Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich

2019-05-24 08:57 aktualizacja: 2019-05-24, 15:55
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych dr Ewa Suwara podczas briefingu przed siedzibą resortu. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych dr Ewa Suwara podczas briefingu przed siedzibą resortu. Fot. PAP/Jakub Kamiński
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. dyrektywy o prawach autorskich - poinformowała w piątek PAP rzecznik MSZ Ewa Suwara.

Złożenie w piątek przez polski rząd skargi do TSUE w sprawie dyrektywy o prawach autorskich, zapowiedział w czwartek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

"Jutro rząd polski złoży skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie ACTA2. Uważamy, że niektóre artykuły – zwłaszcza obecny 17, dawny 13, czyli - popularnie mówiąc - związany z filtrowaniem treści, to jest artykuł, który zagraża wolności w internecie i jest sprzeczny z podstawowymi wartościami UE, dot. wolności słowa, idei, kreowania nowych treści" – poinformował wicepremier.

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich: Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg. (PAP)

autor: Marzena Kozłowska

mzk/ mrr/