PO-KO pyta premiera, czy posiada jakiekolwiek konto nieujawnione w jego oświadczeniu majątkowym

2019-05-16, 11:11 aktualizacja: 2019-05-16, 11:13
Warszawa, 16.05.2019. Posłowie PO-KO Sławomir Nitras (P) i Mariusz Witczak (L) podczas konferencji prasowej w przerwie obrad Sejmu, 16 bm. (kf) PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 16.05.2019. Posłowie PO-KO Sławomir Nitras (P) i Mariusz Witczak (L) podczas konferencji prasowej w przerwie obrad Sejmu, 16 bm. (kf) PAP/Radek Pietruszka
Poseł Mariusz Witczak (PO-KO) pytał w czwartek premiera Mateusza Morawieckiego czy posiada jakiekolwiek konto, które nie zostało ujawnione w jego oświadczeniu majątkowym. Według szefa KPRM Michała Dworczyka "są to jakieś pomówienia i bzdury".

Witczak w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie skierował do premiera Morawieckiego trzy "zasadnicze pytania", na które oczekuje odpowiedzi. "Czy pomiędzy bankami lub innymi spółkami z grupy Santander, a Mateuszem Morawieckim są jeszcze jakiekolwiek rozliczenia finansowe, jeśli tak, to jakie?" - pytał poseł PO-KO.

Witczak chce też wiedzieć, "czy jakikolwiek bank lub inna grupa, czy spółka z grupy Santander jest zobowiązana po spełnieniu jakichkolwiek warunków do pełnienia świadczenia pieniężnego, bądź nie pieniężnego na rzecz Mateusza Morawieckiego". "Jeśli tak, to jakiego i kiedy?" - pytał Witczak.

Poseł pytał także, czy premier Morawiecki posiada jakieś konto dla niego przygotowane o charakterze powierniczym, lub konto osobiste w jakimkolwiek banku grupy Santander, które nie zostało ujawnione w oświadczeniu majątkowym. "Jeśli tak, to czy są na nim zdeponowane jakieś środki, które teoretycznie miałaby być w przyszłości przekazane byłemu prezesowi grupy Santander w Polsce, byłemu prezesowi Mateuszowi Morawieckiemu" - pytał Witczak.

Dworczyk powiedział dziennikarzom w Sejmie, że "są to jakieś pomówienia i bzdury". "Nie ma żadnych tajnych kont, nie ma żadnych warunkowych umów" - podkreślił szef KPRM. "Z jednego powodu jest mi przykro dlatego, że czymś normalnym jest spór polityczny w Polsce, który toczymy, to jest cecha demokracji, ale podważanie autorytetu premiera, niezależnie kto w danym momencie funkcję Prezesa Rady Ministrów pełni, jest czymś niedobrym" - zaznaczył Dworczyk.

Premier Morawiecki w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" powiedział, że odchodząc z BZ WBK (obecnie Santander) nie dopominał się i nie wziął żadnej odprawy. Szef rządu tłumaczył, że dokonali z żoną podziału majątku, bo jako prezes banku, a później na polu działalności politycznej nie chciał mieć nic wspólnego z działalnością gospodarczą.

"Odchodząc z banku w listopadzie 2015 roku ani się nie dopominałem, ani nie wziąłem żadnej odprawy. Być może gdybym negocjował jakąś odprawę, to bym otrzymał. Nie wiem. Pracodawca zachował się bardzo w porządku i zgodnie z przepisami. Ja również. Nie otrzymałem też żadnej odprawy później. Z pracy w banku zrezygnowałem sam i przeszedłem do służby publicznej będąc całkowicie niezależnym finansowo. Sprzedałem też akcje banku w 2017 roku. Wszystko można wyczytać w składanych przeze mnie oświadczeniach majątkowych" - zapewnił szef rządu.

Pytany o zawartą w swoim oświadczeniu majątkowym informację o posiadanych uprawnieniach do akcji Santandera i uprawnieniach "kwotowych" potwierdził, że je posiada.

"Nie wiem, czy one się zmaterializują ani nie orientuję się, jaki jest ich status. Są na pewno związane z mierzalnymi, obiektywnymi kryteriami. Nota bene, piszę też w oświadczeniu o prawach do odroczonych premii, które są częścią otrzymywanego w przeszłości wynagrodzenia i które już zostały zresztą ujęte we wszystkich sprawozdaniach rocznych Banku Zachodniego WBK w latach, kiedy tam pracowałem" - powiedział.

Pytany o akcje Banku Zachodniego WBK przyznał, że posiadał takie. "To była część pakietu menedżerskiego. Sprzedałem je, zapłaciłem należny podatek, zawarłem wszystko w oświadczeniu. Trzeba też pamiętać, że zarówno przyznawane akcje, jak i premie, podlegają bardzo rygorystycznym przepisom, tzw. Bazylea III i warunki ich realizacji w instytucjach finansowych są ściśle monitorowane przez Komisję Nadzoru Bankowego" - zaznaczył. (PAP)

autor: Edyta Roś

ero/ par/