O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

"Boże Ciało" - film Jana Komasy powalczy w Wenecji

Film "Boże Ciało" Jana Komasy będzie pokazywany 2 września podczas Festiwalu Filmowego w Wenecji. "To uniwersalna historia o tym, że ktoś ze smutnym, a nawet strasznym dzieciństwem i młodością chce przerzucić się za wszelką cenę w inny świat" - mówi PAP Life Aleksandra Konieczna.

Reżyser Jan Komasa. Fot. PAP/Paweł Jaskółka
Reżyser Jan Komasa. Fot. PAP/Paweł Jaskółka

Film został zakwalifikowany do konkursu Giornate degli Autori. Obraz ten, wraz z jedenastoma innymi produkcjami z całego świata, powalczy o Director’s Award – nagrodę przyznawaną przez oficjalne jury konkursu, BNL People's Choice Award oraz Europa Cinemas Label. To wiąże się również ze wsparciem międzynarodowej dystrybucji filmu.

Reżyserem "Bożego Ciała" jest Jan Komasa, autor "Sali samobójców" i "Miasta 44". W odróżnieniu od poprzednich produkcji, Komasa nie jest tu autorem scenariusza, jest nim laureat konkursu Script Pro - Mateusz Pacewicz.

Główną rolę w filmie "Boże Ciało" kreuje Bartosz Bielenia. Pozostałe role odegrają m.in. Leszek Lichota, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna i Łukasz Simlat.

"Film +Boże Ciało+ jest bardzo dynamiczny, rozpięty między sacrum a profanum. To uniwersalna historia o tym, że ktoś ze smutnym, a nawet strasznym dzieciństwem i młodością chce przerzucić się za wszelką cenę (bardzo to mi bliskie i memu losowi) w inny świat. Świat piękna. I zamiast miłości jednych oczu, które kochają, chce mieć tysiące zakochanych oczu, wpatrzonych w niego. Główny bohater nie musiałby udawać księdza. Mógłby podszywać się za każdego, kogo pozycja w świecie jest niekwestionowana. Wzrusza mnie bardzo ta jego dziecięca, utopijna tęsknota" - powiedziała PAP Life Aleksandra Konieczna, odtwórczyni roli Kościelnej w filmie.

Co myśli o swej roli? "W tym filmie gram świecką Kościelną, typową katoliczkę, która co innego wyznaje, a co innego robi. Ofiarę swego wizerunku. Ofiarnicę. Typową polską ofiarnicę... Bardzo ciekawe i trudne dla mnie zadanie. Ni mniszka, ni modliszka" - dodaje aktorka.

Aleksandra Konieczna będzie na pokazie filmu w Wenecji, a suknię na ten wieczór szyje dla niej Tomasz Ossoliński, wyznała w mediach.

"Boże Ciało" do polskich kin trafi 11 października. Wcześniej będzie można obejrzeć film Jana Komasy w Gdyni, podczas Festiwalu Filmów Fabularnych. "Boże Ciało" zostało zakwalifikowane do Konkursu Głównego. 2 września film zobaczy jury Festiwalu Filmowego w Wenecji. (PAP Life)

dki/mdn/

Zobacz także

  • Fundacja Powszechnego Czytania
    Fundacja Powszechnego Czytania

    Podaruj książkę na święta - zachęca Fundacja Powszechnego Czytania, która uruchomiła świąteczną zbiórkę na książki i wyrównywanie szans dzieci za pomocą czytania

  • Anna Próchniak. Fot. Ben Seed/materiały prasowe
    Anna Próchniak. Fot. Ben Seed/materiały prasowe
    Specjalnie dla PAP

    Anna Próchniak: chętnie grałabym więcej w Polsce [WYWIAD]

  • Fot. Vena Art - kadr z filmu, Jarosław Koziara na dachu CSK w Lublinie
    Fot. Vena Art - kadr z filmu, Jarosław Koziara na dachu CSK w Lublinie

    Premiera filmu „Byty chwilowe - instrukcja obsługi patrzenia”. Dokument o Jarosławie Koziarze - artyście efemerycznych form

  • Fot. PAP/ M. Moryl (1)
    Fot. PAP/ M. Moryl (1)

    „Każdy gest ma znaczenie” - ruszył Międzynarodowy Rok Wolontariatu

Serwisy ogólnodostępne PAP