycznia wszystkie flagi miasta będą opuszczone do połowy masztu oraz odwołane lub ograniczone miejskie wydarzenia o charakterze rozrywkowym" - czytamy w zarządzeniu Piotra Grzymowicza.

Łódź

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska we wtorek ogłosiła w mieście trzydniową żałobę w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na czas trwania żałoby - od wtorku 15 do czwartku 17 stycznia - flagi na budynkach magistratu i miejskich jednostek organizacyjnych zostaną opuszczone do połowy masztów i przewiązane kirem. W zarządzeniu zaapelowano do mieszkańców Łodzi i kierowników instytucji o wywieszenie flag w barwach miasta przewiązanych kirem.

Opole

Zgodnie z podpisanym we wtorek zarządzeniem prezydenta Opola, pierwotnie dniem żałoby po śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza miała być środa. W godzinach popołudniowych rzecznik prezydenta Opola Katarzyna Oborska-Marciniak poinformowała PAP, że żałoba została przesunięta na czwartek, 17 stycznia.

W tym dniu na terenie miasta zostaną do połowy opuszczone flagi Opola. Prezydent Opola apeluje do organizatorów imprez o charakterze rozrywkowym, by w czasie żałoby ograniczyli ich zakres lub je odwołali. W ratuszu została wyłożona księga kondolencyjna.

Gniezno

"W symbolicznym geście solidarności i współczucia dla bliskich, współpracowników i mieszkańców Gdańska, 16 stycznia Gniezno będzie obchodzić jednodniową żałobę. W tym czasie flagi Miasta Gniezna zostaną opuszczone do połowy masztu, flagi państwowe przy autobusach MPK zostaną przepasane żałobnym kirem" – poinformował we wtorek Urząd Miasta w Gnieźnie.

Prezydent Gniezna Tomasz Budasz zaapelował również o odwołanie - w miarę możliwości - lub ograniczenie w tym czasie zaplanowanych imprez, koncertów czy innych wydarzeń kulturalnych.

W środę, w dniu żałoby, o godz. 18.00 w gnieźnieńskiej katedrze z inicjatywy prezydenta Budasza odprawiona zostanie także msza św. w intencji zmarłego tragicznie Pawła Adamowicza. Tuż po niej odbędzie się przemarsz na ul. Chrobrego, gdzie na budynku Starego Ratusza flaga zostanie przepasana kirem.
 


 

(PAP)