Duda: zwalczanie chorób nowotworowych to jedno z największych wyzwań cywilizacyjnych

2019-06-15 07:43 aktualizacja: 2019-06-15, 16:39
Fot. PAP/Leszek Szymański
Fot. PAP/Leszek Szymański
Zwalczanie chorób nowotworowych jest jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda w centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas.

W piątek po południu czasu lokalnego (po 23.00 czasu polskiego) prezydent wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w uroczystości podpisania umowy o współpracy w zakresie nowych technologii w leczeniu raka z centrum onkologicznym Uniwersytetu Teksas – MD Anderson Cancer Center w Houston. Z polskiej strony umowę podpisał minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Minister Szumowski podczas uroczystości podkreślał, że dzięki tej współpracy zyskują polscy pacjenci, polscy pracownicy w ochronie zdrowia. Jak wskazał, dzięki umowie pacjenci będą mieli dostęp do najnowszej wiedzy i najnowszych terapii. Z kolei polscy lekarze – do szkolenia w najlepszym na świecie ośrodku onkologicznym.

"Dzięki tej współpracy będziemy mogli nie tylko szkolić, współpracować w zakresie badań, ale również polski +cancer plan+, do którego zobowiązuje nas ustawa podpisana ostatnio przez pana prezydenta, będzie miał partnerów zagranicznych o najwyższym poziomie merytorycznym do oceny tego dokumentu" – mówił minister.

Szumowski zaznaczył jednocześnie, że współpraca z MD Anderson nie zaczyna się dzisiaj. W tym kontekście wskazał, że niedawno podpisano MoU (memorandum of understanding) między Agencją Badań Medycznych a MD Anderson o rozwoju badań klinicznych.

Szacuje się, że w najbliższym dziesięcioleciu na choroby onkologiczne na świecie umrze około 100 mln ludzi

"Wierzę, że współpraca z MD Anderson Cancer Center przełoży się na poprawę leczenia chorób nowotworowych w Polsce" - mówił prezydent Duda podczas wystąpienia. Jak dodał, "ośrodek ten jest jednym z najbardziej cenionych i skutecznych ośrodków badawczych nad nowotworami na świecie. Jest odpowiedzialny za prawie jedną trzecią zatwierdzonych w ciągu ostatnich pięciu lat nowych leków leczących raka".

"Nie ma więc żadnych wątpliwości, że MD Anderson to jeden z najpoważniejszych na świecie partnerów, z którymi chcemy zmierzyć się z tą straszliwą plagą, jaką są choroby onkologiczne" - zaznaczył prezydent. Podkreślił również, że ich zwalczanie jest "jednym z największych wyzwań cywilizacyjnych na najbliższe dziesięciolecia, jeśli chodzi o ochronę zdrowia".

"Jaki jest rozmiar problemu, to wystarczy przytoczyć kilka danych. Szacuje się, że w najbliższym dziesięcioleciu na choroby onkologiczne na świecie umrze około 100 mln ludzi. To znaczy, że rak zabierze więcej istnień niż choroby układu krążenia, gruźlica czy malaria razem wzięte" - mówił prezydent Duda. Dodał, że w Polsce rocznie notuje się około 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe, co - powiedział Duda - "stanowi obecnie drugą przyczynę zgonów Polaków".

Prezydent mówił też, że "w tej chwili każdego dnia choroby nowotworowe diagnozuje się u około 300 Polaków, z których 220 umiera". "Przewidywania niestety nie są pod tym względem optymistyczne także dlatego, że przedłuża się długość życia człowieka, a tym samym wzrasta prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę nowotworową" - zauważył.

Prezydent mówił też, że w Polsce jednym z największych wyzwań, z którymi musimy się zmierzyć, jest kwestia poprawy wskaźników wykrywalności chorób nowotworowych.

"Celami strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności"

"Obecnie wiele tragedii spowodowanych jest tym, że choroba nowotworowa zostaje wykryta po prostu za późno. Choroba nowotworowa, którą wcześniej być może i prawdopodobnie dałoby się wyleczyć" - podkreślał.

Przypomniał też, że w Polsce została uchwalona Narodowa Strategia Onkologiczna. "Celami strategii będzie przede wszystkim obniżenie zachorowalności, zmniejszenie umieralności z powodu tych chorób oraz poprawa jakości życia chorych i ich rodzin" – mówił.

"Nie mamy wątpliwości, że walka z tak groźnym przeciwnikiem, jakim są choroby nowotworowe, wymaga bardzo kompleksowej i przemyślanej strategii, procesu, który obejmuje nie tylko samo leczenie - także myślę o różnych działaniach o charakterze medycznym i poza medycznym, bo potrzebujemy także i profilaktyki, a więc edukacji, potrzebujemy działań o charakterze badawczym i działań o charakterze naukowym, potrzebujemy wreszcie także i strategii psychologicznej – jak postępować z pacjentem, u którego wykryto chorobę nowotworową, co temu pacjentowi powiedzieć, jak pomóc temu pacjentowi wrócić do równowagi psychicznej" - podkreślał Duda.

