O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Deutsche Bank planuje dużą redukcję zatrudnienia

Największy niemiecki bank - Deutsche Bank - planuje poważną redukcję zatrudnienia do końca 2022 roku. Ma to związek z restrukturyzacją koncernu, który od wielu lat ma kłopoty z rentownością.

Fot. PAP/ EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Fot. PAP/ EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

W ciągu najbliższych trzech lat pracę w Deutsche Bank może stracić około 18 tys. osób - poinformował koncern w niedzielę po posiedzeniu rady nadzorczej. Firma zatrudnia obecnie około 91500 pracowników na całym świecie (z czego 41500 w RFN). Do 2022 roku liczba ta ma spaść do 74 tys. Restrukturyzacja będzie kosztować 7,4 mld euro.

Zwolnienia dotkną przede wszystkim segment działalności koncernu, który przynosi mu największe straty - bankowość inwestycyjną. Zmiany mają też dotknąć dział obsługujący klientów korporacyjnych.

Decyzja o radykalnych krokach mających uzdrowić firmę jest konsekwencją fiaska rozmów nt. fuzji z Commerzbankiem pod koniec kwietnia br. Na połączeniu zależało wicekanclerzowi i ministrowi finansów Olafowi Scholzowi (SPD), który uważa, że należy wzmocnić niemiecki sektor bankowy, gdyż tylko wtedy będzie on w stanie konkurować z globalnymi graczami.

Po dokładnej analizie zarządy obu banków doszły jednak do wniosku, że fuzja "nie przyniosłaby wystarczającej wartości dodatkowej".

Deutsche Bank ma kłopoty od wielu lat. W 2008 roku był on zaangażowany na dużą skalę w handel instrumentami pochodnymi, co było jedną z przyczyn wybuchu kryzysu finansowego. W konsekwencji instytucja wciąż płaci odszkodowania i walczy z kryzysem wizerunkowym. W 2018 roku udało mu się jednak odnotować zysk po trzech latach strat.

Z Berlina Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ mc/

Tematy

Zobacz także

  • Niemiecki żołnierz. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK
    Niemiecki żołnierz. Fot. PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

    Niemcy zdecydowały o modernizacji wojska. Padła kwota

  • Siedziba Deutsche Welle, fot. PAP/EPA/DPA
    Siedziba Deutsche Welle, fot. PAP/EPA/DPA

    Stacja Deutsche Welle uznana za niepożądaną organizację w Rosji

  • Alice Weidel, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK
    Alice Weidel, fot. PAP/EPA/RONALD WITTEK

    Niemcy. Liderka skrajnej prawicy najpopularniejszą polityczką w kraju

  • Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL
    Wołodymyr Zełenski Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN / POOL

    Po rozmowach Zełenskiego z wysłannikami Trumpa. Jakie są oczekiwania USA?

Serwisy ogólnodostępne PAP