Jarosław Kaczyński: potrzebujemy programu stabilizacji i spokoju

2019-07-06 12:19 aktualizacja: 2019-07-06, 17:47
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przemawia w drugim dniu Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019", 6 bm. w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński przemawia w drugim dniu Konwencji Programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska 2019", 6 bm. w Katowicach. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Żeby iść dalej, potrzebujemy programu kontynuacji, a tam gdzie trzeba - także zmiany; potrzebujemy programu dla wszystkich Polaków, programu stabilizacji i spokoju - mówił w sobotę w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konwencji "Myśląc: Polska".

Prezes PiS dziękował za poparcie w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Te poparcie traktujemy jako zobowiązanie do wytężonej pracy, można powiedzieć do jeszcze bardziej wytężonej pracy niż dotychczas, do pracy dla Polski" - zadeklarował Kaczyński.

"Ta konferencja ma jako swój główny cel wyznaczenie kierunków tej pracy, rozwiązań, które przyjmiemy, tego wszystkiego, co wiąże się z jej efektywnością, z tym, co jest naszym celem, by ta praca rzeczywiście służyła Polakom i Polsce" - dodał.

Prezes PiS podkreślił, że to druga tego typu konwencja działaczy PiS w Katowicach - poprzednia miała miejsce cztery lata temu. Zaznaczył, że podczas poprzedniej konwencji PiS nie był pewien, że uda się wygrać wybory i mieć samodzielną większość. Jak dodał, obecnie Zjednoczona Prawica ma znakomity punkt startu.

"Nie możemy uczynić niczego, co by spowodowało, że ten wielki dorobek zostanie zmarnowany, że stracimy to, co uzyskaliśmy" - podkreślał Kaczyński.

"Żeby iść dalej potrzebujemy nowego programu kontynuacji, ale tam gdzie trzeba także zmiany. Programu, który będzie skierowany do wszystkich Polaków, programu stabilizacji i spokoju, programu, który będzie zapewniał nam rozwój i będzie zapewniał także sprawiedliwy podział owoców tego rozwoju" - dodał prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył, że przed Zjednoczoną Prawicą jeszcze wiele wyzwań, ale - jak mówił - najważniejsze - jest wyzwanie dotyczące wielkiego programu społecznego i polityki wzrostu.

"Ja w to głęboko wierzę, że wszyscy uczestnicy naszego dzisiejszego spotkania, które zaczęło się wczoraj a będzie kończyło się jutro, przyjmują takie założenie, iż nie możemy niczego uronić z tego, co zostało już przekazane społeczeństwu, niczego" - powiedział.

"A jednocześnie musimy szukać wszystkich zasobów wzrostu, zasobów w sferze organizacji naszego życia publicznego, społecznego i gospodarczego, bo takie zasoby z całą pewnością istnieją i tych zasobów, które daje nam rozwój techniki, bardzo szybki dzisiaj rozwój nauki i techniki, z tego też musimy umieć skorzystać" - dodał Kaczyński.

Kaczyński: Polska to wartość nie tylko dla Europy, ale całego świata

Prezes PiS podkreślał potrzebę kontynuowania polityki rządu. "Musi trwać dobry czas Polski i Polaków i tutaj, a także w kolejnych przedsięwzięciach programowych będziemy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie, jak działać, co czynić, by ten czas był możliwie jak najdłuższy, by ten dobry czas trwał" - powiedział Kaczyński.

Akcentował również rolę wiarygodności w polityce. Kaczyński ocenił, że zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach jest "prawdopodobne", ale obóz rządzący musi o nie walczyć po to, by za cztery lata "można było powiedzieć, że PiS, Zjednoczona Prawica są wiarygodni".

Kaczyński podkreślił również, że poza pracą nad programem wyborczym trzeba myśleć w dalej sięgającej perspektywie. "Nie można myśleć tylko na cztery lata, trzeba myśleć na wiele lat do przodu, bo tylko wtedy można uzyskiwać rzeczywiste sukcesy. Nie każdy problem da się rozwiązać w cztery lata" - powiedział.

Stwierdził, że Polska to wartość nie tylko dla Europy, ale "całego świata, a przynajmniej tej najbardziej życzliwej człowiekowi cywilizacji, która została stworzona dzięki chrześcijaństwu". Wśród najważniejszych wartości cywilizacji chrześcijańskiej wymienił wolność.

"Polska musi pozostać wyspą wolności, bo jesteśmy dzisiaj wyspą wolności, choć niektórzy chcą to zakłócić jesteśmy wyspą wolności i dlatego jesteśmy tak cenni dla współczesnego świata i musimy uczynić wszystko, by to trwało" - mówił prezes PiS.

"Alternatywą jest czas przeszły - ten, w którym nic nie można było zrobić, wszystko było niemożliwe, ale czas przeszły można powiedzieć na swój sposób wzbogacony o to wszystko, co ostatnio usłyszeliśmy i zobaczyliśmy, o taką wielką ofensywę - użyję tego określenia, choć wiem, że ono będzie przedmiotem ataku - wielką ofensywę zła" - dodał.

Kaczyński powiedział, że trzeba budować Polskę "silną i życzliwą", która rozwiązuje problemy społeczne. "Taką Polskę chcemy budować, taką zbudujemy, a jedyna droga do tego prowadzi przez nasze kolejne zwycięstwa" - mówił prezes PiS.

W Katowicach od piątku trwa trzydniowa konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy "Myśląc: Polska", podczas której zaplanowano kilkanaście sesji plenarnych oraz kilkadziesiąt paneli eksperckich. Konwencja ma na celu zarówno podsumować dotychczasowe działania rządu, jak i wypracować podstawy do stworzenia programu wyborczego partii. (PAP)

autor: Mateusz Roszak, Rafał Białkowski

mro/ rbk/ godl/