Rzecznik KGP: zatrzymany 22-latek od początku był typowany jako sprawca zbrodni

2019-06-16 20:17 aktualizacja: 2019-06-16, 20:59
 Mariusz Ciarka. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Mariusz Ciarka. Fot. PAP/Jacek Bednarczyk
Policjanci od samego początku typowali, jako sprawcę tej okrutnej zbrodni, 22-letniego mężczyznę - powiedział w niedzielę w TVN24 rzecznik KGP Mariusz Ciarka w związku z zatrzymaniem podejrzewanego o zabójstwo 10-latki z Dolnego Śląska.

"Dzisiaj już mogę zdradzić, to jest informacja, o której jeszcze nie mogłem mówić wczoraj czy przedwczoraj. Policjanci od samego początku wytypowali jednego z mężczyzn, to jest 22-letniego mężczyznę, który był przez nas od początku typowany jako sprawca tej okrutnej zbrodni" - powiedział.

Jak podkreślił Ciarka, mężczyzna pozostaje obecnie w policyjnym areszcie do dyspozycji prokuratury, która jest w trakcie weryfikowania zebranego dotychczas materiału dowodowego. "Jesteśmy przekonani, wspólnie z prowadzącymi postępowanie prokuratorami, że wkrótce zostaną postawione temu mężczyźnie zarzuty, a następnie zostanie doprowadzony do sądu z wnioskami związanymi z środkami zapobiegawczymi, tymczasowym aresztem" - dodał.

Zdaniem Ciarki do szybkiego zatrzymania podejrzewanego przyczyniły się intensywne działania policjantów z Wojewódzkiej Komendy Policji we Wrocławiu, jak również miejscowej komendy ze Świdnicy, w połączeniu z decyzją komendanta Komendy Głównej Policji, żeby wesprzeć grupę operacyjno-procesową badającą sprawę o policjantów z biura kryminalnego KGP.

"Dolnośląscy policjanci i prokuratorzy pracowali cały czas, analizując wszystkie informacje, które pojawiały się w sprawie, a każda z nich była bardzo szczegółowo sprawdzana (...) Czynności w sprawie w chwili obecnej nadal są wykonywane przez prokuraturę. Natomiast, co chciałbym podkreślić, jest to mężczyzna zatrzymany, zamieszkały poza powiatem świdnickim" - powiedział z kolei rzecznik dolnośląskiej Policji Krzysztof Zaporowski na niedzielnej konferencji prasowej.

Jak informowała wcześniej prokuratura w Świdnicy, przyczyną śmierci 10-letniej dziewczynki, której ciało znaleziono w czwartek w lesie sześć kilometrów od miejscowości Mrowiny, były rany kłute klatki piersiowej i szyi; zbrodnia miała podłoże seksualne.

Mężczyzna podejrzewany o zabójstwo 10-letniej dziewczynki z Dolnego Śląska został zatrzymany - poinformował w niedzielę PAP minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. "Okrutny mord na 10-letniej Kristinie z Dolnego Śląska nie ujdzie płazem" - oświadczył szef MS. (PAP)

autor: Jakub Stasiak

kub/ mmu/