Jak zaznaczył, "potrzebujemy zatem strategii, która będzie de facto prowadziła pacjenta od najmłodszych lat poprzez edukację do diagnostyki, która będzie kontrolowała kwestię stanu jego zdrowia, a w przypadku wykrycia poprzez leczenie, rekonwalescencję aż do - niestety - opieki paliatywnej i psychologicznej".

"Strategiczne partnerstwo zainicjowane przez moją kancelarię, a nawiązane obecnie na poziomie rządowym za pośrednictwem Ministerstwa Zdrowia mam nadzieję, że pozwoli i będzie prowadziło do wymiany wiedzy między MD Anderson Cancer Center a innymi naukowo-klinicznymi instytucjami w Polsce" - podkreślił. "Bardzo liczę też na wsparcie MD Anderson w przygotowaniu naszej Narodowej Strategii Onkologicznej" - dodał.

Dodał, że MD Anderson Cancer Center nawiązało współpracę z Agencją Badań Medycznych. "Plany na przyszłość są bardzo ambitne. Wiem, że MD Anderson zamierza nadal rozwijać współpracę z Polską i pilotować innowacyjne projekty badawcze, a także działać wspólnie w zakresie badań klinicznych" - mówił.

"Poprawa efektów leczenia chorób nowotworowych tylko o 10 proc. to uratowanie każdego dnia aż 22 osób"

"Bardzo obiecująco wygląda także możliwa współpraca w zakresie stworzenia infrastruktury informatycznej wspierającej podstawowe badania naukowe i kliniczne. W ten sposób Polska mogłaby stać się najważniejszym ośrodkiem w zakresie szkoleń, badań i usług z zakresu onkologii dla Europy Środkowej i Wschodniej" - stwierdził i zaznaczył, że Polska ma ku temu potencjał infrastrukturalny i intelektualny.

Podkreślił, że ma nadzieję, że uda się zrealizować ten ambitny cel.

"Poprawa efektów leczenia chorób nowotworowych tylko o 10 proc. to uratowanie każdego dnia aż 22 osób" - powiedział Duda. "Mówię o tym też, patrząc wstecz na historię mojej rodziny, ponieważ w ciągu ostatnich 30 lat w mojej rodzinie nikt nie umarł z innej przyczyny jak tylko choroby nowotworowej. Myślę, że niestety pod tym względem jesteśmy typową polską rodziną i w związku z tym nie mam żadnych wątpliwości, że ta współpraca jest i to dzieło, które państwo realizujecie jest bardzo, bardzo, bardzo ważne" - dodał.

Po zakończeniu uroczystości para prezydencka spotkała się z pracownikami MD Anderson Cancer Center, w tym z lekarzami polskiego pochodzenia.

Jak informowało wcześniej Ministerstwo Zdrowia, The University of Texas MD Anderson Center zatrudnia 21 tys. osób, a roczny budżet centrum przekracza 5 mld dolarów. Każdego roku MD Anderson przyjmuje niemal 120 tys. chorych na nowotwory. Ośrodek będący częścią Uniwersytetu Teksańskiego jest największym centrum leczenia nowotworów w Stanach Zjednoczonych – prowadzi rocznie ok. 1000 badań klinicznych z udziałem ok. 10 tys. pacjentów.

"W MD Anderson działa Centrum Innowacji, którego celem jest wyeliminowanie raka na całym świecie. Naukowcy opracowują najnowszej generacji rozwiązania w dziedzinie nowych technologii medycznych, wprowadzają na rynek nowe leki, sposoby diagnostyki, projektują urządzenia medyczne i rozwiązania informacyjne, które mogą pomóc w opiece nad pacjentami onkologicznymi" - akcentowało ministerstwo.

Na początku marca br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o utworzeniu Agencji Badań Medycznych. Resort zdrowia, który był odpowiedzialny za opracowanie koncepcji, wyjaśniał, że powołanie Agencji jest uzasadnione niesatysfakcjonującym poziomem finansowania badań naukowych w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz koniecznością zapewnienia instytucjonalnego wsparcia dla finansowania analiz i badań. Rolą Agencji ma być wspieranie rozwoju badań w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu oraz technologii medycznych, w tym m.in. niekomercyjnych badań klinicznych produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, jak również badań procesów leczniczych, a także badań i interwencji epidemiologicznych, analiz i modelowania dużych publicznych zbiorów danych w ochronie zdrowia oraz badań dotyczących zarządzania, rozwoju i optymalizacji systemu ochrony zdrowia. (PAP)

Z Houston Rafał Białkowski (PAP)

rbk/ dst/ gb/ joz/