Olbrycht o zagrożeniu wyborów do PE: służby specjalne Rosji ingerują w różne procesy w Unii

2019-03-04 11:55 aktualizacja: 2019-03-04, 11:57
Mamy do czynienia z rosyjskimi służbami specjalnymi, które ingerują w różne procesy Unii – mówi europoseł Jan Olbrycht (EPL/PO) pytany, czy Rosja może usiłować wpłynąć na wyniki eurowyborów.

W ocenie Olbrychta, wpływy rosyjskie "ewidentnie czytelne" były w przypadku brexitu, z kolei Hiszpanie wskazują na tego typu działania w Katalonii.

"Wybory do PE są bardzo ważnym wydarzeniem politycznym (…) trudno się wiec dziwić, że ci, którzy są wokół Unii Europejskiej, tego faktu nie lekceważą i starają się na wszelkie sposoby wpłynąć na rezultat tych wyborów "- podkreślił eurodeputowany w rozmowie z PAP.

Według niego, dzisiaj wszystkie wydarzenia polityczne w Europie i na świecie angażują największe siły, które chcą mieć na nie wpływ, zarówno w sposób oficjalny, jak i nieoficjalny.

"W sposób oficjalny na temat Unii Europejskiej wypowiada się prezydent Stanów Zjednoczonych, który mówi, co myśli o Unii Europejskiej, a myśli nie najlepiej" – zaznaczył Olbrycht.

Dodał, że mamy do czynienia także z Rosją, dla której silna Unia Europejska jest zagrożeniem w budowaniu swojej własnej pozycji.

kic/