Włochy: rekordowa widownia pierwszej części serialu "Imię róży" z P.Adamczykiem

2019-03-05 20:45 aktualizacja: 2021-02-19, 08:07
Fot. PAP/Marcin Kmieciński
Fot. PAP/Marcin Kmieciński
6,5 mln widzów włoskiej telewizji RAI obejrzało pierwszą z czterech części nowej ekranizacji powieści "Imię róży" Umberto Eco. Serial wyreżyserował Giacomo Battiato, a grają w nim między innymi John Turturro, Rupert Everett i Piotr Adamczyk.

Włoska produkcja zapowiedziana jako najważniejsze wydarzenie filmowe telewizji RAI w tym roku zgromadziła w najlepszym wieczornym czasie antenowym rekordową widownię.

Trzy pozostałe części zostaną nadane w następne poniedziałki w marcu.

Prasa włoska obszernie pisze we wtorek o drugiej, tym razem serialowej ekranizacji powieści Eco i ocenia ją wysoko. Zwraca się uwagę na rozmach sugestywnej scenografii i doskonałą obsadę. Pojawiają się sugestie, że zapewne słynnemu pisarzowi spodobałby się ten film i nawet wybaczyłby pewne neologizmy, które wkradły się do dialogów.

Oczywiście nie brak też nieuchronnych porównań do kultowej wręcz ekranizacji "Imienia róży" z 1986 roku w reżyserii Jeana-Jacques'a Annauda. W głównej roli Wilhelma z Baskerville wystąpił w niej Sean Connery. I w tym zestawieniu wersja Battiato wypada pozytywnie.

Serial z międzynarodową gwiazdorską obsadą jest emitowany trzy lata po śmierci autora arcydzieła wydanego w 1980 roku. Wcześniej telewizja RAI informowała, że w ostatnich miesiącach życia pisarza omówiła z nim i uzgodniła wstępnie tę produkcję i że przeczytał on zarys odcinków.

U Battiato postać Wilhelma z Baskerville odtwarza amerykański aktor John Turturro. Obok niego występują też Rupert Everett, Sebastian Koch, James Cosmo, Michael Emerson, Richard Sammel i Greta Scarano.

Piotr Adamczyk gra Seweryna z Sant'Emmerano, herborystę, który zaprzyjaźnia się z Wilhelmem, prowadzącym śledztwo w sprawie okrutnych zbrodni w opactwie benedyktynów w XIV wieku.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP Life)

sw/ jbr/

TEMATY: