Prezydent Duda złożył życzenia noworoczne przedstawicielom różnych religii

2016-01-14 14:55 aktualizacja: 2018-10-05, 16:13
Warszawa, 14.01.2016. Prezydent Andrzej Duda (P) z żoną Agatą Kornhauser-Dudą (2P), prymas Polski abp Wojciech Polak (L) i naczelny rabin Polski Michael Schudrich (2L), 14 bm. w Pałacu Prezydenckim podczas noworocznego spotkania prezydenta z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań obecnych w Polsce. (rp/cat)
PAP/Radek Pietruszka ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Prezydent złożył życzenia noworoczne przedstawicielom różnych religii*** PAP © 2016 / Radek Pietruszka
Warszawa, 14.01.2016. Prezydent Andrzej Duda (P) z żoną Agatą Kornhauser-Dudą (2P), prymas Polski abp Wojciech Polak (L) i naczelny rabin Polski Michael Schudrich (2L), 14 bm. w Pałacu Prezydenckim podczas noworocznego spotkania prezydenta z przedstawicielami najważniejszych religii i wyznań obecnych w Polsce. (rp/cat) PAP/Radek Pietruszka ***Zdjęcie do depeszy PAP pt. Prezydent złożył życzenia noworoczne przedstawicielom różnych religii*** PAP © 2016 / Radek Pietruszka
Dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga, jest naszą wielką, wielowiekową tradycją - podkreślił prezydent Andrzej Duda podczas czwartkowego, noworocznego spotkania z przedstawicielami różnych kościołów i religii.

Prezydent mówił, że dzisiejsze spotkanie w Pałacu Prezydenckim to moment i element w życiu kraju symboliczny. "Wierzę, że jest i będzie to nasza tradycja, bo dobre współistnienie w Polsce ludzi różnej wiary, ale w istocie wierzących w jednego Boga jest naszą wielką, wielowiekową, polską tradycją" - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent podkreślił, że na tę tradycję składają się dwa elementy. Pierwszym, według Andrzeja Dudy, jest wiara, "która buduje zawsze człowieka". "Bo Bóg jest zawsze najważniejszy i jego nakazy, przede wszystkim te moralne, które - głęboko wierzymy - budują dobry świat i budują dobre społeczeństwa, tworząc te najbardziej wzorcowe i potrzebne więzi" - zaznaczył prezydent.

Drugi element to - według niego - budowa państwa, w którym jednostka jest szanowana. "Ale kręgosłup moralny to także budowa państwa opartego na zdrowych zasadach, w którym jednostka jest szanowana" - mówił prezydent. "Bóg stworzył człowieka i jest to z całą pewnością najpiękniejszy element świata, jaki został stworzony. Człowiek wraz z jego wolną wolą, który przez wszystkich ludzi wierzących w każdej religii, każdym wyznaniu musi być pojmowany i jest pojmowany w sposób w najwyższym stopniu podmiotowy" - powiedział Andrzej Duda.

"Idzie za tym wielkie przesłanie o wzajemnym szacunku i wzajemnym zrozumieniu, czyli coś, co stanowi absolutną podstawę budowę wspólnoty. I chociaż tworzymy wspólnoty religijne, wspólnoty wyznaniowe, to w istocie - poprzez te wartości i ich elementy wspólne - tworzymy także wielką wspólnotę ludzi wierzących, ale tworzymy też wielką wspólnotę obywateli Rzeczypospolitej" - podkreślił prezydent.

Duda: "Bóg, honor i ojczyzna to coś, co z całą pewnością gromadzi nas razem i dziś"

Tę wspólnotę ilustrują - według Andrzeja Dudy - polskie cmentarze wojskowe, gdzie "nagrobki ludzi różnych wyznań - żołnierzy Rzeczypospolitej - przeplatają się ze sobą, gdzie wszyscy oni, niezależnie od wiary, wyznania, szli zawsze pod hasłem: +Bóg, Honor i Ojczyzna+, hasłem wspólnym dla nich wszystkich".

"Bóg, honor i ojczyzna to coś, co z całą pewnością gromadzi nas razem i dziś, tutaj, gdzie spotykają się nie tylko przedstawiciele duchowieństwa, ale spotykają się też po prostu ludzie wierzący, tak jak i ja. Myślę, że łączy nas także to, co nakazuje nam wszystkim Pan Bóg: miłość bliźniego, wzajemny szacunek, (...) konieczność, obowiązek ludzi religijnych budowy lepszego świata, z uwzględnieniem potrzeb bliźniego, z uwzględnieniem i zrozumieniem sposobu jego myślenia, szukaniem tego, co wspólne, a przede wszystkim budowaniem tego, co dobre. Szukaj w sobie dobra i szukaj dobra w innych" - zaznaczył prezydent.

Kończąc przemówienie, Andrzej Duda zwrócił się do zgromadzonych w Pałacu Prezydenckim przedstawicieli różnych wyznań, życząc im w Nowym Roku "opieki Bożej nad Polską, nad nami wszystkimi, tego, abyśmy w możliwie najlepszy sposób umieli i w sobie, i w innych poszukiwać tego dobra, tych najlepszych wartości, i abyśmy się nie bali mówić o tym, co dobre, i o tym, co potrzebne, i abyśmy w ten sposób tworzyli tę wspólnotę Rzeczypospolitej w najlepszym tego słowa znaczeniu".

Prymas Polski abp Wojciech Polak przypomniał, że w 2016 r. odbędą się obchody 1050-lecia chrztu Polski. Wyraził nadzieję, że będą one "jednym, wielkim hymnem wdzięczności za obecność Boga w życiu naszego narodu". Dziękował prezydentowi za objęcie patronatem X Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz zapowiedź obecności na nim.

Schudrich: wspólnym wyzwaniem jest szukanie w każdym człowieku "iskry świętości"

Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, prawosławny abp wrocławski i szczeciński Jeremiasz uważa, że odpowiedzią na dzisiejsze niepokoje może być dążenie, by jak najwięcej było ludzi sprawiedliwych. "Poszukujmy drogi człowieka sprawiedliwego, która prowadzi do niwelacji pojęcia wrogości" - zaznaczył.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich mówił, że wspólnym wyzwaniem jest szukanie w każdym człowieku "iskry świętości" przez postawę dobra, miłosierdzia, współczucia, cierpliwości.

Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP mufti Tomasz Miśkiewicz zauważył, że w 2016 r. związek obchodzi 90-lecie powstania. Przypomniał, że w 2011 r. w Pałacu Prezydenckim z okazji 85-lecia związku odbyło się spotkanie m.in. z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego państw muzułmańskich i arabskich.

"Mam nadzieję, że w tym roku też będziemy mieli okazję spotkać się z panem prezydentem z tej okazji" - dodał. Wyraził nadzieję także na kontynuowanie dialogu o nowelizacji ustawy o stosunku państwa polskiego do muzułmańskiego związku.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego: prymas Polski abp Wojciech Polak, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, abp Henryk Hoser, a także abp obrządku greckokatolickiego Eugeniusz Popowicz.

W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, m.in. prezes Rady prawosławny arcybiskup wrocławski i szczeciński Jeremiasz, prawosławny biskup siemiatycki Jerzy Pańkowski. W spotkaniu wziął udział także ks. bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, pastor Mateusz Wichary z Kościoła Chrześcijan Baptystów RP, ks. Andrzej Malicki z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego w Polsce, ks. bp Marek Izdebski z Kościoła Ewangelicko-Reformowanego w RP, ks. bp Wiktor Wysoczański z Kościoła Polskokatolickiego w RP, ks. bp Marek Babi z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów.

W uroczystości wzięli udział: ks. bp Marek Kamiński z Kościoła Zielonoświątkowego oraz pastor Jarosław Dzięgielewski z Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w RP. Społeczność żydowską reprezentował Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, a wspólnotę muzułmańską mufti Tomasz Miśkiewicz, przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP. Obecni byli także ordynariusze polowi WP, m.in. ks. bp Józef Guzdek.

Podczas spotkania wystąpił chór chłopięco-męski Pueri Claromontani. (PAP)

kno/ msom/ eaw/ je/