Żółta sukienka doda ci skrzydeł...

2019-06-12 09:30 aktualizacja: 2019-06-12, 09:57
Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT
Fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT
Sezon wiosna-lato to idealny czas na ożywienie garderoby kolorami. Jak przekonuje dr Marek Borowiński, autor książki o znaczeniu kolorów, panie powinny pomyśleć o żółtej sukience, gdyż kolor ten dodaje energii i witalności oraz jest pozytywnie odbierany.

Jak zauważa w swojej książce "Doktor kolor, czyli barwy pieniędzy, szczęścia i seksu" dr Marek Borowiński, kolor żółty ma wiele znaczeń i już wcześniej budził olbrzymie emocje.

"Miał wiele symboli, np. w starożytnym Rzymie panny młode nosiły welony i obuwie w tym kolorze. W dalekiej przeszłości był barwą wesela i zapowiadał miłosną rozkosz. Obecnie również zdarza się, że ma podwójne znaczenie. Powiedzenie, że +żona zrobiła go na żółto od stóp do głów+ dotyczy zdradzanych mężów. Kwiaty w kolorze żółtym są symbolem zdrady. Stwierdzenie +żółte związki+ miało kiedyś znaczenie pejoratywne, oznaczało bowiem związki zdradzieckie, czasem niepewne lub nieuczciwe" - wylicza i podsumowuje, że kolor ten ma mnóstwo odcieni i doczekał się wielu znaczeń w różnych kulturach na całym świecie.

Jednak, jak zauważa dalej, dziś wszystko się zmieniło - kolor żółty zyskał uznanie, a widok dziewczyny w żółtej sukience wywołuje wręcz niekłamany zachwyt. "Panie, a zwłaszcza dziewczyny, chętnie noszą odzież w tym kolorze. Wpływa on na poprawę humoru, dostarcza radości i pozytywnych emocji. Nazywany kolorem mądrości i intelektu pobudza do wymyślania nietuzinkowych rozwiązań. Dodaje wigoru, dobrze wpływa na skórę, usuwa złe emocje i stres" - zachwala.

Jednak to, czy wszystkie panie będą dobrze wyglądać w tym kolorze, zdaniem dr Borowińskiego, zależy od figury danej osoby i tego, jak siebie odbiera - kolory, bowiem wpływają na postrzeganie wielkości przedmiotu i odległości od niego. "Żółty optycznie powiększa i sugeruje, że przedmiot w danym kolorze znajduje się bliżej, niż jest. Co więcej, sprawia wrażenie, że wszystko w tym kolorze jest większe, i nie dotyczy to tylko ubrań" - zauważa i jako przykład podaje, że mały pokój pomalowany na żółto wydaje się większy.

Dlaczego tak się dzieje? Otóż odpowiedzi należy szukać w fizjologii człowieka.

"Komórki wzrokowe odpowiadające za widzenie znajdują się na siatkówce. Są to tzw. czopki. Jeśli światło odbite od żółtej sukienki wpada do oka, to trafia na czopki, które są połączone w grupy. Gdy światło dociera do jednej grupy i połowy drugiej, sygnał o wartości dwóch grup, a nie półtora, zostaje przekazany do umysłu człowieka. Dzieje się tak, ponieważ połączone w grupy czopki odpowiadające za widzenie koloru przekazują wspólny sygnał. Następuje przekłamanie, gdyż wtedy to coś, co jest żółte, wydaje się znacznie większe, niż jest" - tłumaczy.

Dlatego też ekspert sugeruje, że warto się zastanowić nad noszeniem ubrań w tym samym kolorze. Jeśli już ktoś się na to zdecyduje, niech przynajmniej przemyśli proporcje. Jakiś przykład? "Mały biust z żółtej bluzce może wydawać się większy, a to z pewnością ucieszy wiele pań. Sporo zależy też od doboru kolorów. Jeśli np. żółta bluzka zostanie zestawiona z czarną spódnicą, to panie mające duże biodra optycznie będą wyglądały zgrabniej" - podpowiada.

Podsumowując - żółty kolor to nie tylko złudzenia. W ocenie dr Borowińskiego pozwoli on wyróżnić się w tłumie i przyciągnąć uwagę otoczenia. Co więcej, odzież w tym kolorze noszą najczęściej osoby uzdolnione intelektualnie, które lubią pracę umysłową i chętnie wypełniają różnego rodzaju testy na inteligencję...

"Są pełne energii i witalności. Dla nich liczą się fakty. Żółty patronuje osobom o otwartym umyśle i jest pozytywnie odbierany. Dodaje wigoru, eliminuje złe samopoczucie, jest kojarzony ze słońcem oraz uosabia piękne i czyste światło. Panie w żółtych sukienkach zyskują aprobatę otoczenia. Są lubiane i doceniane" - kwituje. (PAP Life)

pau/ dki/

TEMATY: