Mazowieckie: duży pożar lasu w Cieksynie

2019-04-23 15:58 aktualizacja: 2019-04-23, 21:25
Strażacy dogaszają pożar lasu w miejscowości Cieksyn (województwo mazowieckie), 23 bm. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Strażacy dogaszają pożar lasu w miejscowości Cieksyn (województwo mazowieckie), 23 bm. Fot. PAP/Tomasz Gzell
W Cieksynie (pow. nowodworski) wybuchł duży pożar lasu; na miejsce przybyło 120 strażaków i 30 wozów strażackich; zagrożonych ogniem jest 40 hektarów lasu - poinformował PAP mł. bryg. Karol Kierzkowski z mazowieckiej PSP. Jak podkreślił, ze względu na najwyższy stopień zagrożenia pożarowego sytuacja w lasach jest "katastrofalna".

"Zagrożone były domki letniskowe i domki mieszkalne, w tej chwili nie mam informacji o osobach poszkodowanych" - powiedział w rozmowie z PAP rzecznik Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP mł. bryg. Karol Kierzkowski. Jak podkreślił, "sytuacja wciąż jeszcze nie jest opanowana i pewnie jeszcze do wieczora tak będzie".

"To kolejny duży pożar na terenie województwa mazowieckiego. Sytuacja w lasach jest katastrofalna, bo jest trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Każda iskra, każda nieuwaga może spowodować duży pożar" - podkreślił Kierzkowski.

Wcześniej do pożaru doszło też m.in. na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego. Jak informował rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak, sytuacja jest opanowana, jednak dogaszanie pożaru potrwa jeszcze wiele godzin.

Jak podał rzecznik KG PSP, tylko we wtorek w Polsce wybuchło już 30 pożarów lasów i 126 pożarów traw. Niemal w całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego ogłoszony przez Instytut Badawczy Leśnictwa.(PAP)

sno/ mam/